12.5%
33.3%
23.7%
7.1%

Σε ακόμα μία νίκη προχώρησαν οι Walkers, αφού επικράτησαν με σχετική ευκολία απέναντι στους Halia Mavericks με 52-26, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι τους για την 16η αγωνιστική της Rising League. Οι νικητές ήταν μπροστά σε όλο το ματς, έχοντας διαφορά 20 πόντων στο ημίχρονο (22-2). Οι Halia Mavericks δεν βρήκαν ρυθμό, παρά μόνο στο 4ο δεκάλεπτο, με τους Walkers να μην δυσκολεύονται όμως να διατηρήσουν το προβάδισμα και να ανεβαίνουν πλέον στο 9-9 του ομίλου.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Φουρνάρη να βάζει το πρώτο καλάθι στο ματς και τον Μαργαρίτη Γιάννη να προσθέτει ακόμα 2 πόντους γράφοντας το αρχικό 2-0 για τους Walkers, με τους Halia Mavericks να απαντούν με δίποντο του Τσαμούταλου, μειώνοντας στο 4-2. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με 2 ακόμα δίποντα των Walkers, αυτή τη φορά από τους Σιώτα και Μαργαρίτη Γιώργο, που θα σφραγίσουν την περίοδο στο 8-2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά θα ανοίξει για τους Walkers, αφού δεν θα δεχθούν καλάθι, ενώ παράλληλα με το επι μέρους 14-0 με τρίποντο του Γιάννη Μαργαρίτη, γκολ-φάουλ το Αναστασόπουλου και από ένα δίποντο των Ιωαννίδη, Σιώτα, Γιώργο Μαργαρίτη και Φουρνάρη, το ματς θα πάει στο 22-2, σκορ που θα κλείσει και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Halia Mavericks θα ξεκολλήσουν με δίποντο του Κλιμαντήρη που θα μειώσει σε 22-4, οι Walkers θα απαντήσουν με δίποντο του Αναστασόπουλου και καλάθι στη ρακέτα του Γιώργου Μαργαρίτη για το 26-4, ενώ ο Αγγελιδέλης με δικό του δίποντο θα μειώσει τη διαφορά στους 20 πόντους για το 26-6 του παιχνιδιού. Με 2/2 βολές του Σιώτα και δίποντο του Γιάννη Μαργαρίτη, οι Walkers θα διαμορφώσουν το 30-6, ενώ ο Κλιμαντήρης με δίποντο και βολή θα ροκανίσει τη διαφορά στους 21, με το σκορ στο 30-9. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με δίποντο του Σιώτα, ο οποίος θα γράψει το 32-9 για τους Walkers στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Halia Mavericks θα τρέξουν ένα σερί 2-7 και θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 18 πόντους (34-16), ο Γιώργος Μαργαρίτης με δίποντο θα κάνει το 36-16, ο Αγγελιδέλης με δικό του καλάθι θα γράψει το 36-18, ενώ οι Walkers με δίποντο του Ιωαννίδη και βολή του Γιώργου Μαργαρίτη θα κάνουν το 39-18, με τον Αγγελιδέλη να ευστοχεί σε βολή αυτή τη φορά, κάνοντας το 39-19 στο ματς. Με δίποντο του Φουρνάρη, οι Walkers θα κάνουν το 41-19, ο Αγγελιδέλης με δίποντο θα απαντήσει για το 41-21, ενώ οι Walkers με δίποντο του Γιάννη Μαργαρίτη, θα γράψουν το 43-21 στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια, ο Αγγελιδέλης με τρίποντο αυτή τη φορά θα μειώσει σε 43-24, ενώ ένα σερί 9-2 των Walkers θα σφραγίσει το ματς στο 52-26.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Γιώργος Μαργαρίτης ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 17 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Δελβενακιώτης και Σιώτας, ενώ από τους Halia Mavericks ξεχώρισαν οι Αγγελιδέλης και Τσαμούταλος.