12.5%
73.3%
34.9%
33.3%

Ένα τρομερό ματς έγινε μεταξύ των ομάδων Yugopiastika και Μπάσχετοι στο κλειστό του Βενέτη στο Αιγάλεω!! Οι 2 ομάδες είχαν σερί νικών (8 και 5 αντίστοιχα) και ήθελαν όσο τίποτα άλλο την νίκη! Τελικοί νικητές ήταν οι Μπάσχετοι κερδίζοντας τους πρωτοπόρους την κατηγορίας αναγκάζοντας τους να υποστούν την 2η ήττα τους μέσα στην χρονιά. Mvp του αγώνα ήταν ο Χατζηθάνος ο οποίος πέτυχε 23 πόντους, κατέβασε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασσίστ.

Το ματς ξεκίνησε με τον Μερζιώτη να ανοίγει το σκορ για τους Yugopiastika κάνοντας το 0-2. Με τρίποντο απάντησε ο Κάνδηλαςγια το 3-2. Ξανά ο Μερζιώτης με δίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του. Πέντε σερι πόντους σημείωσε ο Χατζηθάνος για το 8-4. Ο Ντζιός με δίποντο και ο Ντάκης με 1/2 βολές μείωσαν στον πόντο. Ο Σίνης με δύσκολο δίποντο έκανε το 10-13. Με σερί 4-0 έκλεισαν οι Yugopiastika την πρώτη περίοδο.

Δεύτερη περίοδος του αγώνα και οι Yugopiastika ξεκίνησαν δυναμικά με τον Ντζιό να σκοράρει για 2. Με 2 δίποντα από τον Κάνδηλα και τον Χατζηθάνο απάντησαν οι Μπάσχετοι για το 17-16. Ο Ντζιός με ενα δίποντο και μια βολή και ο Παπακώστας με ένα ακόμη δίποντο έκαναν το 17-21. Ο Παπαφώτης σημείωσε 2/2 βολές. Με δίποντο απάντησε ο Πάτρας για να ξανα απαντήσει ο Παπαφώτης με άλλο ένα δίποντο και το 21-23. Με τρίποντο ο Μερζιώτης απτην ασσιστ του Παπαλώστα έκανε το 21-26. Απάντησαν οι Μπάσχετοι με σερι 6-0. Ο Κάνδηλς και ο Ντεμίρης έβαλαν φωτιά στο ματς φέρνοντας την προσωρινή προσπέραση στον αγώνα. Με 2/2 βολές όμως του Κουμπούλη οι Yugopiastika τελείωσαν το πρώτο μισό του αγώνα μπροστά στο σκορ με το οριακό 27-28.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά με συνεχόμενα καλάθια απτις 2 ομάδες. Με δίποντο ο Ντζιός έκανε το 27-30. Απάντησε ο Καραγιώργης με τον ίδιο τρόπο. Ξανά ο Παπακώστας πήγε την διαφορα στο +3. Με 5 προσωπικούς ποντους ο Χατζηθάνος έκανε το 34-32. Ισοφάρησε ο Τσακέτας για τους Yugopiastika. Τρίποντο σημείωσε ο Ντεμίρης. Με 2/2 βολές απάντησε ο Κουμπούλης. Τρομερό καλάθι και φάουλ πέτυχε ο Χατζηθάνος και το ματς κάπως έτσι είχε πάρει φωτιά. Μείωσε ο Πάτρας με 1/2 βολές. Ξανά ο Χατζηθάνος με 2/2 βολές.  Με 1/2 απάντησε ο Παπακώστας. Πάλι ο καυτός Χατζηθάνος σημείωσε δίποντο για το 44-38. Με μια ακόμη βολή από την μεριά της Yugopiastika προσπάθησαν να ανακόψουν τον ρυθμό του. Η λύση όμως δεν θα ερχόταν τόσο εύκολα. 2/2 βολές από τον σθνήθη ύποπτο για το 46-39 και ένα δίποντο από τον Καραγιώργη. Μείωσε ο Παπακώστας με δίποντο για να κλείσει την περίοδο ο Παγκάκης με πολύ δύσκολο δίποντο κάτω από τα χέρια του αντιπάλου του.

Ο Κουμπούλης ξεκίνησε δυνατά την 4η περίοδο και θέλησε να μειώσει με το καλημέρα με δικό του δίποντο για το 50-43. Με μια βολή του Καραγιώργη απάντησαν οι Μπάσχετοι. Με τον ίδιο τρόπο σκόραρε ο Ντάκης. Ο Χατζηθάνος με το τελευταίο του δίποντο στον αγώνα έκανε το 53-44. Πάλι ο Κουμπούλης σημείωσε δίποντο ια το 53-46. Με μια βολή απάντησε ο Παπαφώτης. Απάντησαν και μείωσαν στο -4 οι Yugopiastika με τον Ντζιό να σκοράρει 3 πόντους και τον Παπακώστα 1/2 βολες. Η ανατροπή βέβαια δεν ήρθε ποτέ καθώς οι Yugopiastika ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στο τελείωμα του αγώνα.  Με 2/2 βολές ο Κάνδηλας διαμόρφωσε το τελικό 56-50 και κλείδωσε την νίκη για τους Μπάσχετους.

Πέρα από τον mvp Χατζηθάνο σημαντικές βοήθειες έδωσαν και ο Κάνδηλας με 12 πόντους καθώς και ο Καραγιώργης με 7 πόντους 13 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.Από τους Yugopiastika ξεχώρισε ο Ντζιός με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Κουμπούλης με 13 πόντους επίσης.