52.9%
46.7%
41.5%
20.0%

Οι Underdogs αντιμετώπισαν τους Aigaleo Kings για το Β’ όμιλο της Bronze League θέλοντας τη νίκη στην προσπάθειά τους να μπουν στα play-off. Από την άλλη οι Aigaleo Kings θέλοντας να συνεχίσουν το νικηφόρο τους σερί, έχοντας και ως οδηγό το παιχνίδι του πρώτου γύρου, που είχαν επικρατήσει με 56-48, προσπάθησαν να υπερνικήσουν απουσίες και ατυχία, αλλά η ανωτερότητα των Underdogs στην αναμέτρηση επιβεβαιώθηκε με το τελικό 72-53.

Το πρώτο δεκάλεπτο μας προσέφερε ένα πραγματικό ντέρμπυ, καθώς οι δύο ομάδες διαδέχονταν η μία την άλλη στην πρωτοκαθεδρία του σκορ, χωρίς όμως να καταφέρνουν να διατηρηθούν εκεί. Η πρώτη ισοπαλία του αγώνα (7-7) ήρθε με το τρίποντο του Αντωνόπουλου στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, όμως στην ίδια φάση και κατά την προσγείωσή του, ο παίκτης των Kings τραυματίστηκε και αποχώρησε οριστικά από το υπόλοιπο του αγώνα δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο την αποστολή της ομάδας του. Παρ’ ολ’ αυτά οι Kings έβρισκαν λύσεις στην επίθεση κυρίως με τους Φλέσσα και Παντελή, αλλά ισοφαρίστηκαν σε 19-19 από τον Σταθόπουλο, δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι Underdogs απέδωσαν εξαιρετικά και στα δύο μισά του γηπέδου με αποτέλεσμα να δεχθούν μόλις 9 πόντους, ενώ στον αντίποδα πέτυχαν 23, δημιουργώντας μια διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο (42-28). Χαρακτηριστικό της εξαιρετικής τους άμυνας ήταν ότι κράτησαν τους Kings χωρίς σκορ για τεσσεράμισι περίπου λεπτά, όταν ο Φλέσσας με τρίποντο μείωσε σε 27-22. Η διαφορά εκτοξεύτηκε σε διψήφια νούμερα (37-26), με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ρούμπα, τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ πάλι με τρίποντο ο Ντζιλέπης έκανε το 42-28 εικοσιτρία δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Underdogs κατάφεραν να συντηρήσουν το προβάδισμά τους, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Παντελή που πέτυχε 7 πόντους σε αυτή την περίοδο και ουσιαστικά ήταν ότι πιο αξιόπιστο είχαν να επιδείξουν οι Kings επιθετικά. Οι Ρούμπας με 6π. και Αλεξόπουλος με 4π. έδιναν απάντηση σε όποιο προβληματισμό προσπαθούσαν να δημιουργήσουν οι Kings. Μάλιστα το τρίποντο του Ρούμπα ένα λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, έστειλε τη διαφορά στο ανώτατο έως τότε σημείο (58-42), κόβοντας ακόμη περισσότερο τα φτερά των αντιπάλων του.

Στην τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν πλέον κριθεί, με τον Ντζιλέπη να αναλαμβάνει δράση και να πετυχαίνει δύο τρίποντα στα πρώτα τρία λεπτά, που σε συνδυασμό με το καλάθι του Σταθόπουλου, έστειλαν τη διαφορά στου 20 πόντους (66-46). Στο χρόνο που απέμενε οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε πιο χαλαρούς ρυθμούς με το σκορ να κλείνει στο 72-53, μετά το εύστοχο δίποντο του Ρούμπα τριανταδύο δευτερόλεπτα πριν το λήξη του αγώνα.

Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Ρούμπας και Σταθόπουλος με 17 πόντους έκαστος, ενώ σημαντικά βοήθησαν και οι Αλεξόπουλος (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Καρακώστας (8 πόντοι, 13 ριμπάουντ). Από τους Aigaleo Kings ξεχώρισε ο Φλέσσας με τους 16 πόντους και τα 14 ριμπάουντ, όσα μάζεψε και ο Νίκου. Ακόμη 13 πόντους προσέθεσε και ο Παντελής.