15.4%
30.0%
17.3%
21.4%

Με πολύ καλή διαχείριση στο 3ο δεκάλεπτο, οι Underdogz κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες με 45-30 απέναντι στους Σουβλέηκερς, στην 19η στροφή της Rising League. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το ημίχρονο (20-20), όμως στο 3ο δεκάλεπτο, οι Underdogz με πολύ καλή άμυνα αλλά και ευστοχία στην επίθεση, άνοιξαν διψήφια διαφορά, την οποία και διατήρησαν μέχρι τέλους για να ανέβουν στο 6-11 της βαθμολογίας.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Underdogz να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα των Αϊβάζογλου και Στεβόλαιμο για το αρχικό 4-0, ο Μπουγιούκ με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 4-3, με τον Εμμανουήλ να βάζει ένα δύσκολο καλάθι στην άλλη άκρη και να γράφει το 6-3 στο ματς. Εκεί, ακόμα 2 τρίποντα των Σουβλέηκερς από τους Σταματίου και Μπουγιούκ θα δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους για το 6-9, ενώ ο Αλικάκης με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα θα μειώσει στον πόντο με το σκορ στο 8-9. Στη συνέχεια, οι Σουβλέηκερς θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με 2/2 βολές του Κυπραίου στους 3 πόντους, κάνοντας το 8-11, με τους Underdogz να ισοφαρίζουν έπειτα από βολή του Αϊβάζογλου και δίποντο του Κόντου για το 11-11 του παιχνιδιού, ενώ ο Μοσχίδης και ο Μαυρομάτης με 2 απανωτά δίποντα θα περάσουν ξανά μπροστά για το 11-15, όμως το δεκάλεπτο θα κλείσει με βολή ο Εμμανουήλ, μειώνοντας παράλληλα στο 12-15 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Underdogz να πάρουν το προβάδισμα με 2 δίποντα του Στεβόλαιμου για το 16-15 του παιχνιδιού, ενώ οι Σουβλέηκερς θα βρουν σκορ μετά από αρκετή ώρα και θα περάσουν μπροστά με δίποντο του Κυπραίου για το 16-17 τους ματς. Με 2 απανωτά δίποντο των Κόντο και Εμμανουήλ, οι Underdogz θα περάσουν και πάλι μπροστά για το 20-17, ενώ ο Κυπράιος με γκολ-φάουλ θα ισοφαρίσει για τους Σουβλέηκερς στο 20-20, σκορ το οποίο θα κλείσει και το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Αϊβάζογλου με 2 συνεχόμενα δίποντα θα πάρει το προβάδισμα για τους Underdogz με το σκορ στο 24-20, ο Μαστοράκης με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει στους 2 για το 24-22, ενώ οι Underdogz με 6 πόντους του Εμμανουήλ, 3 του Στεβόλαιμου και 2 του Αϊβάζογλου, θα κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα προβάδισμα 13 πόντων, με το σκορ στο 35-22 για την ομάδα τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σταματίου με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 35-24, ο Αϊβάζογλου με βολή και τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 15 για το 39-24, με τον Μοσχίδη και τον Furness να μειώνουν με 2 εύστοχα δίποντα για το 39-28 του ματς. Στη συνέχεια, 2 συνεχόμενα καλάθια των Αϊβάζογλου και Κόντο θα διαμορφώσουν το 43-28, ο Κυπραίος με δίποντο θα μειώσει σε 43-30, με τον Στεβόλαιμο να απαντά με τον ίδιο τρόπο, κάνοντας το τελικό 45-30 στο ματς.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Βαγγέλης Εμμανουήλ ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 11 πόντους με 16 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 19 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Εμμανουήλ από τους Underdogz ξεχώρισε και ο Αϊβάζογλου, με τον Αλικάκη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Σουβλέηκερς σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μαυρομάτης και ο Μπουγιούκ.