22.2%
25.0%
45.5%
33.3%

Σε ένα τρομερά αμφίρροπο ματς, οι Έμπυροι κατάφεραν να πάρουν μία δύσκολη νίκη απέναντι στην 5άδα των Zero Gravity με το τελικό 53-55 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα ολόκληρου του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες μπήκαν καλά στο ματς και πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου, όπου οι Zero Gravity έχτισαν διαφορά 9 πόντων στο 26-17, όμως πολύ γρήγορα οι Έμπυροι ισοφάρισαν για να κλείσουν το ημίχρονο στο 26-26. Από το σημείο εκείνο, η μία ομάδα ένιωθε την καυτή ανάσα της άλλης, με τους Έμπυρους να παίρνουν τελικά μία ακόμα μεγάλη νίκη, καθώς ένα δίποντο των Zero Gravity στην εκπνοή ήταν εκπρόθεσμο και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στα χέρια των Έμπυρων.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κολοβό να ανοίγει το σκορ με σουτ μέσης απόστασης και τους Παπαδέα και Μαραμπέα να βάζουν στο παιχνίδι τους Zero Gravity με 2 δίποντα για το 4-2. Εκεί, οι Έμπυροι με ένα σερί 0-7 θα διαμορφώσουν το 4-9, όμως οι Zero Gravity θα πάρουν και πάλι το προβάδισμα με ένα δικό τους σερί 9-0 για το 13-9 του παιχνιδιού, Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο ο Βιτωράτος για το 13-12 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεάλεπτο, ο Βιτωράτος θα ξεκινήσει όπως τελείωσε και με νέο τρίποντο θα κάνει το 13-15 των Έμπυρων, ο Παπαδέας θα μειώσει στον πόντο με βολή για το 14-15, ενώ ο Δεμέτης με εύστοχο δίποντο θα διαμορφώσει το 14-17 στο ματς. Εκεί, οι Zero Gravity θα απαντήσουν με ένα σερί 12-0 και θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς τους στους 9 πόντους (26-17), όμως ο Μαυρόγιαννης με 4 πόντους και ο Παπάδης με 5 θα σφραγίσουν το ημίχρονο στο 26-26, με τις 2 ομάδες να ξεκινούν το 2ο μισό σε απόλυτη ισορροπία.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Zero Gravity θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τρίποντο του Μουσούντα και δίποντο του Μαραμπέα για το 31-26, οι Έμπυροι με 2 δίποντα των Κολοβό και Δεμέτη θα γράψουν το 31-30, ενώ ένα σερί 6-2 των Zero Gravity θα κάνει το 37-32 στο ματς. Εκεί, ο Χρόνης με σουτ από τη γραμμή των βολών θα μειώσει στους 3 για το 37-24, ένα δύσκολο δίποντο του Μουσούντα θα κάνει το 39-34, ενώ ο Βιτωράτος με ακόμα ένα τρίποντο θα σφραγίσει την περίοδο στο 39-37.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μουσούντας με δίποντο θα κάνει το 41-37, ο Δεμέτης θα απαντήσει με τρίποντο και θα μειώσει στον πόντο για το 41-40, με τον Τζιαμαλή να βάζει ακόμα ένα δίποντο και να κάνει το 43-40 στην αναμέτρηση. Εκεί, ο Καλτσής με τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 43-43, ο Μαραμπέας με 2/2 βολές θα γράψει το 45-43, ενώ ο Παπάδης με νέο τρίποντο για τους Έμπυρους θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με το σκορ στο 45-46. Με δίποντο θα απαντήσει ο Σταματέλος για το 47-46, ο Κολοβός με δίποντο και ο Μαυρόγιαννης με βολή θα δώσουν το προβάδισμα στους Έμπυρους για το 47-49, όμως ο Μουσούντας με δίποντο θα ισοφαρίσει σε 49-49. Με δίποντο του Χρόνη, οι Έμπυροι θα πάρουν ανάσα 2 λεπτά πριν τη λήξη για το 49-51, ο Μουσούντας με εύστοχο ζευγάρι βολών θα φέρει το ματς και πάλι στα ίσα για το 51-51, με τον Χρόνη και τον Μαυρόγιαννη να πηγαίνουν τη διαφορά στους 4 με 2 δικά τους δίποντα. Με 1 λεπτό για τη λήξη, ο Μουσούντας θα βάλει ένα σουτ μέσης απόστασης και θα μειώσει στους 2, ενώ στο τέλος, με 0,2 δεύτερα να απομένουν, ευστόχησαν μεν, εκπρόθεσμα όμως και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στις αποσκευές των Έμπυρων.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Σέργιος Μαυρόγιαννης ο οποίος σταμάτησε στους 10 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 18 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Χρόνης και Παπάδης, ενώ από τους Zero Gravity ξεχώρισε η προσπάθεια των Μουσούντα και Παπαδέα.