23.5%
46.2%
34.2%
5.6%

Ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι για αμφότερες τις ομάδες του τρίτου ομίλου της Rising League ολοκληρώθηκε με τους Utah Stars να αποκτούν ένα προβάδισμα ασφαλείας κοντά στους 10 πόντους στο β’ ημίχρονο και εν τέλει στην 4η περίοδο να «καθαρίζουν» με 44-35 έναντι των αξιόμαχων (αν και με σημαντική απουσία) Underdogz.

Oι Underdogz ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση με ένα σερί 0-7, με τους Αϊβάζογλου, Εμμανουήλ και Αλικάκη να το διαμορφώνουν. Στη συνέχεια είχαμε τρίποντο από τον Γαλάνη για το πρώτο καλάθι των Utah Stars και το 3-7, ενώ οι Αλικάκης και Καραχάλιος με δίποντο και βολή αντίστοιχα έφεραν το σκορ στο 3-10. Ακολούθησε ένα σερί 7-0 αυτή τη φορά για τους Utah Stars, οι οποίοι με τους Γαλάνη, Φόρτη και Δαγρέ έφεραν το ματς στο 10-10 και στη λήξη της 1ης περιόδου.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Στεβόλαιμο να δίνει προβάδισμα 10-12 στους Underdogz, ενώ οι Σακελλαρίου με βολή και Αρβανιτάκης με τρίποντο έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Utah Stars με 14-12. Στη συνέχεια, Αϊβάζογλου με δίποντο και Ιωάννου με 2/2 βολές έκαναν το δικό τους σερί 4-0 για να περάσουν και πάλι μπροστά με 14-16. Δίποντο του Αρβανιτάκη για τους Utah Stars και εκ νέου ισοφάριση 16-16, εύστοχη βολή για τους Underdogz και 16-17 και τέλος από ένα δίποντο για Γαλάνη και Σταθόπουλο σήμαναν το σκορ ημιχρόνου 20-17.

Δυναμικό ξεκίνημα και στην 3η περίοδο για τους Underdogz, καθώς ο Εμμανουήλ ισοφάρισε με τρίποντο σε 20-20. Γαλάνης για 2 και 22-20, με τον Εμμανουήλ να ευστοχεί εκ νέου σε βολή για το 22-21 και ακολούθως ένα σερί 7-0 για τους Utah Stars. Γαλάνης, Σταθόπουλος, Χουντής και Σακελλαρίου λοιπόν, έστειλαν το ματς στο +10 και στο 31-21. Απάντηση από Πούλιο και Εμμανουήλ με 4-0 σερί για το 31-25. Δίποντο του Σακελλαρίου και 33-25, ακόμα ένα δίποντο του Πούλιου και 33-27 και τέλος δίποντο από Δεγγεστίνο για το 35-27 των Utah Stars.

Έναρξη 4ης περιόδου με Αϊβάζογλου και Εμμανουήλ να ευστοχούν έκαστοι σε σουτ 2 πόντων και να μειώνουν σε 35-31. Σακελλαρίου και πάλι για 2 και 37-31, με Εμμανουήλ να απαντά για το 37-33. Ακολούθησε καθοριστικό σερί 7-0 για τους Utah Stars με Αρβανιτάκη, Σταθόπουλο και Σακελλαρίου, ο οποίος πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο που έστειλε το ματς στο +11 και στο 44-33. Τέλος, οι Underdogz με δίποντο του Ιωάννου μείωσαν σε 44-35, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της εξ ’αναβολής αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Γαλάνης με 15 πόντους για τους Utah Stars, οι οποίοι περνάνε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 11-4. Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Σακελλαρίου που πέτυχε 10 πόντους. Από τους Underdogz πολύ καλή ήταν η προσπάθεια του Εμμανουήλ, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, ωστόσο η ομάδα του δεν απέφυγε την ήττα και τη 10η θέση του 3ου ομίλου της Rising League με 5-10.