9.7%
58.3%
35.9%
29.4%

Παιχνίδι απόλαυση εκείνο των Yugopiastika απέναντι στους MaChamps που εν πολλοίς έκρινε την κατάκτηση της 3ης θέσης στον βαθμολογικό πίνακα. Οι MaChamps μπήκαν πιο δυνατά και μεθοδευμένα και με την άμυνα ζώνης να μπερδεύει τους αντιπάλους τους. Oι Yugopiastika φυσικά βρήκαν τις λύσεις να επιστρέψουν, να περάσουν μπροστά -κυρίως με το απολαυστικό θηρίο Δημητρακόπουλο Νίκο- και να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι και τα τέλη του 3ου δεκαλέπτου. Έκτοτε το παιχνίδι πόντο-πόντο για το τελικό 46-50 υπέρ των MaChamps.

Οι MaChamps θα μπουν στο παιχνίδι με πολύ όρεξη, στοχευμένα και με την άμυνα ζώνης που φάνηκε να μπερδεύει τους αντιπάλους τους, μετά από 5 λεπτά αγωνιστικής δράσης προηγούνται με 7-0. Το πρώτο καλάθι για τους Yugopiastika θα έρθει από τα χέρια του Χαλκιά και τελικά το δεκάλεπτο θα λήξει με το σκορ στο 6-10, από τα χέρια του πολύ δυνατού Δημητρακόπουλου.

Το 2ο δεκάλεπτο θα μπορούσε να εκφραστεί ως Νίκος Δημητρακόπουλος εναντίον Γιάννη Βουλγαράκη, καθώς και οι δύο παίκτες αφού ήδη είχαν ξεκινήσει ζεστά αποφάσισαν να πάρουν εκατέρωθεν τις ομάδες τους στις πλάτες τους. 14 πόντοι για τον πολύ δυναμικό ψηλό των Yugopiastika, έναντι 10 του περιφερειακού των MaChamps(που ήταν όλοι οι πόντοι της ομάδας του), για να βρει τις δύο ομάδες να κλείνουν το ημίχρονο με το σκορ στο 24-20.

Ο Αντωνίου θα ανοίξει λογαριασμό στο 2ο ημίχρονο, για να ακολουθήσουν δύο καλάθια των Χαλκιά και Δημητρακόπουλου. Βουλγαράκης ξανά και ξανά για τους ΜaChamps που ανακτούν το προβάδισμα και περνούν μπροστά με 28-29. Τσίγκας πίσω από την γραμμή των 6.75, για να λήξει το δεκάλεπτο από τα χέρια του Θεοδωράκη με το σκορ στο 31-31.

Βουλγαράκης και Ισαάκ για τους «μαύρους», ενώ αντίθετα ο Δημητρακόπουλος και ο Μερζιώτης για τους «κίτρινους» για το γρήγορο 34-36. Ισορροπία στο παιχνίδι, σκορ και από τους δύο, καλές άμυνες και πάθος για την νίκη. Κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει με παραπάνω από ένα καλάθι μέχρι και το 46-48 από τα χέρια του Βουλγαράκη. Πάνω που οι Yugopiastika έψαχναν την ισοφάριση λοιπόν, οι προσπάθειες τους ήταν άστοχες και το τελικό σκορ θα γράψει 46-50.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Βουλγαράκης Γιάννης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 32 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 31 βαθμούς στο efficiency. Πέραν όμως αυτού από τους MaChamps ξεχώρισε και ο Ισαάκ Σολωμός , με τον Θεοδωράκη Ζαχαρία να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Yugopiastika ιδιαίτερη μνεία στον καταιγιστικό Δημητρακόπουλο Νίκο, ενώ σε καλό βράδυ και ο Γεωργακόπουλος Παναγιώτης.