28.6%
60.0%
24.6%
9.4%

Την πρώτη τους νίκη στη φετινή Rising έκαναν οι Tomahawks παίρνοντας το ροζ φύλλο με 43-56, σε ένα ματς όπου από την αρχή είχαν ένα προβάδισμα το οποίο μεγάλωσε αρκετά χάρη στην κακή επιθετικά τρίτη περίοδο που έκανε η Airball B.C. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Κωστακόπουλος με 16 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Tomahawks μπήκαν πιο ζεστά στο ματς, πήραν μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 9, όμως λίγο πριν τελειώσει η περίοδος η Airball αντέδρασε με δύο καλάθια και μείωσε. Κωστακόπουλος και Γώγολος ξεκίνησαν το ματς με 0-5, 2-5 ο Παπαδοπούλης, 2-9 ο Κωστακόπουλος με ένα προσωπικό 0-4 σερί, 4-9 ο Καπινιάρης, 4-13 οι Χαζάπης και Κωστακόπουλος και 8-13 με ένα καλάθι του Ζούλη και ένα του Καπινιάρη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Tomahawks έκαναν πάλι δυνατό ξεκίνημα, πήραν διαφορά που έφτασε διψήφιο νούμερο, όμως η Airball έδειξε ξανά αντίδραση. Χαζάπης, Αναγνωστόπουλος και Κωστακόπουλος έγραψαν το 8-19, 10-19 ο Παπαδοπούλης, 10-22 με τρίποντο του Γώγολου, 12-22 ο Καραχρήστος, 12-24 ο Χαζάπης, 18-24 οι Καραχρήστος, Κυρούδης και Καπινιάρης, 18-29 με 0-5 από τους Ματθαίου και Κύρου και από ένα τρίποντο οι Ρούσσος και Σταμούλης για το τελικό 24-29 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Airball δεν τα πήγε καθόλου καλά επιθετικά, κάτι που δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους Tomahawks. Ο Ματθαίου έγραψε με μια βολή του το 24-30, 25-30 ο Ρούσσος, 25-34 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Χαζάπη, 27-34 ο Σταμούλης και 27-40 με ένα 0-6 σερί οι Κωστακόπουλος και Χαζάπης για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Tomahawks συνέχισαν το καλό momentum που είχαν από την προηγούμενη περίοδο, ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 και ουσιαστικά καθάρισαν τη νίκη. Χαζάπης και Κωστακόπουλος έγραψαν το 27-48, 31-48 από τον Παπαδοπούλη, 31-49 ο Κύρου, 33-49 ο Καπινιάρης, 33-51 ξανά ο Κύρου, 41-51 με ένα 8-0 σερί οι Κυρούδης, Καπινιάρης και Τσάκαλης, 41-56 οι Χαζάπης και Κύρου και καλάθι του Καπινιάρη για το τελικό 43-56 του αγώνα.

Για τους Tomahawks, πέρα από τον Κωστακόπουλο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Χαζάπης, Κύρου και Γώγολος. Για την Airball ξεχώρισαν οι Καπινιάρης, Παπαδοπούλης και Ρούσσος.