32.0%
35.7%
19.4%
42.3%

Οι Εμπυροι κάνοντας μεγάλη εμφάνιση, κυρίως αμυντικά, κέρδισαν μια από τις πιο δυνατές ομάδες του ομίλου, τους Heat, με 58-50 και συνεχίζουν να είναι ένα βήμα πριν από την κορυφή του ομίλου. MVP του αγώνα ήταν ο Σέργιος Μαυρόγιαννης με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Heat πήραν προβάδισμα στο σκορ με 0-4 χάρη στα καλάθια των Γιορνταμιλάκη και Νικολάου, ο Μαυρόγιαννης μείωσε σε 2-4 και οι Αρβανιτάκης και Βιλλιώτης έγραψαν άλλο ένα 0-4 για το 2-8. Ξανά καλάθι ο Μαυρόγιαννης για το 4-8, 4-11 ο Καρατζάς, 8-11 ο Μαυρόγιαννης, 8-14 με τρίποντο ο Κοκκαλίδης και 10-14 από τον Χρόνη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Εμπυροι μπήκαν πιο δυνατά, πήραν διαφορά και επομένως και τα ηνία του ματς. Δύο σερί τρίποντα του Βιτωράτου για το 16-14, 16-17 με το δεύτερο τρίποντο του Κοκκαλίδη, 21-17 οι Βιτωράτος και Μαυρόγιαννης, 21-18 ο Αρβανιτάκης, 26-18 οι Μαυρόγιαννης και Θεοχαρόπουλος, 26-19 ο Γιορνταμιλάκης, 29-19 ο Σέργιος με τρίποντο, 29-24 με 0-5 από τους Αντωνιάδη και Γιορνταμιλάκη και 32-24 από τον Βενιζέλο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Heat έκαναν καλό ξεκίνημα, με τον Αρβανιτάκη να βάζει δύο τρίποντα κολλητά και να μειώνει σε 32-30, οι Εμπυροι απάντησαν με 9-0 των Μαυρόγιαννη, Γαϊτανή, Βιτωράτου και Θεοχαρόπουλου για το 41-30 και νέο 0-6 των Heat με τους Γιορνταμιλάκη και Αρβανιτάκη να βάζουν από ένα τρίποντο για το τελικό 41-36 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Heat κυνήγησαν, έφτασαν τη διαφορά ξανά στο καλάθι, όμως σε εκείνο το σημείο “μίλησε” ο Βιτωράτος για τους Έμπυρους. Χρόνης, Βιτωράτος και Δεμέτης ανέβασαν στο 47-36, 47-41 οι Βερεντζιώτης και Καρατζάς, 49-41 ο Δεμέτης, 49-43 ο Θεοχαρόπουλος, 52-43 ο Χρόνης και 0-7 με δύο τρίποντα του Αρβανιτάκη και μια βολή του Καρατζά για το 52-50. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Βιτωράτος πήρε κάποιες επιθέσεις πάνω του, σκόραρε 6 σερί πόντους και ανέβασε στο τελικό 58-50 για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Για τους Έμπυρους, πέρα από τον Μαυρόγιαννη, κομβικό στη νίκη της ομάδας ήταν ο Βιτωράτος. Για τους Heat ξεχώρισαν οι Αρβανιτάκης και Γιορνταμιλάκης.