23.5%
66.7%
37.9%
17.6%

Μια ντερμπάρα με τα όλα της χάρισαν οι Έμπυροι με την Yugopiastika, με τους δεύτερους να κάνουν ένα αδιανόητο δεύτερο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση και να δραπετεύουν με μια σπουδαία νίκη με 56-43. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ντζιος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μερζιώτης άνοιξε το σκορ στο ματς για την Yugopiastika, ο Μαυρόγιαννης απάντησε με δύο δικά του καλάθια και έβαλε μπροστά τους Έμπυρους με 2-4, 3-4 με μια βολή του Δημητρακόπουλου, 3-6 ο Βιτωράτος και τρίποντη απάντηση του Μένου για το τελικό 6-6 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Ρίζος και Δεμέτης σκόραραν για το 6-12, ο Κουμπούλης απάντησε με δύο βολές και μείωσε σε 8-12, ο Ρίζος με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 8-14, 10-14 από τον Γεωργακόπουλο, 10-20 με 0-6 σερί οι Δεμέτης και Μαυρόγιαννης, 20-20 με απάντηση με 10-0 σερί οι Μερζιώτης, Ντζιος και Κουμπούλης, 20-22 από τον Κολοβό και 4-0 σερί οι Γεωργακόπουλος και Κουμπούλης για το τελικό 24-22 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μένος ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ για το 27-22, ο Ρίζος μείωσε σε 27-24, 31-24 με ένα καλάθι του Μένου και ένα του Ντζιου, 31-26 ο Δεμέτης, 38-26 με 7-0 σερί οι Κουμπούλης και Γεωργακόπουλος, 38-27 με μια βολή του Δεμέτη, 40-27 με δίποντη απάντηση του Δημητρακόπουλου, 40-29 ο Δεμέτης, 44-29 από τους Μερζιώτη και Γεωργακόπουλο, 44-31 με βολές του Δεμέτη και πάλι, 46-31 ο Ανδρέου, 46-36 με 5 συνεχόμενους πόντους του Δεμέτη, 47-36 με μια βολή του Κουμπούλη και δύο βολές του Δεμέτη ξανά για το τελικό 47-38 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κουμπούλης έβαλε δίποντο για το 49-38, ο Μαυρόγιαννης απάντησε με τρίποντο για το 49-41, 56-41 με 7-0 σερί οι Γεωργακόπουλος, Δημητρακόπουλος και Βιτωράτος και ένα δίποντο του Παπάδη για το τελικό 56-43 του παιχνιδιού.

Για την Yugopiastika, πέρα από τον Ντζιο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Κουμπούλης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Έμπυρους ξεχώρισε ο Δεμέτης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.