13.3%
66.7%
41.3%
6.3%

Σε ένα πολύ καθοριστικό “do or die” παιχνίδι για τις δύο ομάδες, τα Petralona B.C. κατάφεραν να επικρατήσουν με τελικό σκορ 45-51. Οι νικητές μπήκαν πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο (8-15), όμως οι Walkers ισορρόπησαν πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς, με τις ομάδες να είναι διαρκώς μπροστά στο σκορ. Στις τελευταίες κατοχές, οι παίκτες των Πετραλώνων με πιο ορθές επιλογές και όντας πιο εύστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας πήραν το ροζ φύλλο, το οποίο κρατά ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στα playoffs, ενώ αντίθετα οι Walkers αποκλείστηκαν από τη συνέχεια.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τα Petralona να μπαίνουν πιο δυνατά. Ο Μαργαρίτης Γ. άνοιξε το σκορ με δύο καλάθια (4-0), οι Φλέγγας και Καταραχιάς Α. πέτυχαν το 4-6, οι Μαργαρίτης Γ. και Ιωαννίδης το 8-6 και στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου οι Μυλωνάς και Καταραχιάς Α. έκαναν το 8-15.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Walkers ισορρόπησαν. Οι Σιώτας και Μαργαρίτης Γ. μείωσαν σε 13-15, ο Καταραχιάς Α. το 13-17, οι Μαργαρίτης Κ, και Σιώτας το 18-17, ο Μυλωνάς σημείωσε το 18-19, ο Σιώτας το 20-19, ο Καταραχιάς Α. με 2/2 βολές έκανε το 20-21, ο Μαργαρίτης Κ. έκανε το 22-21, οι Καταραχιάς Α. και Φλέγγας σκόραραν για το 22-26, ο Μαργαρίτης Γ. μείωσε σε 24-27 και ξανά ο Φλέγγας για το 24-28 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Ο Φουρνάρης πέτυχε το 26-28, ο Μυλωνάς απάντησε για το 26-30, ο Μαργαρίτης Γ. σκόραρε ξανά για το 28-30, ξανά ο Μυλωνάς για το 30-34, οι Μαργαρίτης Γ. και Καραβάς ισοφάρισαν σε 34-34, ο Καταραχιάς Α. με δύο απανωτά δίποντα έκανε το 34-38 και ο Φουρνάρης το 36-38, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τα Petralona με πιο ορθές επιλογές να παίρνουν τη νίκη στο φινάλε. Αρχικά, ο Μαργαρίτης Κ. ισοφάρισε σε 38-38, ο Καταραχιάς Α. με 2/2 βολές έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 38-40, με τον Σιώτα να απαντά και να κάνει το 42-40. Στη συνέχεια, ο Ασημακόπουλος με σπουδαίο τρίποντο έκανε το 42-43, ο Μαργαρίτης Γ. το 44-43, τα αδέλφια Καταραχιά πέτυχαν το 44-47, ο Σιώτας με μια βολή το 45-47 και ο Καταραχιάς Α. με 4/4 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 45-51.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Μυλωνάς, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Φλέγγας και Αλέξανδρος Καταραχιάς. Από τους Walkers, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Σιώτα και Γιώργου Μαργαρίτη.