14.3%
42.9%
43.1%
11.1%

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Aigaleo Kings επί της Yugopiastika με το τελικό 49-53 ανεβαίνοντας έτσι στο 5-4, αφήνοντας τους “πρώην συγκατοίκους τους” στο 4-5. Το ματς είχε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους Aiglaeo Kings να τα δίνουν όλα στα τελευταία λεπτά και με κρίσιμα σουτ πήραν τη μεγάλη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Aigaleo Kings να ανοίγουν το σκορ με δίποντο του Νίκου και την Yugopiastika να απαντά με τρίποντο του Μερζιώτη και δίποντο του Βερύκιου για το 5-2. Ο Σταματίου με δίποντο θα κάνει το 5-4, οι Κουμπούλης, Πολίτης και Μερζιώτης θα απαντήσουν για να κάνουν το 10-4. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Φλέσσα για τους Aigaleo Kings και δίποντο απάντηση του Γεωργακόπουλου για την Yugopiastika για το 12-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Aigaleo Kings με ένα σερί 6-0 θα ισοφαρίσουν σε 12-12, ο Κουμπούλης με εύστοχη βολή θα κάνει το 13-12, ενώ οι Aigaleo Kings θα πάρουν προβάδισμα με τον Φλέσσα να ευστοχεί σε 2 δίποντα και 1 βολή αλλά και τους Νίκου και Παναγιωτόπουλο να προσθέτουν από ένα δίποντο, θα χτίσουν μία διαφορά 8 πόντων (13-21). Το ημίχρονο θα κλείσει η Yugopiastika η οποία θα μειώσει με τους Πολίτη, Κουμπούλη και Γεωργακόπουλο σε 19-21.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Μερζιώτης με 5 γρήγορους πόντους θα κάνει το 24-21, ο Παναγιωτόπουλος με δίποντο θα μειώσει στον πόντο (24-23), με την Yugopiastika να προσθέτει 2 δίποντα από τους Κουμπούλη και Μερζιώτη για το 28-23. Οι Aigaleo Kings με δίποντο του Παναγιωτόπουλου θα μειώσουν σε 28-25, ο Τσίγκας με τρίποντο θα κάνει το 31-25 και οι Aigaleo Kings θα ισοφαρίσουν σε 31-31 με 3 δίποντα του Νίκου. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Πολίτη για το 33-31.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κουμπούλης με 2 γρήγορα δίποντα θα κάνει το 37-31, οι Aigaleo Kings με ένα 2-6 θα μειώσουν σε 39-37, με τον Μερζιώτη να κάνει το 42-37 έπειτα από τρίποντο. Στη συνέχεια, οι Aigaleo Kings με νέο σερί 2-10 θα πάρουν προβάδισμα για το 44-47, η Yugopiastika με βολή του Πολίτη και δίποντο του Κουμπούλη θα ισοφαρίσει σε 47-47, για να απαντήσει ο Παναγιωτόπουλος με δίποντο για το 47-49. Με νέο δίποντο της Yugopaistika από τον Πολίτη το σκορ θα διαμορφωθεί σε 49-49, με τους Φλέσσα και Μαλάκη να ευστοχούν σε κρίσιμο τρίποντο και βολή αντίστοιχα για το τελικό 49-53.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Φλέσσας ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 13 πόντους με 6 ριμπάουντ,ενώ παράλληλα είχε 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 16 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Φλέσσα από τους Aigaleo Kings ξεχώρισε και ο Παναγιωτόπουλος, με τον Νίκου να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από την Yugopiastika σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μερζιώτης και ο Γεωργακόπουλος.