11.1%
69.2%
30.6%
22.6%

Την 3η τους νίκη στη σειρά πέτυχαν οι Be the bee απέναντι στους Walkers με το τελικό 47-61, κλείνοντας και επίσημα τις υποχρεώσεις τους στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Οι Be the bee ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, χτίζοντας από πολύ νωρίς πολύ καλή διαφορά, όμως οι Walkers κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην 3η περίοδο στο 33-33. Εκεί, οι νικητές πάτησαν ξανά γκάζι, πήγαν το παιχνίδι στα μέτρα τους και έτσι έφυγαν με το 7ο ροζ φύλλο από το κλειστό του Πολυκλαδικού. Πλέον, αναμένουν την αναμέτρηση μεταξύ των Μπιρι-Μπιρι και των Σφυριών, όπου με νίκη των πρώτων, θα σημαίνει και είσοδο στους 8 για τις μέλισσες.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μαργαρίτη Γ. να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Be the bee να μπαίνουν στο παιχνίδι με 2 βολές του Παλαμιδά και δίποντο του Νικολάου για το προβάδισμα και το 2-4 του ματς. Εκεί, ένα δίποντο του Λουκά θα ισοφαρίσει το παιχνίδι στο 4-4, ο Χρονόπουλος με δίποντο και ο Ζουλός με τρίποντο θα πάνε τη διαφορά στους 5 και το 4-9, ένα δίποντο του Λουκά θα μειώσει στο 6-9, ενώ ένα σερί 0-7 από τους Be the bee, με τρίποντο του Χρονόπουλου, δίποντο του Γρηγόρα και 2 βολές των Παλαμιδά και Νικολάου, θα πάνε τη διαφορά στους 10 και το 6-16 του παιχνιδιού. Με ακόμα ένα δίποντο, ο Λουκάς θα μειώσει στο 8-16, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο ο Παλαμιδάς για το 8-19 των Be the bee στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γρηγόρας με γκολ-φάουλ θα πάει τη διαφορά στους 14 και το 8-22, ο Παπανικολόπουλος με δύσκολο δίποντο θα μειώσει στο 10-22, ενώ 2/2 βολές του Παλαμιδά, θα διαμορφώσουν το 10-24 για τις “μέλισσες”. Στη συνέχεια, ένα δίποντο από τον Μαργαρίτη Γ., θα γράψει το 12-24, ο Γρηγόρας με 2 δικές του βολές θα απαντήσει για το 12-26, ενώ ένα γκολ-φάουλ από τον Παπανικολόπουλο, θα μειώσει τη διαφορά στους 11 και το 15-26 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα σερί 0-6 από τους Be the bee, με 3 βολές των Γρηγόρα, Νικολάου, αλλά και γκολ-φάουλ του πρώτου θα κάνουν το 15-32, ο Μαργαρίτης Γ. με 7 πόντους και ο Παπανικολόπουλος με τρίποντο θα μειώσουν στους 7 και το 25-32, ο Γρηγόρας με βολή θα κάνει το 25-33, για να κλείσει το πρώτο μισό της αναμέτρησης ο Μαργαρίτης Γ., ροκανίζοντας έτσι τη διαφορά στους 5 και το 28-33 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Walkers θα ισοφαρίσουν με 2 δίποντα των Λουκά, Μαργαρίτη Γ., αλλά και βολή του Μαργαρίτη Ι. για το 33-33, οι Be the bee θα απαντήσουν με 2 βολές του Γρηγόρα, δίποντο του Νικολάου και τρίποντο του Παλαμιδά για να περάσουν ξανά μπροστά με το σκορ στο 33-40, ενώ οι Walkers, θα μειώσουν με δίποντο του Αναστασόπουλου στο 35-40. Το τρίτο δεκάλεπτο, σφράγισε με νέο τρίποντο ο Παλαμιδάς για το 35-43 των Be the bee στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παλαμιδάς με 2 βολές και ο Γρηγόρας με δίποντο θα πάνε τη διαφορά στους 12 πόντους και το 35-47, ο Μαργαρίτης Γ. με 2 βολές θα μειώσει στο 37-47, με τους Νικολάου και Χρονόπουλο να ευστοχούν σε δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα, διαμορφώνοντας έτσι το 37-52 για την ομάδα τους. Εκεί, 2 δίποντα των Μαργαρίτη Γ. και Παπανικολόπουλο, θα μειώσουν το παιχνίδι στο 41-52, ο Παλαμιδάς με τρίποντο θα κάνει το 41-55 και ο Μαργαρίτης Γ. με δίποντο το 43-55. Στη συνέχεια, ένα καλάθι του Γρήγορα έκανε το 43-57, ο Παπανικολόπουλος και ο Μαργαρίτης Γ. με 2 δικά τους δίποντα μείωσαν στο 47-57, ενώ το τελικό 47-61 έκαναν ο Ζουλός και ο Γρηγοράς με ακόμα 2 δίποντα.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Θανάσης Γρηγόρης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 21 πόντους, με 20 ριμπάουντ, κλέβοντας 1 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 25 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Be the bee ξεχώρισε επιπλέον ο Ζουλός, με τον Παλαμιδά να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Walkers σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μαργαρίτης Γ. και ο Παπανικολόπουλος.