36.4%
55.0%
50.9%
9.1%

Δυνατό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στο κλειστό του Πολυκλαδικού, με τους B.C. Abla να παίρνουν τελικά τη νίκη με το τελικό 68-64 να αντικατοπτρίζει όλη την εικόνα του ματς. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ σε όλο το ματς, με τους B.C. Abla να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος και έτσι να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη, ανεβαίνοντας στο 3-1. MVP της αναμέτρησης ο Ηλίας Μακρής με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Τσέλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο για το 0-2 και τον Μουρμούρη να απαντά για το 2-2. Το 2-4 θα κάνει ο Πελεκούδας, ενώ ο Μουρμούρης με νέο δίποντο θα ισοφαρίσει ξανά σε 4-4. Οι Tsatsoi Kings με τον Ασημάκη να ευστοχεί σε δίποντο θα κάνουν το 4-6, οι Σέμπογλου και Μουρμούρης με 2 δίποντα θα δώσουν προβάδισμα στους B.C. Abla για το 8-6 και ο Πελεκούδας με δίποντο θα κάνει το 8-8. Οι B.C. Abla με ένα σερί 6-3 θα περάσουν μπροστά για το 14-11, ενώ ο Τσέλος με 2/2 βολές θα κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 14-13 υπέρ των B.C. Abla.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι B.C. Abla με ένα σερί 6-2 θα πάρουν προβάδισμα 5 πόντων, όμως οι Tsatsoi Kings με δικό τους σερί μετά το time-out θα περάσουν μπροστά, χτίζοντας μάλιστα και μία διαφορά 6 πόντων (20-26). Εκεί, οι B.C. Abla με τον Μακρή να ευστοχεί σε 2 δίποντα, θα κάνουν το 24-26, ενώ ο Τσέλος με τρίποντο και εύστοχη βολή θα κάνει το 24-30. Το σκορ ημιχρόνου (25-30) θα διαμορφώσει με εύστοχη βολή ο Κατσάτσος.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Μακρής με δίποντο θα μειώσει σε 27-30, ο Πελεκούδας και ο Φωτόπουλος με γκολ-φάουλ και τρίποντο αντίστοιχα θα κάνουν το 27-36, ενώ οι B.C. Abla με ένα σερί 8-2 θα καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά στους 3 πόντους, κάνοντας το 35-38. Οι Tsatsoi Kings στη συνέχεια, με 2 βολές των Ασημάκη και Πελεκούδα θα κάνουν το 35-40, ενώ ο Μουρμούρης με δύο δικές του βολές θα διαμορφώσει το 37-40. Το 37-42 θα κάνει ο Τσέλος και ο Σέμπογλου με δίποντο θα μειώσει σε 39-42. Στη συνέχεια, ο Χατζηκυριάκος με ωραίο δίποντο θα κάνει το 39-44 και οι Σέμπογλου και Μουρμούρης θα διαμορφώσουν το 43-44. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με 2 δίποντα από τους Kings, με τον Ασημάκη και Σπυράτο να κάνουν το 43-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι B.C. Abla με ένα σερί 11-2 στο ξεκίνημα, θα κάνουν το 54-50 υπέρ τους, ενώ ο Τσέλος με δίποντο θα μειώσει σε 54-52. Νέο σερί από τους B.C. Abla (5-2) που θα κάνουν το 59-54, ο Τσέλος με τρίποντο θα μειώσει σε 59-57 και ο Μακρής με δύο απίστευτα καλάθια θα διαμορφώσει το 63-57. Στη συνέχεια, ο Τσέλος με ακόμα ένα τρίποντο θα μειώσει και πάλι σε 63-30, ο Μακρής με 2/2 βολές θα κάνει το 65-60 και ο Τσέλος με βολή και νέο τρίποντο θα μειώσει τη διαφορά στον πόντο (65-64). Εκεί, οι Tsatsoi Kings έχασαν τον Τσέλο που αποβλήθηκε με 5 φάουλ και οι B.C. Abla με τους Σωτηρόπουλο και Μακρή, σφράγισαν το ματς με 3/4 βολές για το τελικό 68-64.

MVP της αναμέτρησης ο φοβερός Ηλίας Μακρής, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Από κοντά ήταν και οι Μουρμούρης και Σέμπογλου, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κλαύδιος Τσέλος με 30 πόντους και 7 ριμπάουντ.