31.3%
50.0%
45.2%
40.5%

Οι Undertakers επέβαλαν από νωρίς έναν γρήγορο ρυθμό, τον οποίο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει η ελλειπής Xavalencia B.C., με αποτέλεσμα οι παίχτες του κόουτς Κρητικού να φεύγουν νικητές στο ντέρμπι κορυφής με 60-90. MVP του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Μιχαλάς με 25 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από το ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι Undertakers μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, πήραν διαφορά άνω των δέκα και έδειξαν γιατί είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί της κατάκτησης. Μιχαλάς, Καρνέσης και Ορφανός ξεκίνησαν με 0-7, 3-7 ο Χαρίσης, 3-9 ο Μιχαλάς, 6-9 οι Χριστοφορίδης και Νεκτάριος Βλασταρίδης, 6-14 οι Μιχαλάς, Καρνέσης, 9-14 ο Χαρίσης ξανά, 9-17 ο Γρυπάρης, 11-17 ο Νεκτάριος Βλασταρίδης και 11-24 με ένα 0-7 σερί οι Καρνέσης, Μιχαλάς και Γρυπάρης για να κλείσουμε την περίοδο με τους Takers στο +13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες του κόουτς Κρητικού συνέχισαν με την ίδια ένταση σε επίθεση και άμυνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο. Ο Μοσχοβίτης μείωσε σε 15-24 με ένα τρίποντο και μια βολή, 15-27 ο Γρυπάρης, 19-27 οι Νεκτάριος Βλασταρίδης και Χριστοφορίδης, 19-32 οι Μιχαλάς και Καρνέσης, 22-32 ο Μοσχοβίτης, 22-40 με ένα προσωπικό 0-8 ο Καρνέσης, 25-40 ξανά ο Μοσχοβίτης, 25-47 οι Σαββόγλου, Μαρκάκης και Καρνέσης, 26-47 ο Χριστοφορίδης ξανά και 26-50 ο Μαρκάκης για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Xavalencia έδειξε ότι είναι ομάδα που δεν πρέπει να παύεις να υπολογίζεις, αφού μόλις βρήκε λίγο χαλαρό τον αντίπαλο έριξε την διαφορά πολύ γρήγορα. Δύο καλάθια του Χριστοφορίδη για το 30-50, 30-56 οι Σαββόγλου και Μιχαλάς, 32-56 ο Χριστοφορίδης, 32-58 ο Σαββόγλου, 45-58 με ένα 13-0 οι Γεωργόπουλος και Ανδρέας Βλασταρίδης, 45-59 ο Μιχαλάς, 47-59 ο Χριστοφορίδης, 47-62 ο Στερμάσι, 49-62 ο Γεωργόπουλος ξανά και 49-64 ο Μιχαλάς για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι Undertakers συνέχισαν στους ρυθμούς του πρώτου ημιχρόνου, άνοιξαν τη διαφορά και έφτασαν στην νίκη με άνεση. Ο Βλασταρίδης έριξε σε 50-64, 50-71 οι Γρυπάρης και Καρνέσης, 52-71 ο Χριστοφορίδης, 52-74 οι Ορφανός και Καρνέσης, 55-74 ο Ανδρέας Βλασταρίδης, 55-77 ο Καρνέσης, 56-77 ο Ανδρέας ξανά, 56-83 οι Μιχαλάς και Γρυπάρης, 58-83 ο Χριστοφορίδης, 58-90 οι Μιχαλάς και Ορφανός με ένα 0-7 και ακόμη ένα καλάθι απο τον Χριστοφορίδη για να γραφτεί το τελικό 60-90 του αγώνα.

Για τους Undertakers, πέρα από τον Μιχαλά, σε μεγάλο βράδυ βρέθηκε και ο Καρνέσης, ενώ καλός ήταν και ο Γρυπάρης. Για την Xavalencia B.C. ξεχώρισαν οι Χριστοφορίδης, Μοσχοβίτης και Ανδρέας Βλασταρίδης.