25.0%
51.5%
56.3%
17.9%

Σε ένα πραγματικό ντέρμπυ μεταξύ των δύο ομάδων, οι Walkers κατάφεραν να πανηγυρίσουν μία τεράστια νίκη απέναντι στους πρωτοπόρους Τουβλέηκερς με 69-68 σε ένα ματς θρίλερ. Στο ξεκίνημα, οι Τουβλέηκερς προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, όμως πολύ γρήγορα και πριν κλείσει η πρώτη περίοδος, οι Walkers βρήκαν ρυθμό και μείωσαν στους 2 πόντους. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ακόμα κοντά στο σκορ, με τους Walkers να ξεφεύγουν μέχρι και τους 12 πόντους στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου. Εκεί, οι Τουβλέηκερς πάτησαν γκάζι, μείωσαν μέχρι και τους 2 πόντους, ενώ είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση στο τέλος, όμως ήταν εύστοχοι σε 1 από τις 2 βολές και έτσι οι Walkers ήταν εκείνοι που έφυγαν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους και πλέον οι πιθανότητες για την είσοδό τους στα playoffs ανεβαίνουν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Φουρνάρη να ανοίγει το σκορ με δίποντο για το αρχικό 0-2 και τους Τουβλέηκερς να ανοίγουν λογαριασμό με 2 δίποντα του Ιακωβάκη, τρίποντο του Αγκουριδάκη και δίποντο του Λειβάδα για το 2-9 στο ματς. Εκεί, 2 δίποντα των Γιάννη και Γιώργο Μαργαρίτη θα κάνουν το 6-9, οι Τουβλέηκερς με νέο σερί 2-8 θα πάνε το ματς σε διψήφια διαφορά για το 8-18, με τους Walkers να βρίσκουν λύσεις με δικό τους σερί 10-0, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι στο 18-18. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με 2/2 βολές ο Ρίζας, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους Τουβλέηκερς, με το σκορ στο 18-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ιακωβάκης με δίποντο θα πάει το ματς στους 4 για το 18-22, οι Walkers με ένα νέο σερί 8-0 θα περάσουν μπροστά για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-2 για το 26-22 της αναμέτρησης, με τον Αγκουριδάκη να μειώνει με δίποντο στο καλάθι και το 26-24. Με δίποντο του Γιάννη Μαργαρίτη και βολή του Γιώργου Μαργαρίτη, οι Walkers θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 5 πόντους για το 29-24, ο Κοσκέρας με γκολ-φάουλ θα μειώσει στο καλάθι για το 29-27, με τον Κώστα Μαργαρίτη να απαντά με δικό του δίποντο για το 31-27 των Walkers. Με εύστοχη βολή, ο Κοσκέρας θα μειώσει στους 3 για το 31-28, οι Walkers με 4 απανωτά δίποντα των Κώστα Μαργαρίτη, Σιώτα και Φουρνάρη θα στείλουν τη διαφορά στους 11 για το 39-28, με τους Τουβλέηκερς να σφραγίζουν το πρώτο ημίχρονο με δίποντο στη ρακέτα του Ιακωβάκη, που θα μειώσει σε 39-30 την αναμέτρηση.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Γιώργος Μαργαρίτης με βολή θα ανοίξει τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό για το 40-30, ο Ιακωβάκης με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει σε 40-31, ο Γιάννης Μαργαρίτης με δίποντο αυτή τη φορά για τους Walkers θα γράψει το 42-31, με τον Λεμπούση να απαντά με τον ίδιο τρόπο, μειώνοντας τη διαφορά στους 9 για το 42-33. Εκεί, ο Γιάννης Μαργαρίτης με εύστοχη βολή θα κάνει το 43-33 για τους Walkers, ο Ιακωβάκης με βολή και δίποντο θα μειώσει ξανά στους 7 πόντους με το σκορ στο 43-36, ενώ ο Γιώργος Μαργαρίτης με εύστοχο δίποντο θα ανοίξει το ματς στους 9 για το 45-36 του ματς. Με ένα σερί 0-8 των Τουβλέηκερς από 6 πόντους του Ιακωβάκη και 2 του Λεμπούση, η διαφορά θα πέσει στον πόντο για το 45-44, με τους Walkers να ευστοχούν σε γκολ-φάουλ του Σιώτα, διαμορφώνοντας έτσι το 48-44 στο παιχνίδι. Με βολή του Λεμπούση, οι Τουβλέηκερς θα μειώσουν σε 48-45, ο Γιώργος Μαργαρίτης θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 με δίποντο για το 50-45, με τον Ιακωβάκη να μειώνει με νέο εύστοχο ζευγάρι βολών για το 50-47. Εκεί, ο Γιώργος Μαργαριτης με δίποντο θα απαντήσει για το 52-47, ο Ρίζας με τρίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στην κατοχή για το 52-50, ενώ το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με 2 δίποντα ο Σιώτας και ο Γιώργος Μαργαρίτης για το 56-50 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γιώργος Μαργαρίτης με νέο δίποντο θα πάει το ματς στο +8 για το 58-50 των Walkers, οι Τουβλέηκερς με 2/4 βολές των Αγκουριδάκη και Λεμπούση θα μειώσουν στους 6 πόντους για το 58-52, ενώ ο Σιώτας με 2 συνεχόμενα τρίποντα θα πάει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 12 πόντους, με το σκορ στο 64-52. Με τρίποντο θα απαντήσουν και οι Τουβλέηκερς από τον Αγκουριδάκη που θα μειώσει σε 64-55, ο Σιώτας στον αιφνιδιασμό θα ευστοχήσει σε κενό καλάθι για να γράψει το 66-55 για τους Walkers, ενώ οι Τουβλέηκερς θα μειώσουν με 2 δίποντα των Ρίζα και Ιακωβάκη για το 66-59, με τον Σιώτα να απαντά με εύστοχο τρίποντο, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 69-59 στο ματς. Οι Τουβλέηκερς, με εύστοχο τρίποντο του Κουράση, βολή και δίποντο του Ιακωβάκη αλλά και καλάθι του Αγκουριδάκη στη ρακέτα, θα ροκανίσουν τη διαφορά στη 1 κατοχή και τους 2 πόντους για το 69-67, ενώ με 25.3 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Walkers θα αστοχήσουν σε 2 επιθέσεις και θα χρεωθούν με φάουλ πάνω στον Αγκουριδάκη, 5.9 πριν τη λήξη. Στην γραμμή της φιλανθρωπίας, ο Αγκουριδάκης θα ευστοχήσει σε 1 από τις 2 μειώνοντας σε 69-68 και οι Walkers θα πανηγυρίσουν την μεγάλη τους νίκη.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Γιάννης Σιώτας  ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 29 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μαργαρίτης Γιώργος και Μαργαρίτης Γιάννης, ενώ από τους Τουβλέηκερς ξεχώρισαν οι Αγκουριδάκης και Ιακωβάκης.