20.0%
50.0%
40.8%
40.0%

Την επιστροφή τους στα θετικά αποτελέσματα σηματοδότησε η νίκη των Los Amigos επί των UCI-Retama, στην 17η στροφή της Rising League με το τελικό 53-74. Οι Los Amigos είχαν ένα προβάδισμα σε όλο το ματς, με τους UCI-Retama να ροκανίζουν τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο, όμως ο χρόνος πίεζε τους UCI οι οποίοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καραμάνο να ανοίγει το σκορ με δίποντο για τους UCI-Retama και τους Los Amigos να ανοίγουν λογαριασμό με 2 τρίποντα των Χατζηθεοδώρου, Βογιατζάκη, αλλά και δίποντο από τον Τεντόμα και βολή του Χατζηθεοδώρου για το 2-9 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Γουρνέλος με ένα τρίποντο θα μειώσει στους 4 πόντους, όμως οι Los Amigos θα απαντήσουν με 2 τρίποντα του Τεντόμα και δίποντο του Βογιατζάκη, στέλνοντας το ματς στους 12 πόντους, με το σκορ στο 5-17. Στη συνέχεια, ο Καραμάνος με ένα floater θα μειώσει σε 7-17, ο Τεντόμας με νέο καλάθι θα κάνει το 7-19, ενώ ο Καραμάνος θα ροκανίσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 10-19 του παιχνιδιού. Με 2 απανωτά δίποντα, ο Χατζηθεοδώρου θα κάνει το 10-23, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσουν με βολή ο Καραμάνος και γκολ-φάουλ ο Βάσσος, μειώνοντας έτσι το παιχνίδι στους 9, για το 14-23 των Los Amigos στην 1η περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Los Amigos θα μπουν ακόμα πιο δυναμικά και θα ανοίξουν τη διαφορά με ένα σερί 0-12 από 4 πόντους του Τεντόμα, από 2 των Χατζηθεοδώρου, Σταφέτα και Λέκκο αλλά και 2 βολές των Βελέντζα και Βογιατζάκη με το σκορ να πηγαίνει στο 14-35, ο Βάσσος και ο Σαρρής με 2 δίποντα θα μειώσουν σε 18-35, ενώ ένα τρίποντο του Τεντόμα θα γράψει το 18-38 για τους Los Amigos. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει ο Αθανασιδης με εύστοχο τρίποντο, μειώνοντας τη διαφορά στους 17 για το 21-38 των Los Amigos.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, η διαφορά θα ανέβει για τους Los Amigos, αφού με 5 πόντους του Τεντόμα και 2 του Βογιατζάκη, το ματς θα πάει στο 21-45, με τον Βάσσο και τον Χασιώτη να μειώνουν με δίποντο και βολή αντίστοιχα για το 24-45 του ματς. Εκεί, ο Τεντόμας ξανά με τρίποντο θα κάνει το 24-48, ενώ ο Αθανασιάδης με βολή θα μειώσει σε 25-48. Ένα νέο σερί 2-13 των Los Amigos θα διαμορφώσει το 27-61, ενώ ο Καραμάνος με δίποντο θα κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 29-61 για την ομάδα των Los Amigos.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Βελέντζας θα κάνει το 29-63 για τους Los Amigos με δίποντο, με τους UCI-Retama να τρέχουν ένα σερί 6-0 και να μειώνουν σε 35-63 με 2 δίποντα των Χασιώτη, Αθανασιάδη και 2/2 βολές του Γουρνέλου. Με ένα δίποντο του Σταφέτα από μέση απόσταση, οι Los Amigos θα κάνουν το 35-65, με τους UCI-Retama να τρέχουν ακόμα ένα μεγάλο σερί 12-3 και να μειώνουν στους 20 πόντους για το 48-68. Με 3 δίποντα από τους Χατζηθεοδώρου και Βογιατζάκη, οι Los Amigos θα κάνουν το 48-74, ενώ το τελικό σκορ θα γράψουν οι UCI-Retama με τρίποντο του Γουρνέλου και 2/2 βολές του Καραμάνου με το σκορ στο 53-74.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Νίκος Τεντόμας ο οποίος σημείωσε 28 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 2 ριμπάουντ με 6 ασίστ, φτάνοντας έτσι τους 29 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Χατζηθεοδώρου και Λέκκος, ενώ από τους UCI-Retama ξεχώρισαν οι Καραμάνος και Γουρνέλος.