9.1%
47.1%
32.0%
19.4%

Στην πρώτη μάχη για το Summer ρίχτηκαν οι Gademians με τα Ψωμάκια για την 1η αγωνιστική της Division 3, με τους δεύτερους να παίρνουν τη νίκη στις λεπτομέρειες με το τελικό 57-58 απέναντι σε μια πολύ καλή προσπάθεια των αντιπάλων τους. Οι Gademians μπήκαν πάρα πολύ καλά στο ματς αφού έφτασαν να προηγούνται με 18 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (23-5), όμως τα Ψωμάκια, σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά αυτή, πέρασαν μπροστά στα μέσα της 3ης περιόδου, με τους Gademians να ισοφαρίζουν στον 50-50, με 6 λεπτά πριν το φινάλε. Εκεί, τα Ψωμάκια φάνηκαν πιο ψύχραιμοι, ενώ οι Gademians φλέρταραν με το ενδεχόμενο παράτασης, όμως 1 άστοχη βολή ήταν αρκετή για να δώσει το ροζ φύλλο στα Ψωμάκια.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λινάρδο να ανοίγει το σκορ για τα Ψωμάκια με δίποντο και τον Παπαδόπουλο να απαντά με τον ίδιο τρόπο, ισοφαρίζοντας στο 2-2. Με τρίποντο του Λινάρδου αυτή τη φορά, τα Ψωμάκια θα πάρουν το προβάδισμα για το 2-5, όμως ένα τρομερό σερί 21-0 από τους Gademians με 8 πόντους του Παπαδόπουλου, 4 του Κοζαδίνου, 4 του Τριδήμα και 5 του Παπακώστα, θα στείλουν τη διαφορά στους 18 και το 23-5. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα κλείσουν τα Ψωμάκια με τρίποντο του Λινάρδου και γκολ-φάουλ του Μόρφου για το 23-11 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Ψωμάκια θα συνεχίσουν να μειώνουν και με 2 δίποντα των Μόρφο, Δημηρούλη, αλλά και 2 βολές των Λινάρδο και Παπαδάκη, θα ρίξουν την διαφορά στους 6 και το 23-17. Εκέι, ένα δίποντο του Τρουλάκη θα γράψει το 25-17, ο Μπούχαλης με ένα γωνιακό τρίποντο θα απαντήσει για το 25-20, ενώ ο Τρουλάκης με βολή και οι Φούτρης, Παπαδόπουλος με 2 δίποντα, θα στείλουν το ματς στους 10 και το 30-20 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, 2 γωνιακά τρίποντα από τους Λινάρδο και Μόρφο, θα ρίξουν τη διαφορά στους 4 και το 30-26, ο Τριδήμας και ο Παπαδόπουλος με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα κάνουν το 33-26, ενώ ένα σερί 2-7 από 5 πόντους του Λινάρδου και 2 του Μπούχαλη, θα κλείσουν τη διαφορά στους 2 και το 35-33. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με 2 βολές ο Παπαδόπουλος, για να στείλει το ματς στους 4 πόντους και το 37-33 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Παπαδόπουλος θα το πιάσει από εκεί που το άφησε και με βολή θα κάνει το 38-33, ο Λινάρδος με δίποντο θα μειώσει στο 38-35, ενώ ένα δίποντο απάντηση του Κοζαδίνου, θα κάνει το 40-35 για τους Gademians. Στη συνέχεια, τα Ψωμάκια θα περάσουν μπροστά με ένα σερί 0-9 από 5 πόντους του Μόρφου, δίποντο του Λινάρδου και 2 βολές του Μπούχαλη για το 40-44, οι Gademians θα μειώσουν με καλάθι στη ρακέτα από τον Τριδήμα για το 42-44, ενώ ο Λινάρδος με νέο δίποντο, θα διαμορφώσει το 42-46 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Παπαδόπουλος με 2 βολές θα μειώσει στην κατοχή και το 44-46, ενώ το δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με τον ίδιο τρόπο και ο Λινάρδος, επαναφέροντας τη διαφορά στους 6 πόντους και το 44-48 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τρουλάκης με δύσκολο γκολ-φάουλ και δίποντο θα δώσουν το προβάδισμα στους Gademians για το 49-48, ο Μόρφος με δίποντο θα βάλει μπροστά τα Ψωμάκια για το για το 49-50, ενώ ο Παπαδόπουλος με βολή θα ισοφαρίσει στο 50-50 για τις δύο ομάδες. Εκεί, 2 καλάθια από τους Παπαδάκη και Λινάρδο θα πάνε τη διαφορά στους 4 για τα Ψωμάκια, ο Κοζαδίνος με δύσκολο δίποντο μέσης απόστασης θα μειώσει στην κατοχή και το 52-54, ενώ ο Μπούχαλης και ο Δημηρούλης με 2 δίποντα από το ζωγραφιστό, θα διαμορφώσουν το 52-58 για τα Ψωμάκια. Στα τελευταία λεπτά, 2 δίποντα από τους Τριδήμα και Παπαδόπουλο έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (56-58), τα Ψωμάκια δεν κατάφεραν να βρουν σκορ με τον Παπαδόπουλο τελικά να βάζει 1 από τις 2 βολές, μειώνοντας απλά στον πόντο και το τελικό 57-58 της αναμέτρησης.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Μιχάλης Λινάρδος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 27 πόντους, με 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 3 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 18 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τα Ψωμάκια ξεχώρισε επιπλέον ο Μόρφος, με τον Μπούχαλη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Gademians σε καλή μέρα βρέθηκε ο Τριδήμας και ο Παπαδόπουλος.