18.2%
47.6%
27.5%
20.0%

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο είχαμε στο κλειστό γυμναστήριο του Πολυκλαδικού ανάμεσα στους Underdogz και τους Coffeewaukee Bugs, με τους πρώτους να χτίζουν διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και να την διατηρούν μέχρι το τέλος, φτάνοντας έτσι στην πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Πολυτιμότεροι παίκτες για τους νικητές ήταν ο Πούλιος που πέτυχε double-double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Πίτσος με 8 πόντους αλλά και 26 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με τον Τσομπάνογλου να ευστοχεί από κοντά και τον Πούλιο να ευστοχεί σε 2 βολές για το 2-2. Βελαέτης και Σπυρίδωνος θα κάνουν το 2-6, ενώ οι Underdogz με σερί 9-0 θα διαμορφώσουν το 11-6. Το δεκάλεπτο θα κλείσει με δύο τρίποντα από τους Ιωαννίδη και Τσομπάνογλου, με σκορ 11-12.

Ο Πίτσος θα ευστοχήσει από κοντά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου για το 13-12, ενώ ο Βελαέτης με γκολ φάουλ θα κάνει το 13-15. Θα ισοφαρίσει ο Καραχάλιος και ο Τσομπάνογλου θα πετύχει ένα τρίποντο για το 15-18, με τον πρώτο να μειώνει σε 17-18. Με μια βολή του Τσομπάνογλου και ένα καλάθι του Καπερώνη θα γίνει το 17-21. Πούλιος και Λιόλιος με δυο καλάθια θα ισοφαρίσουν σε 21-21 και ο Ζέικος με μια βολή θα κάνει το 21-22 με το δεκάλεπτο να κλείνει με έμμεσο τρίποντο του Πούλιου και σκορ 24-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Underdogz θα χτίσουν διαφορά ασφαλείας. Ο Καπερώνης με μια βολή θα κάνει το 23-24, ο Καραχάλιος θα πετύχει καλάθι για το 23-26 και ο πρώτος θα μειώσει εκ νέου σε 25-26. Με ένα επιμέρους 11-3 τα σκυλιά θα χτίσουν διαφορά με το σκορ να διαμορφώνεται 37-28. Ο Τσομπάνογλου θα πετύχει 2 βολές για το 37-30, ενώ Καραχάλιος και Στεβόλαιμος θα φέρουν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι και σκορ 41-30. Ο Τσομπάνογλου θα πετύχει ακόμη μία βολή  και ο Μαριόλης θα ευστοχήσει από κοντά για το 43-31,ενώ το δεκάλεπτο θα τελειώσει με μια βολή του Λιώνη και μια του Τσομπάνογλου και με ένα καλάθι από τον πρώτο και το Μαριόλη με σκορ 45-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν θα αλλάξει κάτι ως προς την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ο Πίτσος στο ξεκίνημα θα ευστοχήσει από κοντά, με τους Βελαέτη και Τσομπάνογλου να μειώνουν σε 47-40. Στο σημείο αυτό με ένα επιμέρους 13-4 τα σκυλιά θα αποτελειώσουν τα έντομα στέλνοντας το παιχνίδι στο +16 και σκορ 60-44. Ο αγώνας θα τελειώσει με ένα τρίποντο από τους Coffeewaukee Bugs με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 60-47.