22.2%
52.6%
41.3%
21.4%

Σε ένα τρομερό και ανταγωνιστικό παιχνίδι, οι Saints έκαναν την έκπληξη, καθώς παρότι μόλις πέντε άτομα, κατάφεραν να επικρατήσουν των δεύτερων στη βαθμολογία Utah Stars με 62-66. Οι Stars είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα, αλλά δεν είχαν χτίσει διαφορά ασφαλείας. Έτσι, οι «Άγιοι» παρέμεναν συνεχώς κοντά στο σκορ και στο τελευταίο λεπτό κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και μαζί και τη νίκη, η οποία διατηρεί ζωντανές τις λίγες ελπίδες τους για είσοδο στα playoffs. Αντιθέτως, οι Utah Stars με αυτή την ήττα πιθανώς να έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν την πρώτη θέση του ομίλου.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Γαλάνης με δύο δίποντα (4-0), οι Κοντόπουλος και Παύλου πέτυχαν το 4-5, ο Χουντής με βολή ισοφάρισε σε 5-5, οι Κοντόπουλος και Τσιβελεκίδης έκαναν το 5-9, ο Γαλάνης με ένα προσωπικό σερί 10-0 έκανε το 15-9, ο Κοντόπουλος μείωσε σε 15-11, ο Δαγρές απάντησε για το 17-11, ακολούθησε σερί 0-7 από Τσιβελεκίδη, Δημητρίου και Κοντόπουλο για το 17-18 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γεωργίου για το 23-18.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Δημητρίου πέτυχε το 23-20, ο Σταθόπουλος έκανε το 25-20, οι Καλογερόπουλος και Δημητρίου μείωσαν στον πόντο (25-24), οι Γαλάνης και Μανωλιάς έκαναν το 29-24, οι Τσιβελεκίδης και Παύλου απάντησαν για το 29-28, οι Σταθόπουλος και Γαλάνης έκαναν το 33-28, ο Τσιβελεκίδης με τρίποντο το 33-31, ξανά ο Γαλάνης για το 35-31 και ο Καλογερόπουλος με 2/2 βολές μείωσε σε 35-33 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να δίνουν μια τρομερά ανταγωνιστική μάχη. Ο Δαγρές ευστόχησε για το 37-33, ο Τσιβελεκίδης απάντησε για το 37-35, οι Μανωλιάς και Σταθόπουλος έκαναν το 40-35, οι Καλογερόπουλος και Τσιβελεκίδης το 40-39, ο Σταθόπουλος με τον Γαλάνη το 44-39, ο Κοντόπουλος μείωσε σε 44-41, οι Μανωλιάς και Σταθόπουλος πέτυχαν το 48-41, οι Παύλου και Τσιβελεκίδης μείωσαν σε 48-46, ο Σταθόπουλος απάντησε για το 50-46, ο Τσιβελεκίδης σημείωσε το 50-48, ξανά ο Σταθόπουλος για το 52-48, ο Καλογερόπουλος μείωσε σε 52-51 και ο Γαλάνης με βολή έκανε το 53-51, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Saints να είναι κοντά και να κάνουν ένα τρομερό ξεπέταγμα στο φινάλε, κλέβοντας τη νίκη. Ο Σταθόπουλος σημείωσε το 55-51, οι Παύλου και Καλογερόπουλος με βολές έκαναν το 55-54, οι Γαλάνης και Δαγρές το 58-54, ο Κοντόπουλος έκανε το 58-56, ο Σταθόπουλος το 60-56, ακολούθησε ένα τρίποντο από τον Καλογερόπουλο για να μειώσει στον πόντο (60-59), ο Μανωλιάς με 2/2 βολές το 62-59 και ο Παύλου με σπουδαίο τρίποντο έστειλε το ματς σε απόλυτη ισορροπία (62-62). Στα 35’’ ο Κοντόπουλος έβαλε μπροστά την ομάδα του με 62-64 και ο Τσιβελεκίδης υπέγραψε τη νίκη με 62-66 στα 15’’, καθώς οι παίκτες της Utah δεν κατάφεραν να σκοράρουν στις τελευταίες κατοχές.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Μίλτος Κοντόπουλος, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καλογερόπουλος και Τσιβελεκίδης. Από τους Utah Stars, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Σταθόπουλου και Γαλάνη.