21.1%
70.0%
21.7%
15.2%

Ένα πολύ δυνατό ματς εξελίχθηκε στο κλειστό της Ριζούπολης μεταξύ των ομάδων Vintage Hoopers και Pigs B.C. Οι Vintage άντεξαν την πίεση των Pigs και εν τέλει ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος. Βράχος για την ομάδα του στάθηκε ο Μέης ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 21 ριμπάουντ (8 επιθετικά) όντας και ο MVP της αναμέτρησης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ δίνωντας σε όλους μια γεύση για όσα θα ακουλουθούσαν. Οι Pigs άνοιξαν τι σκορ με τον Σπάχο και τον Δημητριάδη.Η απάντηση όμως των Vintage ήταν άμεση με 4 από τους 5 παίκτες της βασικής πεντάδας να βρίσκουν σκορ μεχρι και την προσπέραση.Ο Σπάχος είχε άλλη άποψη ευστoχώντας στο 1ο του τρίποντο. Με 1/2 βολές ο Μανδρανής έφερε το ματς στα ίσια μέχρι να έρθει ο Μέης όπου με δίποντο δίνει νέο προβάδισμα στην ομάδα του. Με μία βολή ο Δημητριάδης θα μείωνε για την ώρα αλλά ο Κουμπής με τρίποντο άνοιξε προς στιγμήν την διαφορά. Η περίοδος έκλεισε με δίποντο του Τσιτούρα.

Μοιρασμένο ήταν και το 2ο δεκάλεπτο με 2 διαδοχικά καλάθια για τους Vintage. Ο Κουμπής με τρίποντο και στην συνέχεια ο Σολδάτος με δίποντο άνοιξαν την διαφορά στους 7 με σκορ 17-10.Ο Δριβάκος έδωσε την λύση με δικό του δίποντο για το 17 -12. Ο Μέης με 2/2 βολές  μεγάλωσε πάλι την διαφορά με τον Σκουφή να απαντάει με το μοναδικό τριποντό του στο ματς.Ο Σολδάτος με μακρινό δίποντο για τους Vintage και ο Δριβάκος με 2/2 βολες για τους Pigs έκλεισαν το 2ο δεκάλεπτο.\

Έναρξη 2ου ημιχρόνου,με τρίποντο του Δημητριάδη Δ. για να πάει το ματς στον πόντο. Με ένα σερί 4 πόντων οι Vintage θα έπερναν προσωρινά μια μικρή διαφορα στο σκορ 25-20. Η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει δια χειρός Δριβάκου και Γκιουζέλη. 25 όλα και ο Μασοκώστας με 1 βολή, και ο Μέης με δίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ έβαλαν στο +3 τους Vintage. Με μια βολή μειώνει ο Τσιτούρας με τον Μέη να απαντάει με τον ίδιο τρόπο. Ο Δημητριάδης Β. με 5 σερι πόντους έβαλε για πρώτη φορά μπροστα τους Πιγκς μετά την 1η περίοδο με 29-32. Η περίοδος έκλεισε με τον Μανδρανή να μειώνει στον έναν με δικό του δίποντο.

Στην τελευταία περίοδο οι Vintage μπήκαν πολύ δυνατά και γύρισαν όλο το μομέντουμ υπέρ τους. Ένα 9-0 ήταν σχεδόν αρκετό για να δώσει τους δώσει αέρα νικητή με τον πίνακα να δείχνει 42-32 υπέρ τους. Με 2/2 βολές και ένα πολύ δύσκολο μπάσιμο ο Δημητριάδης Β. κατάφερε να κάνει το σκορ 43-36 με μια βολή του Μέη να μεσολαβεί. Γεωργίου με δίποντο και Μασοκώστας με μια βολή σκόραραν για κάθε μια ομάδα και το 44-38. Το δικό του σερί συνέχισε ο Δημητριάδης με 2/2 βολές.Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Δραγασάκης για το 46-40. Με αυτά τα διαδοχικά φάουλ κύλισε ο χρονος με αποτέλεσμα να πέσει κάτω από τα 10 δευτερόλεπτα χώρις καποια πιθανότητα για ανατροπή να υπάρχει στον ορίζοντα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μιχαλούδης.

Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με επικές μάχες στο ζωγραφιστό.Έκτος από τον Μέη ξεχώρισε Μανδρανής με 7 πόντους αλλά και 11 ριμπάουντ.Για τους Πιγκς ξεχώρισαν ο Δημητριάδης Β. με 14 πόντους και 4 κλεψίματα καθώς και ο Τσιτούρας ο οποίος μάζεψε 16 ριμπάουντ.