25.0%
38.1%
34.7%
11.1%

Το Final 4 είναι εδώ και ως οφείλει οι συγκινήσεις το ακολουθούν. Πάθος, αγωνία, 5 φάουλ, μεγάλα σουτ, σκληρές άμυνες ήταν στο μενού ενός τρομερού αγώνα που έδωσε όμως το εισιτήριο της πρόκρισης στον τελικό μόνο σε μία ομάδα. Και το όνομα αυτής Red-Dicolo! Ο Αστέρας Ευελπίδων ήταν ανταγωνιστικότατος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

O Σκαμαγκάς μπήκε στο ματς πολύ καλά κάνοντας ένα ατομικό 0-4, πριν ο Χαρμπαλής με κλέψιμο και αιφνιδιασμό ισοφαρίσει.  Η συνέχεια είχε βολές μέχρι ο Χαρτοκόλλης βάλει δύο σερί τρίποντα για το 11-8! Ωστόσο χάρη στο καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ του Κλωνάρη οι Red-Dicolo έκαναν το +1. Όμως ο Μαγκώνης Θ. είχε την απάντηση για το 14-12, λίγο πριν κλείσει το δεκάλεπτο 18-14.

Ωραίο ντράιβ του Τσαπατάκη για το 20-18, πριν ο Μαγκώνης Θ. βρει πάλι στόχο από τα 6,75 για το 23-28. Ένα σερί όμως 10-0 έδωσε προβάδισμα στους Red-Dicolo, χάρη στα καλάθια του Κρίκα και το τρίποντο του Τσαπατάκη. (24-28)

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με τον Τσαπατάκη να μπλοκάρει και να σκοράρει στην ίδια φάση!  Η απάντηση όμως ήταν καλάθι και φάουλ από τον Λάκουρα για το 27-30. Ο Σκαμαγκάς έκλεψε και πάσαρε ωραία στον Κρίκα Κ., πριν ο Αστέρας Ευελπίδων τρέξει ένα σερί 5-0 με βολές! Καλάθι του Κρίκα Α. για το 32-34 και βολές και από τις δύο πλευρές για τη συνέχεια .(36-35)

Αν και μπήκαν πίσω στο σκορ οι Red-dicolo έτρεξαν ένα σερί 6-0 με τρίποντο του Κρίκα Κ. και αιφνιδιασμό του Σκαμαγκά, γεγονός που έκανε το σκορ 36-42. Η ισοφάριση ήρθε μετά το τρίποντο του Χαρτοκόλλη και λίγο αργότερα ο Μαγκώνης Θ. πάσαρε ωραία στον Ψαράκη για το 45-43. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι να φτάσουμ 1 λεπτό πριν τη λήξη. Εκεί ο Σκαμαγκάς πήρε την μπάλα έξω από τα 6,75 και σκόραρε γράφοντας το 49-52 και ενώ ο Λάκουρας έβαλε ωραίο ντράιβ για το -1, ο Μελέτης έβγαλε ωραία πάσα στον Κρίκα Α. που έκανε το σκορ 51-54 και στην ουσία έδειξε νικητή. Τα τελευταία δευτερόλεπτα είχαν αστοχίες από τον Αστέρα και βολές από τους Red-dicolo και συγκεκριμένα τους Κρίκα Κ., Τσαπατάκη, Μελέτη για το τελικό 51-58.

Double double τον Κλωνάρη με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, ενώ Κρίκας Κ. και Τσαπατάκης πρόσθεσαν από 13. Ο Σκαμαγκάς με 11 ήταν ο άνθρωπος που σκόραρε όταν έκαιγε η μπάλα. Από την άλλη ο Λάκουρας με 11/12 βολές έβαλε 14 πόντους και ο Μαγκώνης Θ. έκανε double double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι Desperado αυτή τη φορά αντιμετώπισαν έναν τελείως διαφορετικό Άρειο Πάγκο, που όχι απλά δεν έχασε με μεγάλη διαφορά αλλά αν έμπαιναν κάποια καλάθια στο τέλος ίσως να είχαμε και τρίτο παιχνίδι. Παρόλα αυτά η παρέα του Σεφέρη έδειξε ομαδικότητα, βρήκε λύσεις σε όλα τα επίπεδα και βρίσκεται πλέον στο final 4.

O Μαρκοπουλιώτης άνοιξε το σκορ, όμως ο Μαριόλης πάσαρε ωραία στον Αθανασόπουλο για την ισοφάριση. Μικρό σερί 5-0 για τους Desperado, πριν ο Σαμοϊλης πασάρει ωραία στον Αθανασόπουλο για το 7-4. Προς το τέλος του δεκαλέπτου όμως ο Σαλιμένος σκόραρε μετά από ωραία πάσα του Μαρκουλή και ο Σεφέρης βρήκε στόχο από τα 6,75 για το 14-8!

Με τρίποντο ξεκίνησε ο Μαυρόπουλος Κ. , ωστόσο σύντομα ο Σεφέρης σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 16-11. Ο Μαριόλης ήταν ο MVP του δεκαλέπτου και με δικό του σερί  έκανε το 16-16! Δυναμικό ντράιβ του Σαλιμένου για το 22-18, όμως ο Μαριόλης με δίποντο έκλεισε το ημίχρονο 22-21.

Με το σταγονόμετρο το σκοράρισμα στην επανάληψη. Ο Μαριόλης βρήκε και πάλι στόχο ο Σεφέρης όμως έβαλε και πάλι καλάθι μετά από επιθετικό ριμπαόυντ και ο Μαρκοπουλιώτης μετά από πάσα του Σαλιμένου. Το 28-25 έκανε ο Λιόλιος, πριν ο Σεφέρης βάλει έμμεσο τρίποντο.(31-28)

Μετά από ώρα οι παίκτες του Αρείου Πάγκου πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη στο ωραίο ντράιβ του Σαμοϊλη και το τρίποντο του Μαυρόπουλου Κ. (31-33) Η χαρά όμως δεν κράτησε καθώς ο Μαρκοπουλιώτης με τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του. Ισοφάριση από τον Μαυρόπουλο Κ. με τον ίδιο τρόπο και προβάδισμα με ωραίο ντράιβ του Μαριόλη για το 36-38. Και ενώ η ομάδα τους είχε το momentum δεν το εκμεταλλεύτηκαν, με αποτέλεσμα ο Σαλιμένος με ωραίο ντράιβ να γράφει το 39-38 και ο Σεφέρης να μεγαλώνει και άλλο τη διαφορά. Ωραίο ντράιβ του Μαρκοπουλιώτη 44’’ πριν τη λήξη για το 45-41 και χάρη σε ½ βολή του η διαφορά πήγε στο +5. Ωστόσο με τρίποντο και βολή ο Μαυρόπολυος Κ. έγραψε το 46-45. 7’’ πριν τη λήξη ο Μαρκουλής έχασε τις βολές πήρε όμως ριμπαόυντ και σκόραρε ½ βολή για το 47-45. Στη γραμμή της φιλανθρωπίας με 1,9΄΄ για τη λήξη βρέθηκε ο Μαυρόπουλος που σκόραρε ½ για το 47-46 και έτσι οι Desperado μετά από ½ βολή του Σαλιμένου βρέθηκαν στον ημιτελικό με σκορ 48-46.

Πρώτος σκόρερ ο Σεφέρης με 19 πόντους , ενώ ο Σαλιμένος είχε double double 11 πόντους-15 ριμπαόυντ και ο Μαρκοπουλιώτης πρόσθεσε 14 πόντους. Από την άλλη ο Μαυρόπουλος Κ. είχε 17 πόντους και ο Μαριόλης 15 με 10 ριμπάουντ.