12.5%
84.6%
41.5%
25.0%

Ένα ακόμα δυνατό ματς παρακολουθήσαμε στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων όπου οι Τουβλέικερς διασταυρώθηκαν με τις Ακαδημίες RED-DICOLO με φόντο την πρόκριση στην επόμενη φάση.Οι γηπεδούχοι που ήταν αποτελεσματικοί απ τα 6,75 πήραν την νίκη με 67-50 έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Κριτσωτάκη και τον Μαρίνο.

Οι Ακαδημίες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου και με καλάθι του Ζώη έκανα το 3-6 για να κάνει ένα τρομερό σερί 16-0 οι Τουβλέικερς με τον Κριτσωτάκη και τον Μαρίνο να πάνε στο 19-6 και να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 19-11.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό ήταν λίγο πολύ ίδιο οι Ακαδημίες RED-DICOLO προσπαθούσαν να πλησιάσουν το σκορ αλλά οι Τουβλέικερς αντιδρούσαν. Έτσι μετά από καλάθι του Χαχάμη Βασίλη για το 27-20 οι γηπεδούχοι με τον Λειβαδά και τον Μπαλάσκα έτρεξαν ένα σερί για να πάνε στα απόδυτήρια στο +13 και το 39-26.

Η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν την πιο χαμηλή επιθετική του επίδοση πράγμα που συνέφερε τους Τουβλέικερς. Η διαφορά έφτασε και στο +20 μετά από καλάθι του Μαρίνου για το 50-30 για να απαντήσουν οι Ακαδημίες RED-DICOLO με ένα μικρό ξέσπασμα του Χαχάμη του Ανδρέα και έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 51-36.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο παρόλο που οι Τουβλέικερς είχαν πάρει μια σημαντική διαφορά αφού μετά τις εύστοχες βολές του Μαρίνου μετά από τεχνικές ποινές το σκορ πήγε στο +21 και συγκεκριμένα στο 64-43.Οι Ακαδημίες RED-DICOLO δεν τα παράτησαν και πίεζαν σε όλο το γήπεδο και με καλάθια του Χαχάμη Βασίλη έριξαν την διαφορά αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι άλλο με το τελικό σκορ στο 67-50 και τους Τουβλέικερς να κάνουν το 1-0.

Για τους νικητές ο Κριτσωτάκης είχε 18 πόντους, από κοντά και ο Μαρίνος με 17 πόντους και άλλους 11 πρόσθεσε ο Γιαννουλάκης. Για τις Ακαδημίες RED-DICOLO ο Χαχάμης Βασίλης είχε 16 πόντους και 12 ακόμα πρόσθεσε ο Ζώης.