15.8%
53.3%
32.8%
0.0%

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι, στο οποίο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια, οι Μπίρι Μπίρι ήταν εκείνοι που έμειναν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα και πήραν τη νίκη με 45-48 κόντρα στους Underdogz. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Βέργος με 20 πόντους, 20 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Στεβόλαιμος άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Underdogz, 2-2 με απάντηση του Τάτση, 4-2 με καλάθι του Εμμανουήλ, 4-7 με 5 συνεχόμενους πόντους του Βέργου, 8-7 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Εμμανουήλ και 0-6 σερί των Πετάκου, Βέργου και Τάτση για το τελικό 8-13 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βέργος έβαλε καλάθι για το 8-15, 12-15 με τους Αϊβάζογλου και Εμμανουήλ να απαντούν με ένα καλάθι ο καθένας, 12-17 ξανά με καλάθι του Βέργου, 17-17 με ένα καλάθι του Εμμανουήλ και ένα τρίποντο του Αϊβάζογλου και απάντηση με 0-8 σερί οι Χαραλαμπόπουλος, Βέργος, Πετάκος και Τάτσης για το τελικό 17-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Βέργος και Τάτσης έβαλαν από ένα καλάθι για το 17-29, ο Αϊβάζογλου με τρίποντο μείωσε σε 20-29, 20-30 με μια βολή του Πετάκου 29-30 με τους Κόντο, Αλικάκη, Στεβόλαιμο, Εμμανουήλ και Αϊβάζογλου να τρέχουν ένα 9-0 σερί, 29-32 με νέο καλάθι του Βέργου, 31-32 με βολές του Εμμανουήλ, 31-34 ο Τάτσης, 33-34 ο Αϊβάζογλου, 33-36 ο Πετάκος και νέο καλάθι του Εμμανουήλ για το τελικό 35-36 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Εμμανουήλ έβαλε τρίποντο και έδωσε προβάδισμα στους Underdogz με 38-36, 38-37 με μια βολή του Τάτση, 42-37 με ένα καλάθι του Αϊβάζογλου και ένα του Αλικάκη, 42-45 και ανατροπή στο προβάδισμα με 0-8 σερί οι Βέργος, Τζανετάκης και Τάτσης, 44-45 ο Στεβόλαιμος, 44-47 ο Τάτσης, 45-47 με μια βολή του Αϊβάζογλου και 45-48 με τον ίδιο τρόπο ο Τάτσης για να φύγουν οι Μπίρι Μπίρι με ακόμη ένα ροζ φύλλο και να συνεχίσουν το κυνήγι για την κορυφή.

Για τους Μπίρι Μπίρι, πέρα από τον Βέργο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Τάτσης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τους Underdogz ξεχώρισε ο Εμμανουήλ με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.