18.2%
66.7%
30.0%
20.0%

Με οδηγό τον πλουραλισμό και τα rebound οι Tsatsoi Kings την νίκη ενάντια στους πολύ σκληρούς Carnavaliers. Οι Kings παρά το νωθρό τους ξεκίνημα στα 3 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ανέβασαν στροφές και δεν σταμάτησαν να πατάνε ποτέ το γκάζι.

Το 1ο δεκάλεπτο θα βρει τις 2 ομάδες να ξεκινούν το παιχνίδι χωρίς σκορ μέχρι το 7′ περίπου, όταν όλα άλλαξαν για τους Tsatsoi Kings, οι οποίοι με 15 αναπάντητους πόντους έγειραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, χωρίς ποτέ να κοιτάξουν πίσω. Το ρόδι θα σπάσει για τους Carnavaliers, μετά από 2 εύστοχες ελεύθερες βολές του Καλόγηρου, για να ακολουθήσουν τα δίποντα των Λίτσα και Τσάτου και να γράψουν το 19-2. Δίποντο από τον Σακελλαρίδη και ένα φανταστικό τρίποντο πίσω από το κέντρο όμως στην λήξη του δεκαλέπτου θα σημειώσουν το τελικό 19-7.

Οι Carnavaliers μπήκαν καλύτερα στο 2ο δεκάλεπτο, βγάζοντας καλές άμυνες και μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο στο σκορ. Το δεκάλεπτο αυτό ήταν η χαρά του επιθετικού και έτσι λίγο πολύ σκόραραν όλοι και από τις 2 ομάδες είτε με σουτ 3 πόντων, είτε με καλάθια στον αιφθινδιασμό, είτε σε σετ παιχνίδι. Τελικό σκορ ημιχρόνου 34-23.

Οι Tsatsoi Kings που θέλουν να βρουν μερικές λύσεις ώστε να καθαρίσουν το παιχνίδι, θα τα βρουν σκούρα και θα γίνει ό,τι ακριβώς φοβόντουσαν, μία ανατροπή δηλαδή των αντιπάλων τους. Από πολύ νωρίς Ερτέκογλου για 2, τρίποντο του Δεληγιάννη, Θεοχαρίδης που έδωσε υπερπολύτιμη ενέργεια για 2 φέρνουν το παιχνίδι σε απόσταση 4 πόντων και συγκεκριμένα στο 34-30. Λίτσας και Κελεπούρης όμως με 6 και 8 πόντους αντίστοιχα από τον καθένα, Πελεκούδας και Τσάτος να προσθέτουν από 2 ο καθένας ξανά φέρνουν το παιχνίδι σε διψήφια διαφορά με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Τελευταίο δεκάλεπτο και η νίκη επί της ουσίας είχε κριθεί, καθώς οι Kings ποτέ δεν ένιωσαν ξανά ιδιαίτερη απειλή από τους αντιπάλους τους, οι οποίοι δεν είχαν τις επιθετικές λύσεις για το κάτι παραπάνω και έτσι η διαφορά όλο και μεγάλωνε για να βρει τις 2 ομάδες με διαφορά 21 πόντων και συγκεκριμένα με το τελικό 68-47.

MVP της αναμέτρησης ο Κελεπούρης Παναγιώτης που σημείωσε 18 πόντους για την ομάδα του, έχοντας παράλληλα 18 rebound εκ των οποίων 12 αμυντικά και 6 επιθετικά, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 blocks.