15.8%
61.5%
43.8%
30.4%

Με τον Σεφέρη και τον Μαρκοπουλιώτη να βάζουν 50 πόντους οι Desperado κέρδισαν τους Tomahawks με 71-40 στέλνοντας μήνυμα «επιστροφής» στη Rising στο τέλος του πρώτου γύρου. Από το ξεκίνημα πήραν διαφορά οι Desperado, ενώ ένα 13-0 ήταν αυτό που τους έφερε στο +18 στο 2ο δεκάλεπτο για να μην κοιτάξουν ξανά πίσω, με τον Σεφέρη να κάνει απίστευτα πράγματα στο παρκέ και τον Μαρκοπουλιώτη να τον ακολουθεί κατά πόδας!

Το ματς ξεκίνησε με καλάθι του Πουσπουρίκα, για να απαντήσει ο Θειακούλης. Μαρκοπουλιώτης, Σεφέρης και Βαβίζος έφεραν την ομάδα τους στο 8-2, με τον Κουμπαράκη να γράφει τρίποντο και μετά την απάντηση των δύο πρώτων σκόρερ των Desperado να σκοράρει για το 12-7.

Η περίοδος έκλεισε από τον Μαρκοπουλιώτη στο 17-7 και οι Desperado συνέχισαν το σερί τους και στο 2ο δεκάλεπτο, Μαρκοπουλιώτης, Σεφέρης και Μαρκουλής τους έφεραν στο 25-7, ολοκληρώνοντας ένα 13-0. Το σερί διέκοψε ο Γώγολος Γερ. Με τον Σεφέρη να γράφει τρίποντο. Ο Ανδριαδάκης μείωσε σε 28-13, αλλά ο Μαρκοπουλιώτης απάντησε για το 30-13 με 4:30 για το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν στη συνέχεια ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο Βαβίζος έφερε το ματς στο 32-13, με τον Μαρκοπουλιώτη και τον Σεφέρη να σκοράρουν ένα 10-0 για το 42-14. Ο Σεφέρης ήταν που με τρίποντο έφερε το ματς στο 46-15, με τον Ανδριαδάκη, τον Γώγολο Γερ. και τον Μέξα να απαντούν για το 46-21, πριν κλείσει την περίοδο στην εκπνοή της ο Εμμανουηλίδης με τρίποντο για το 50-21.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σεφέρης έφερε το ματς στο 54-22, με τον Μέξα να απαντά για το 54-26. Ο Καραλής με τον Μαρκοπουλιώτη σκόραραν για το 58-26 πριν το τρίποντο του Μέξα, με τον Μαρκοπουλιώτη να συνεχίζει και με Σεφέρη και Εμμανουηλίδη να φέρνουν την αναμέτρηση στο 64-29. Ο Θειακούλης απάντησε από τη ρακέτα, ο Σεφέρης έγραψε βολές και ο Γώγολος Γιωρ. έφερε τον αγώνα στο 66-33. Ο Βαβίζος έγραψε το 68-33, με τον Ανδριαδάκη να απαντά με τρίποντο και τον Κάρλο να γράφει το 68-38, πριν κλείσουν τον αγώνα Καραλής και Μέξας στο 71-40.

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Μαρκοπουλιώτης 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Tomahawks ο Μέξας είχε 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ανδριαδάκης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες.