13.8%
54.5%
35.7%
20.0%

Σε ένα ματς με πολύ χαμηλό σκορ, οι Σουβλέηκερς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη επί των Utah Stars με το τελικό 37-41, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Rising League. Οι Σουβλέηκερς από το ξεκίνημα κιόλας πήραν διψήφια διαφορά για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +10 και το 17-27. Οι Utah Stars προσπάθησαν στο 4ο δεκάλεπτο να κλέψουν το ματς, μειώνοντας μέχρι και τους 3 πόντους 1 λεπτό πριν τη λήξη, όμως οι νικητές κράτησαν το προβάδισμα και έφυγαν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Πολυκλαδικού, φτάνοντας παράλληλα τις 6 νίκες στη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μοσχίδη και τον Έξαρχο να ανοίγουν το σκορ με δίποντο και 2/2 βολές για το αρχικό 0-4 και τον Μανωλιά να βάζει τους Utah Stars στο ματς με καλάθι μέσης απόστασης για το 2-4. Εκεί, ο Έξαρχος με τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 πόντους για το 2-7, ο Μανωλιάς με νέο δίποντο θα μειώσει σε 4-7, με τους Βάσση και Κυπραίο να κλείνουν το δεκάλεπτο με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το 4-12 της 1ης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Σουβλέηκερς θα συνεχίσουν να ανοίγουν τη διαφορά με δίποντο του Σταματίου και τρίποντο του Μπουγιούκ για το 4-17, με τον Μπεκιάρη να μειώνει με δίποντο σε 6-17. Στη συνέχεια, ο Σταματίου με δίποντο θα κάνει το 6-19, ενώ οι Utah Stars θα μπουν στο ματς με ένα σερί 11-2 από 9 πόντους του Σακελλαρίου και 3 του Αρβανιτάκη για το 17-21 στην αναμέτρηση. Με 4 πόντους του Κωστή και 2 του Κυπράιου, οι Σουβλέηκερς θα σφραγίσουν το ημίχρονο με ένα προβάδισμα 10 πόντων, με το σκορ στο 17-27.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Δαγρές θα μειώσει με τρίποντο σε 20-27, ο Βάσσης με δίποντο και ο Σταματίου με βολή θα ανοίξουν τη διαφορά στους 10 ξανά για το 20-30, με τον Δαγρέ να μειώνει με δική του βολή σε 21-30. Στη συνέχεια, ο Κυπραίος και ο Σταματίου με 3/4 βολές θα κάνουν το 21-33, οι Utah Stars θα μειώσουν με βολή του Ιωαννίδη και δίποντο του Μανωλιά σε 24-33, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με βολή ο Έξαρχος με βολή για το 24-34 υπέρ των Σουβλέηκερς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Utah Stars με 2 δίποντα των Μανωλιά και Σακελλαρίου θα μειώσουν σε 28-34, ο Μοσχίδης με δικό του καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα και ο Κυπραίος με βολή θα κάνουν το 28-37, με τον Μπεκιάρη να βάζει 4 πόντους και τον Δαγρέ 1 βολή, μειώνοντας το ματς στους 4 για το 33-37. Στη συνέχεια, ένα γκολ-φάουλ του Μοσχίδη θα διαμορφώσει το 33-40, ο Δαγρές με ένα μεγάλο τρίποντο από την κορυφή και ο Ιωαννίδης με βολή θα μειώσουν τη διαφορά στην κατοχή για το 37-40, ενώ το ματς θα σφραγίσει με εύστοχη βολή ο Κυπραίος για το τελικό 37-41.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Βάιος Κυπραίος ο οποίος σταμάτησε στους 8 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 14 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Σταματίου και Μοσχίδης, ενώ από τους Utah Stars ξεχώρισε η προσπάθεια των Μπεκιάρη και Μανωλιά.