25.0%
37.5%
42.6%
10.7%

Η Yugopiastika κατάφερε να ξεφύγει από το κλειστό της Καλλιθέας με το ροζ φύλλο, επικρατώντας των πολύ δυναμικών Duncan Donuts με το τελικό 54-52, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του 2ου γύρου της Bronze κατηγορίας. Οι δύο ομάδες ήταν χέρι χέρι σε όλο το ματς, με τους Duncan Donuts να παίρνουν προσωρινά ένα προβάδισμα 9 πόντων στο 3ο δεκάλεπτο και την Yugopiastika να ροκανίζει σιγά σιγά τη διαφορά και στο τέλος με δίποντο του Πολίτη να καταφέρνει να πάρει τη νίκη σε ένα ματς θρίλερ και πλέον βρίσκεται με το 1.5 πόδι στα playoffs! Οι Duncan Donuts έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και πλέον θα ψάξουν αλλού τις νίκες που χρειάζονται για να διασφαλίσουν την είσοδό τους στην 8άδα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με την Yugopiastika να πατάει καλά στα πρώτο λεπτά και με ένα γρήγορο 7-0 από τους Πολίτη και Κουμπούλη θα ξεκινήσει να χτίζει μία καλή διαφορά στο ματς. Εκεί, ο Μοσχολιός με δίποντο και ο Σκαμάγκος με βολή θα ανοίξουν λογαριασμό για τους Duncan Donuts που θα κάνουν το 7-3. Με τρίποντο του Παπακώστα, η Yugopiastika θα επαναφέρει τη διαφορά στους 7 πόντους (10-3), ενώ οι Duncan Donuts με 2 δίποντα από τους Μικαέλιαν και Μοσχολιό θα μειώσουν σε 10-7. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Πολίτη κάτω από το καλάθι για το 12-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Duncan Donuts θα μειώσουν στον πόντο, έπειτα από 2 δίποντα των Μουζάκη Αλ. και Μοσχολιό για το 12-11, ενώ ο Κουμπούλης με δίποντο και ο Μερζιώτης με τρίποντο θα κάνουν το 17-11. Στη συνέχεια, ο Γκρούτσης με όμορφο δίποντο θα μειώσει σε 17-13, ο Πολίτης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 19-13, με τους Duncan Donuts να τρέχουν ένα σερί 0-8 και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, κάνοντας έτσι το 19-21. Εκεί, ο Παπακώστας με τρίποντο θα επαναφέρει το προβάδισμα στη Yugopiastika για να κάνει το 22-21, όμως ο Χριστοδούλου στη λήξη θα απαντήσει με δικό του τρίποντο για το 22-24.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Μοσχολιός με δίποντο θα κάνει το 22-26, ενώ ο Πολίτης με 2/2 βολές θα μειώσει ξανά στους 2 πόντους για το 24-26. Εκεί, οι Duncan Donuts θα χτίσουν μία διαφορά 9 πόντων έπειτα από τρίποντο του Σκαμάγκου και 2 δίποντα των Μουζάκη Αλ. και Γκρούτση για το 24-33, ενώ η Yugopiastika με δύσκολο δίποντο του Ντάκη θα μειώσει σε 26-33. Με βολή θα απαντήσει ο Μουζάκης Αλ. για να κάνει το 26-34, ενώ οι Κουμπούλης και Πολίτης με 2 δίποντα θα μειώσουν τη διαφορά στους 4 πόντους για το 30-34. Στη συνέχεια, ο Χριστοδούλου με νέο τρίποντο θα κάνει το 30-37, με τον Κουμπούλη να μειώνει με 2/2 βολές σε 32-37. Με δίποντο του Μοσχολιού θα διαμορφωθεί το 32-39, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με γκολ-φάουλ του Πολίτη για το 35-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σκαμάγκος με δίποντο θα ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για το 35-41, ενώ ο Παπακώστας με βολή και τρίποντο αλλά και ο Κουμπούλης με πολύ δύσκολο δίποντο θα ισοφαρίσει σε 41-41. Εκεί, ο Μοσχολιός με δίποντο θα κάνει το 41-43, ο Κουμπούλης όμως θα ισοφαρίσει για ακόμα μία φορά με ακόμα ένα δύσκολο δίποντο για το 43-43. Με δίποντο θα απαντήσει και ο Χριστοδούλου για το 43-45, ο Πολίτης θα κάνει το 45-45 και οι Σκαμάγκος και Γκρούτσης θα πάρουν κεφάλι στο σκορ με 2 δίποντα για το 45-49. Με μακρινό τρίποντο, ο Κουμπούλης θα μειώσει στον πόντο (48-49), ο Μουζάκης Σ. θα επαναφέρει το ματς στους 3 πόντους (48-51), όμως η Yugopiastika στα τελευταία δευτερόλεπτα θα πάρει το προβάδισμα με 2/2 βολές του Πολίτη και δίποντο του Ανδρέου για το 52-51. Με 1/2 βολές του Γκρούτση το ματς θα έρθει στα ίσα, με τον Πολίτη να δίνει τη χαριστική βολή στους Duncan Donuts με ακόμα ένα εύστοχο δίποντο για να διαμορφωθεί το τελικό 54-52. Οι Duncan Donuts είχαν στη διάθεση τους μερικά δευτερόλεπτα, όμως αστόχησαν στην επίθεση και έτσι το ροζ φύλλο του θρίλερ κατέληξε στην Yugopiastika.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Πολίτης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 20 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 5 ασίστ και 3 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Πολίτης από τη Yugopiastika ξεχώρισε και ο Κουμπούλης, με τον Παπακώστα να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης, όντας και το πρώτο του ματς έπειτα από αρκετό χρονικό διάστημα λόγω τραυματισμού. Από τους Duncan Donuts σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μοσχολιός και ο Γκρούτσης.