23.5%
57.1%
32.7%
38.9%

Σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι με δύο ομάδες ψηλά βαθμολογικά, οι Undertakers, αν και μόλις 6 παίκτες, κατάφεραν να αποσπάσουν τη νίκη με το τελικό 66-59, στην 9η στροφή της Golden. Τα Χαμένα Ταλέντα, μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι στην πρώτη περίοδο. Οι Undertakers, βρήκαν ρυθμό στο 2ο δεκάλεπτο, άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, όμως τα Χαμένα Ταλέντα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού μετέτρεψαν το ματς ξανά σε ντέρμπι μέχρι και τα τελευταία 2 λεπτά. Εκεί, οι Undertakers ήταν πιο εύστοχοι στα τελευταία σουτ, γεγονός που καθόρισε και τον αποψινό νικητή. Πλέον οι δύο ομάδες είναι συγκάτοικοι στον βαθμολογικό πίνακα και σίγουρα θέλουν να τερματίσουν όσο γίνεται υψηλότερα, λίγες αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρώτου γύρου.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τα Χαμένα Ταλέντα να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα των Ψημάδη και Μπίλλη για το αρχικό 0-4, ο Μιχαηλίδης με 2/2 βολές θα βάλει τους Undertakers στην εξίσωση και θα μειώσει στο 2-4, ενώ ένα ακόμα δίποντο του Ψημάδη και ένα τρίποντο από τον Πενταγιώτη, θα δώσει προβάδισμα 7 πόντων στα Χαμένα Ταλέντα, με το σκορ να πηγαίνει στο 2-9. Εκεί, ένα γκολ-φάουλ από τον Γρυπάρη, θα μειώσει τη διαφορά στους 4 και το 5-9, ο Ψημάδης με τρίποντο θα διαμορφώσει το 5-12, με τον Μπονάτσο να απαντά με δίποντο στο ζωγραφιστό, κάνοντας έτσι το 7-12 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, 2 απανωτά δίποντα από τον Μπίλλη και τον Πενταγιώτη θα γράψουν το 7-16 των Χαμένων Ταλέντων, με τον Γρυπάρη να σφραγίζει την πρώτη περίοδο, ύστερα από βολή και τρίποντο για το 11-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κυριακού με ένα πολύ δύσκολο καλάθι θα ανοίξει τη διαφορά στους 7 πόντους και το 11-18, όμως οι Undertakers θα βρουν ρυθμό και με ένα σερί 13-0, θα καταφέρουν να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς, έπειτα από 4 πόντους του Μιχαηλίδη, από 3 των Στρατηγαρέα, Μαρκάκη και Γρυπάρη. Εκεί, ένα τρίποντο του Καραγρηγορίου θα δώσει ανάσα επιθετικά στα Χαμένα Ταλέντα που θα μειώσουν στο 24-21 και τους 3 πόντους, όμως ένα γκολ-φάουλ του Μπονάτσου και 2 εύστοχες βολές του Μιχαηλίδη, θα διαμορφώσουν το 29-21 για τους Undertakers. Με ακόμα ένα καλάθι του Καραγρηγορίου, τα Χαμένα Ταλέντα θα ρίξουν τη διαφορά στους 6 πόντους και το 29-23, ο Κρητικός με τρίποντο και ο Γρυπάρης με δίποντο θα ανοίξουν την ψαλίδα στους 11 πόντους (34-23), ενώ ο Καραγρηγορίου, ξανά με δίποντο για τα Χαμένα Ταλέντα, μείωσε στο 34-25 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσουν ο Γρυπάρης με βολή για τους Undertakers και ο Πενταγιώτης με τρίποντο στη λήξη για τα Χαμένα Ταλέντα, με την ανάπαυλα, να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 35-28 του ματς, υπέρ των Undertakers.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, o Μπίλλης με δύσκολο καλάθι θα μειώσει στους 5 και το 35-30, ο Μπονάτσος με τον ίδιο τρόπο θα επαναφέρει τη διαφορά στους 7 και το 37-30, όμως ένα μίνι σερί 2-6 από τα Χαμένα Ταλέντα, ύστερα από 2 τρίποντα των Πενταγιώτη και Καραγρηγορίου, θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 3 και το 39-36 του ματς. Με 2 βολές του Μπονάτσου, οι Undertakers θα κάνουν το 41-36, ο Ψημάδης θα απαντήσει με δίποντο και θα μειώσει στο 41-38, ενώ ένα ακόμα καλάθι του Μιχαηλίδη, θα γράψει το 43-38 των Undertakers. Στη συνέχεια, 3 απανωτά δίποντα από τον Κασβή και τον Πενταγιώτη, θα δώσουν ένα οριακό προβάδισμα στα Χαμένα Ταλέντα (43-44), όμως οι Undertakers, θα βρουν ξανά τα πατήματά τους και θα μπουν και πάλι σε θέση οδηγού στο σκορ, αφού ο Μπονάτσος με 5 πόντους και ο Μιχαηλίδης με 4, θα διαμορφώσουν το 52-44 των Underatakers, σφραγίζοντας έτσι και την τρίτη περίοδο του παιχνιδιού.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ένα δύσκολο δίποντο μέσης απόστασης από τον Καραγρηγορίου θα μειώσει στο 52-46, ο Μπονάτσος με βολή θα κάνει το 53-46, ενώ ένα σερί 3-10 από τα Χαμένα Ταλέντα, έπειτα από 6 πόντους του Ψημάδη και από 2 των Καραγρηγορίου και Ριζούλη, θα φέρουν το ματς στα ίσα και το 56-56, με 3 λεπτά για τη λήξη του παιχνιδιού. Εκεί, ο Μιχαηλίδης με ένα σουτ μέσης απόστασης έγραψε το 58-56, ο Ψημάδης με 2/2 βολές θα ισοφαρίσει στο 58-58, ενώ 3 δίποντα των Μιχαηλίδη, Μπονάτσο και Στρατηγαρέα, θα δώσουν προβάδισμα στους Undertakers για το 64-58, ο Ψημάδης με βολή μείωσε σε 64-59, ενώ ο Μιχαηλίδης, σφράγισε την αναμέτρηση στο τελικό 66-59.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 22 πόντους, με 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 25 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Undertakers ξεχώρισε επιπλέον ο Μπονάτσος, με τον Στρατηγαρέα να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τα Χαμένα Ταλέντα σε καλή μέρα βρέθηκε ο Ψημάδης και ο Πενταγιώτης.