25.0%
53.8%
40.0%
33.3%

Σε ένα απίστευτο ματς, όπου και οι δύο ομάδες διψούσαν για τη νίκη, ροζ φύλλο κατάφερε να πάρει τελικά η Dirtus Bologna κόντρα στους Undertakers με τελικό σκορ 65-67. MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Κωστόπουλος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Dirtus Bologna, με εξαίρεση τον Αδρακτά, δεν μπήκε καλά στο ματς, ενώ από την άλλη οι Undertakers έκαναν το καλύτερο ξεκίνημα για φέτος και έδειξαν στον αντίπαλο τους ότι αν δεν σοβαρευτεί θα έχει πρόβλημα.Ο Αδρακτάς έβαλε τους πρώτους πόντους του αγώνα με δύο βολές, οι Undertakers απάντησαν με 7-0 από Στερμάσι, Αντωνόπουλο και Κιτσαντά για το 7-2, 7-4 ξανά από τον Αδρακτά και ένα 10-0 των Undertakers με τους Αντωνόπουλο, Κιτσαντά και Στρατηγαρέα για το 17-4. Κωστόπουλος και Αδρακτάς έριξαν τη διαφορά στους 9(17-8),για να ακολουθήσει ένα γκολ φάουλ του Αντωνόπουλου για το 20-8. Τρίποντο του Αδρακτά για το 20-11, απάντηση του Αντωνόπουλου για το 23-11 και τρελό σουτ πίσω από το κέντρο από τον Κώστα Χαλκιά ακριβώς στη λήξη της περιόδου για το 23-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές έδειξαν να σοβαρευονται και με την ψυχολογία που πήραν από το τρίποντο του αρχηγού τους στο buzzer της πρώτης περιόδου πήραν αρκετά γρήγορα θέση οδηγού στο ματς. Ο Κωστόπουλος με τρίποντο έγραψε το 23-17, 25-17 από τον Μαρκάκη και 25-23 από τους Φωτοπουλο και Σαράντου. Καλάθι του Στερμάσι για το 27-23 και απάντηση με 0-11 η Dirtus με δράστες τους Μπονάτσο, Κωστόπουλο και Πιά για το 27-34. Το τελικό 28-34 του ημιχρόνου το έγραψε ο Αντωνόπουλος με μια βολή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Undertakers προσπάθησαν να ανακτησουν το προβάδισμα, όμως έφτασαν μόνο μέχρι την ισοφάρισε, η οποία ξύπνησε την Dirtus. Στερμάσι και Αντωνόπουλος μείωσαν σε 32-34, τρίποντο του Σαράντου για το 32-37 και 37-37 από τους Undertakers με σκόρερ τους Στερμάσι και Γαβρίδη. Καλάθι του Κωστόπουλου για το 37-39, μια βολή του Αντωνόπουλου για το 38-39 και 0-7 από τους Μπονάτσο, Αδρακτά και Κωστόπουλο για το τελικό 38-46 του δεκαλέπτου.

Τελευταία περίοδος και το ματς έμελλε να έχει δραματικό φινάλε, με τους Undertakers να μειώνουν 5 φορές στην μία κατοχή και τελικά στο τέλος να έχουν επίθεση για νίκη ή ισοφάριση, αλλά να μην καταφέρνουν να κλέψουν το ροζ από τη Dirtus Bologna. Ο Σαράντου έγραψε το 38-48, 41-48 από τον Γαβρίδη και 41-51 ξανά από τον Σάρα. Στρατηγαρέας και Γαβρίδης μείωσαν σε 45-51, ο Σαράντου όμως ήταν ξανά εκεί για να δώσει λύση (45-53). Καλάθι του Στρατηγαρέα για το 47-53, 47-55 από τον Φωτόπουλο και 5 συνεχόμενοι πόντοι του Αντωνόπουλου για το 52-55. Ξανά Φωτόπουλος για το 52-57, 55-57 με τρίποντο του Στρατηγαρέα και απάντηση με τον ίδιο τρόπο από τον Σαράντου για το 55-60. Τρίποντο ξανά από τους Undertakers με τον Αντωνόπουλο για το 58-60, 58-64 ένα τρίποντο του Σαράντου και μια βολή του Κωστόπουλου και 62-64 με 4 πόντους του Γαβρίδη 49″ πριν την λήξη του αγώνα. Στη Συνέχεια η Dirtus Bologna σπάει την πίεση των Undertakers, αλλά το lay up μπροστά ήταν αστοχο. Λάθος στην επίθεση από τους Undertakers, κλέψιμο ο Φωτόπουλος και ωραία συνεργασία Αδρακτά – Κωστόπουλου για το 62-66 με 23″. Άστοχο τρίποντο των Undertakers στην επόμενη επίθεση, με τον Γαβρίδη όμως να έρχεται ως από μηχανής Θεός για να μαζέψει, να σκοράρει και να κερδίζει και μια βολή για το 65-66 με 12″ να μένουν. Στην επόμενη κατοχή της Dirtus οι Undertakers θα κάνουν γρήγορο φάουλ στον Πιά και εκείνος θα βάλει 1/2 βολές για το 65-67 με 9″ να μένουν στον πίνακα. Λάθος από τους Undertakers, φάουλ και βολές στον Αδρακτά για την Dirtus, όμως ο guard των πρωταθλητών δεν βάζει καμία. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Κρητικός πήγε για την ισοφάριση, ο Φωτόπουλος όμως τον πρόλαβε τον σταμάτησε ψηλά και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Για τη Dirtus Bologna, πέρα από τον Κωστόπουλο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Φωτόπουλος και Σαράντου. Για τους Undertakers ξεχώρισαν οι Αντωνόπουλος και Γαβρίδης.