28.6%
68.8%
28.6%
15.0%

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο από την αρχή έως το τέλος του, οι Vintage Hoopers πήραν μία μεγάλη νίκη απέναντι στους Golden Boys για να ανέβουν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10-3, αφήνοντας στην 6η θέση τους Golden Boys οι οποίοι έκαναν την 5η σερί ήττα τους. Με τον Μέη να πραγματοποιεί μεγάλη βραδιά, οι Vintage Hoopers θα σπάσουν το ρόδι για το 2020, αφού αυτή ήταν η πρώτη τους νίκη την νέα χρονιά.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Νικολιδάκη να ανοίγει το σκορ με εύστοχο δίποντο από μέση απόσταση για το 0-2 και τον Μασοκώστα να απαντά αμέσως με τρίποντο για το 3-2. Οι Golden Boys θα πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ με γκολ φάουλ του Σκλαβενίτη για το 3-5 με τον Κυριακίδη με όμορφο τελείωμα να ισοφαρίζει για το 5-5. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Σταματάκη και ένα τρίποντο του Ρίζου, θα διαμορφώσουν το σκορ σε 5-10 με τους Vintage Hoopers να μειώνουν με τον Μανδρανή που θα ευστοχήσει σε δίποντο για το 7-10. Νέο γκολ-φάουλ για τους Golden Boys με τον Ρίζο αυτή τη φορά να κάνει το 7-13 για να απαντήσουν οι Vintage Hoopers με ένα 6-0 από τους Μανδρανή, Σολδάτο και Κυριακίδη για το 13-13. Ο Χαχάμης με χέρι αλφάδι θα ευστοχήσει σε ένα τρίποντο για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 13-16 υπέρ των Golden Boys.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Vintage Hoopers θα ροκανίσουν την διαφορά και θα ισοφαρίσουν με γκολ-φάουλ του Μέη για το 16-16 με τους Μαρολαχάκη και Σολδάτο να ευστοχούν σε 2/2 βολές έκαστος για το 16-20. Οι Vintage Hoopers με 1/2 βολές του Μέη και τρίποντο του Κουμπή θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 20-20 με τον Χαχάμη να δίνει ξανά προβάδισμα στους Gloden Boys με 1/2 βολές για το 20-21. Στη συνέχεια, οι Vintage Hoopers θα τρέξουν ένα σερί 7-0 με δίποντο του Μέη, τρίποντο του Καρίνου και δίποντο του Κυριακίδη για να προσπεράσουν στο σκορ (27-21), με τον Χαχάμη να ευστοχεί σε 2/2 βολές μειώνοντας στους 4 για το 27-23. Ο Μέης θα ευστοχήσει και εκείνος σε 2/2 βολές με τον Ρίζο να μειώνει στους 4 με εύστοχο δίποντο και τον Χαχάμη με 1/2 βολές να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 29-26 υπέρ των Vintage Hoopers.

Στην επιστροφή των ομάδων οι Golden Boys θα μειώσουν την διαφορά με τον Χαχάμη να ευστοχεί σε ένα όμορφο δίποντο και στη συνέχει θα ισοφαρίσουν μετά την τεχνική ποινή στον Μέη, με τον Ποντικό να αναλαμβάνει την εκτέλεση της βολής και να την πετυχαίνει για το 29-29. Ο Κουμπής θα δώσει το προβάδισμα στους Vintage Hoopers με μαρκαρισμένο τρίποντο για να πατήσουν γκάζι οι Golden Boys και να προσπεράσουν μετά το 0-11 σερί τους με 3 τρίποντα από τους Χαχάμη, Ποντικό και Σταματάκη και ένα δίποντο από τον Χαχάμη για το 32-40. Ο Μέης θα μειώσει με 2/2 βολές και ο Χαχάμης με νέο δίποντο θα απαντήσει για το 34-42. Το 3ο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Μέη για το 36-42, με το ματς να κρίνεται στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Vintage Hoopers θα μειώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με δίποντο του Κυριακίδη για το 38-42 με τον Χαχάμη να απαντά με όμορφο τρόπο για το 38-44. Νέο δίποντο του Μέη και 2/2 βολές του Μασοκώστα θα φέρουν το ματς στους 2 πόντους (42-44). Ο Χαχάμης θα κερδίσει φάουλ και θα οδηγηθεί στην γραμμή των ελευθέρων βολών όπου θα ευστοχήσει σε 1/2 για να κάνει το 42-45 με τον Καρίνο να ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο φέρνοντας το ματς στα ίσα για το 45-45. Ο Ρίζος με ωράιο eurostep θα κάνει το 45-47 με τους Vintage Hoopers να παίρνουν λύσεις στην επίθεση από τον Γεράνιο και τον Μασοκώστα που πέτυχαν 2 δίποντα και 1 τρίποντο αντίστοιχα για να διαμορφώσουν το 52-47. Μεγάλο τρίποντο στην άλλη άκρη από τον Ποντικό για το 52-50 με τους Vintage Hoopers να κερδίζουν τεχνική ποινή από τον Ποντικό, με τον Καρίνο να γράφει την βολή της τεχνικής και να κάνει το 53-50. Με 1.32’’ να απομένουν, ο Μέης με 2/2 βολές θα κάνει το 55-50. Οι Golden Boys θα χάσουν την επίθεση, θα κάνουν φάουλ στον Κυριακίδη και εκείνος με 1/2 βολές θα κάνει το 56-50 με 1.10’’ να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Μέης θα ευστοχήσει σε δίποντο, ύστερα από καταπληκτική no look pass του Κυριακίδη για το 58-50 με το ρολόι να δείχνει 49 δεύτερα για την λήξη. Ο Χαχάμης με τρομερό γκολ-φάουλ, έπειτα από ασιστ του Ρίζου θα κάνει το 58-53 με 43 δεύτερα να απομένουν. Οι Golden Boys θα επιλέξουν να κάνουν φάουλ στον Καρίνο, στέλνοντας τον στην γραμμή της φιλανθρωπίας όπου και θα ευστοχήσει σε 2/2 βολές για το 60-53. Οι Golden Boys θα αστοχήσουν στην επίθεση και θα κάνουν νέο φάουλ στον Δραγασάκη στα 14.2’’ όπου και θα ευστοχήσει σε ένα ζευγάρι βολών για το τελικό 62-53. Μεγάλη νίκη για τους Vintage Hoopers, οι οποίοι όχι μόνο πήραν την νίκη, αλλά και την διαφορά του πρώτου παιχνιδιού (σ.σ. νίκη των Golden Boys με 55-53).

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Μάκης Μέης. Ακόμα μία εξαιρετική βραδιά του ψηλού των Vintage Hoopers ο οποίος έδωσε πολύτιμη βοήθεια στην ομάδα του με το επιθετικό ταλέντο του αλλά και στην άμυνα με τα 17 ριμπάουντ που μάζεψε. Απολογισμός για τον Μέη στο παιχνίδι με τους Golden Boys, 18 πόντοι και 17 ριμπάουντ, εκ των οποίων 5 επιθετικά, σημειώνοντας στο ranking της στατιστικής 29 βαθμούς. Καταλυτική η παρουσία και των Κυριακίδη (9 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 τάπες), Γεράνιου (4 πόντους, 7 ριμπάουντ) και Μασοκώστα (8 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Χαχάμη ο οποίος πέτυχε ακόμα ένα double-double στην φετινή σεζόν με 20 πόντους και 18 ριμπάουντ, αλλά και 3 κλεψίματα, 2 ασίστ, 2 τάπες.