33.3%
42.9%
37.9%
12.5%

Χρειάστηκαν 13 αγωνιστικές για να σπάσει το αήττητο της Bacardi Tel Aviv με τη Yugopiastika να την κερδίζει με 65-56. Το ματς ήταν συναρπαστικό από την αρχή μέχρι το τέλος και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες στην πρώτη περίοδο, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η Yugopiastika με ένα επιμέρους 21-11 πήρε μία διαφορά 7 πόντων στο ημίχρονο (36-29). Στην τρίτη περίοδο, η Bacardi ισορρόπησε την κατάσταση, ενώ προς τα τελευταία λεπτά η διαφορά έφτασε στους 3 πόντους (59-56). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι νικητές έκαναν ορθότερες επιλογές και πήραν ένα σπουδαίο ροζ φύλλο στην προσπάθεια που κάνουν να εδραιωθούν στην πρώτη εξάδα του δεύτερου ομίλου της Bronze League, ανεβαίνοντας στο 7-6. Για την Bacardi, ήρθε η πρώτη ήττα για φέτος, έπειτα από 12 επιτυχή αποτελέσματα, χωρίς ωστόσο να απειλείται άμεσα από τους διώκτες της.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι ζεστές από νωρίς στην επίθεση. Ο Κουμπούλης άνοιξε το σκορ (2-0), ο Αγγελιουδάκης ισοφάρισε σε 2-2, “καλάθι και φάουλ” ο Μερζιώτης (5-2), σερί 0-6 της Bacardi με τους Μιχαηλίδη, Σουβλέρη και Παναγιωτάκη (5-8), πέντε προσωπικοί πόντοι του Πολίτη για το προσπέρασμα της Yugopiastika (10-8) και οι Μιχαηλίδης, Σουβλέρης έκαναν το 10-12. Ξανά ο Πολίτης για την ισοφάριση σε 12-12 και με νέο σερί 0-6 η Bacardi ξέφυγε στο 12-18 δια χειρός Παναγιωτάκη, Μιχαηλίδη και Κούκα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με δίποντο του Ντάκη και μία εύστοχη βολή του Κουμπούλη για το 15-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Yugopiastika ανέβασε στροφές και πήρε μία μικρή διαφορά. Μερζιώτης, Πανταζόπουλος και Κουμπούλης έκαναν το 22-18, τρίποντο του Σουβλέρη για το 22-21, σερί 8-0 της Yugopiastika με τους Πανταζόπουλο και Κουμπούλη (30-21) και σερί 0-6 της Bacardi για το 30-27 με τους Μιχαηλίδη, Κτιστάκη και Σουβλέρη. Ο Πολίτης με δύο δίποντα σημείωσε το 34-27, ο Αγγελιουδάκης μείωσε σε 34-29 και ο Κουμπούλης έκανε το 36-29, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με τη Bacardi να μην επιτρέπει στους αντιπάλους της να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Μιχαηλίδης και Σουβλέρης μείωσαν στους 3 πόντους (36-33), μία εύστοχη βολή του Κουμπούλη για το 37-33, ισοφάριση σε 37-37 με τους Καρυοφύλλη και Μιχαηλίδη, ξανά ο Κουμπούλης για το 39-37 και προσπέρασμα της Bacardi στο σκορ με «καλάθι και φάουλ» του Μιχαηλίδη (39-40). Στη συνέχεια, με ένα μικρό σερί 5-0 από τους Ντάκη και Κουμπούλη η Yugopiastika έκανε το 44-40, ο Κτιστάκης έκανε το 44-42 και με δύο τρίποντα των Πανταζόπουλου και Πολίτη το σκορ έγινε 50-42. Η τρίτη περίοδος έληξε με 3/3 βολές του Μιχαηλίδη για το 50-45.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος στο ματς με την Yugopiastika να μη χάνει ποτέ το προβάδισμα και να παίρνει μία σημαντική νίκη. Ο Ανδρέου σκόραρε για το 52-45, οι Μιχαηλίδης, Παναγιωτάκης μείωσαν σε 52-49, μία βολή του Κουμπούλη για το 53-49, ξανά ο Μιχαηλίδης για το 53-51 και σερί 6-0 της Yugopiastika με τους Μένο, Πολίτη για το +8 (59-51). Ωστόσο, η Bacardi με τη βοήθεια των Μιχαηλίδη και Σουβλέρη μείωσε σε 59-56. Στο τέλος, η μεγαλύτερη ψυχραιμία της Yugopiastika της έδωσε τη νίκη, καθώς το ματς ολοκληρώθηκε με 6-0 σερί από τους Μένο, Μερζιώτη και Κουμπούλη για το 65-56.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριος Κουμπούλης, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι  Πολίτης και Πανταζόπουλος. Για τη Bacardi, δεν έφτασε η προσπάθεια των Μιχαηλίδη και Αγγελιουδάκη.