18.8%
77.8%
45.5%
4.5%

Δια πυρός και σιδήρου κατάφερε να πάρει την νίκη η ομάδα των Remal Madri απέναντι στους ανταγωνιστικότατους Zero Gravity, σε ένα ντέρμπι στο οποίο οι διακυμάνσεις στο σκόρ υπήρχαν μέχρι και το τέλος, με καμία απο τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας μεχρί και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Λίγο πριν την λήξη , η ομάδα του Μανίνα κατάφερε να περάσει μπροστά με 51-56 ωστόσο δύο βιαστικά λάθη , ξανά έβαλαν τους Zero Gravity στο μάτς και στο τέλος με μία βολή του Χατζηιγνατίου και άστοχο δίποντο του Τζιαμαλή , οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν το ροζ φύλλο για την τέταρτη τους νίκη στο πρώταθλημα, και δεύτερη σερί νίκη με διαφορά μίας κατοχής. MVP της αναμέτρησης ο Πλάκας Άρης που κυριάρχησε κάτω απο τα καλάθια σε άμυνα και επίθεση.

Το σκορ άνοιξε με βολή του Κομβόπουλου για το 1-0,δίποντο απο τον Ιφτιχάρ και 1-2, 3-2 απο τον Μουσούντα, 3-4με δίποντο του Χατζηιγνατίου, 5-4 απο τον Πιτένη, καλάθι φάουλ απο τον Γαβριηλίδη και 5-7, 7-7 με τον Μουσούντα, 7-11 με καλάθια απο τους Γαβριηλίδη και Πλάκα, δίποντο του Πιτένη για το 9-11, 9-13 με τον Γαβριηλίδη, δίποντο του Πιτένη για το 11-13, 11-15 απο τον ΙΦτιχάρ, απάντηση του Τζιαμαλή και 13-15 με τον Πλάκα να τελειώνει το δεκάλεπτο με δίποντο για το 13-17 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πλάκας ξεκίνησε για το 13-19, τρίποντο του Αράπογλου και δίποντο του Τζιαμαλή για το 18-19, απάντηση των Remal με Πλάκα και Χατζηιγνατίου για το 18-23, καλάθι και φάουλ απο τον Κομβόπουλο για το 21-23, δύο βολές του Χατζηιγνατίου και 21-25, καλάθι του Κομβόπουλου για το 23-25, 23-27 με δύο βολές του Αθανασιάδη, στο σημείο στο οποίο οι Zero Gravity βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έκαναν7-0 σερί με τους Μουσούντα,Τζιαμαλή,Κομβόπουλο και Παπαδέα για να περάσουν μπροστά με 30-27 και τον Γαβριηλίδη με δύο βολές να στέλνει το μάτς στην ανάπαυλα με σκορ 30-29.

Στη τρίτη περίοδο Ιφτιχάρ και Πλάκας έκαναν το 30-32, καλάθι φάουλ του Μουσούντα για το 33-32, 33-34 με τον Πλάκα, 35-34 με δύο βολές του Μουσούντα, δίποντο του Χαραλαμπόπουλου για το 35-36, απάντηση του Μουσούταν και 37-36, καλάθι και φάουλ του Χαραλαμπόπουλου για το 37-39, 38-39 με βολή του Τζιαμαλή, τρίποντο του Διαμαντόπουλου για το 38-42, καλάθι απο τον Παπαδέα και 40-42, 40-44 απο τον Πλάκα με τους Zero Gravity να κλέινουν την τρίτη περίοδο με 5-0 απο τους Πιτένη,Τζιαμαλή και Παπαδέα για το 45-44 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο γεμάτο suspense δεκάλεπτο ξεκίνησε με βολές του Πλάκα και δίποντο του Γαβριηλίδη για το 45-48, τρίποντη απάντηση του Αράπογλου και 48-48, 48-50 απο τον clutch Χαραλαμπόπουλο, 49-50 με μία εύστοχη βολή του Πασά, Χαραλαμπόπουλος ξανά με δίποντο για το 49-52, 51-52 με σουτάκι του Μουσούντα , με τους Remal να βρίσκουν λύσεις μπροστά στην επίθεση με Χατζηιγνατίου και καλάθι φάουλ του Χαραλαμπόπουλου και να ξεφεύγουν με 51-56 στο σημέιο στο οποίο οι Zero Gravity κατάφεραν και βρήκαν τρίποντο απο τον Κομβόπουλο και κλέψιμο έπειτα στο κατέβασμα της μπάλας απο τον Παπαδέα , ο οποίος πάσαρε στον ελεύθερο Πιτένη για το εύκολο 56-56. Λίγο πριν το τέλος ο Διαμαντόπουλος έκανε έντα ντράιβ μέσα στη ρακέτα και βρήκε μία δύσκολη για το σημέιο πάσα στον Χατζηιγνατίου ο οποίος κέρδισε δύο βολές και ευστοχώντας στη μία, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με σκορ 56-57. Οι Zero Gravity βρήκαν 2 απανωτά τρίποντα στην επίθεση απο τον Κομβόπουλο και τον Τζιαμαλή μετά απο επιθετικό ριμπάουντ του Παπαδέα, στα οποία δεν ευστόχησαν και στο τέλος , με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν μετά απο ταιμ άουτ ο Τζιαμαλής, με ένα δύσκολο δίποντο δεν κατάφερε να δώσει την νίκη στην ομάδα του, με τους Remal να φεύγουν νικητές απο το ντέρμπι.

Εκτός του MVP Πλάκα σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο Χαραλαμπόπουλος που έδωσε λύσεις στην ομάδα του στα κρίσιμα λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου, ενώ για τους Zero Gravity ξεχώρισε ο Πιτένης.