23.1%
54.5%
49.0%
26.3%

Σε ένα ματς με απίστευτη διακύμανση, οι Ασβοί κατάφεραν να πάρουν τη 2η νίκη τους στο Summer, αφού επικράτησαν με τρομερή δυσκολία απέναντι στους πολύ μαχητικούς Deflections με το τελικό 78-77 μετά από 2 παρατάσεις. Στην κανονική διάρκεια, οι Ασβοί είχαν το πάνω χέρι σε όλο σχεδόν το παιχνίδι, ενώ στο τέλος, οι Deflections με ένα ξέσπασμα κατάφεραν να στείλουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Στην πρώτη παράταση, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με καμία από τις 2 να μην καταφέρνει να πάρει ικανοποιητικό προβάδισμα για να οδηγηθούμε και σε δεύτερη παράταση. Στο έξτρα αυτό πεντάλεπτο, οι Deflections κρατούσαν τη νίκη στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα, όπου ο Μακρυδάκης με ένα απίστευτο καλάθι, λύτρωσε τους Ασβούς και τους χάρισε τη νίκη με το τελικό 78-77.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ζερβό να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Κατσαρό και Μιχαηλίδη να βάζουν στο ματς τους Deflections με βολή και δίποντο για το 2-3 του ματς. Εκεί, οι Ασβοί θα τρέξουν ένα σερί 6-0 από 3 δίποντα των Κουτσουρή και Ψαλιδόπουλο για το 8-3, όμως οι Deflections θα απαντήσουν πολύ γρήγορα με ένα σερί 3-11 από 6 πόντους του Παπακωνσταντίνου, από 2 των Κατσαρό και Γεργεριτάκη, αλλά και βολή του Μιχαηλίδη για το 11-14 του ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα βρει τους Ασβούς στο +6, αφού ο Ψαλιδόπουλος με τρίποντο και γκολ-φάουλ και ο Κουτσουρής με δικό του τρίποντο, θα σφραγίσουν την περίοδο στο 20-14 των Ασβών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαζιώτης με ένα δύσκολο καλάθι θα μειώσει στο 20-16, ο Ψαλιδόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 23-16, ενώ ένα σερί 2-5 των Deflections, θα μειώσει τη διαφορά στους 4 πόντους και στο 25-21. Εκεί, ο Μακρυδάκης και ο Πουγκακιώτης θα απαντήσουν με 2 δίποντα για το 29-21 των Ασβών, ο Μιχαηλίδης με ένα δικό του σερί 2-6 θα μειώσει στους 4 για το 31-27, ενώ ο Μακρυδάκης με βολή θα στείλει τη διαφορά στους 5 πόντους για τους Ασβούς, με το σκορ στο 32-27. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσουν οι Deflections με 3 βολές των Μαζιώτη, Γεργεριτάκη και δίποντο του Μιχαηλίδη για να φέρουν το ματς στα ίσα, γράφοντας το 32-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μακρυδάκης με τρίποντο θα κάνει το 35-32, ο Παπακωνσταντίνου θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο και θα ισοφαρίσει στο 35-35, ενώ ο Πουγκακιώτης με δίποντο θα γράψει το 37-35 για τους Ασβούς. Εκεί, ο Μενδρινός με δικό του καλάθι θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα και στο 37-37, για να τρέξουν ένα σερί 9-2 οι Ασβοί θα πάνε τη διαφορά στους 7 για το 46-39, με τον Κατσαρό να μειώνει με δικό του δίποντο στο 46-41. Στη συνέχεια, 2 δίποντα των Ζερβό και Ψαλιδόπουλο θα κάνουν το 50-41 για τους Ασβούς, οι Deflections θα μειώσουν με τρίποντο του Παπακωνσταντίνου και βολή του Κατσαρού για το 50-45, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Κουτσουρής με 2 συνεχόμενα καλάθια, για να κάνει έτσι το 54-45 των Ασβών.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ζερβός με δίποντο θα στείλει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 56-45, ο Μαζιώτης με δύσκολο τρόπο θα μειώσει στο 56-47, ενώ ο Κουτσουρής με εύστοχη βολή, θα γράψει το 57-47 για την ομάδα των Ασβών. Στη συνέχεια, οι Deflections με δίποντο του Μιχαηλίδη, θα μειώσουν στους 8 και το 57-49 του ματς. Με βολή του Κουτσουρή, οι Ασβοί θα κάνουν το 58-49, ο Γεργεριτάκης και ο Μιχαηλίδης με 2 δίποντα θα μειώσουν σε 58-53, ενώ ο Ψαλιδόπουλος με ένα δύσκολο τρόπο θα κάνει το 60-53 των Ασβών. Με δίποντο-απάντηση του Μαζιώτη, οι Deflections θα μειώσουν σε 60-55, ο Ζερβός με δικό του δίποντο θα κάνει το 62-55, με τον Μιχαηλίδη να ευστοχεί σε βολή, μειώνοντας στο 62-56 του ματς. Με βολή θα απαντήσει και ο Ζερβός για το 63-56, ο Μιχαηλίδης με ένα νέο δίποντο θα μειώσει στο 63-58, ενώ ο Ζερβός, με νέο εύστοχο ζευγάρι βολών, θα γράψει το 65-58 στην αναμέτρηση. Με 1:30 να απομένει για τη λήξη, οι Deflections θα μειώσουν με δίποντο του Μαζιώτη και 2/2 βολές του Σκανδάλη στην κατοχή και στο 65-62, ο Μακρυδάκης με βολή θα γράψει το 66-62, με τον Γεργεριτάκη να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο και να μειώνει στον πόντο (66-65), με 5 δευτερόλεπτα στο ρολόι για τη λήξη του ματς. Με βολή ο Μακρυδάκης θα κάνει το 67-65, ενώ με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε, οι Deflections θα βάλουν ένα τρομερά δύσκολο καλάθι από τον Μαζιώτη, ο οποίος θα στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην 1η παράταση, ο Μιχαηλίδης θα βάλει τους Deflections μπροστά με δίποντο για το 67-69, οι Ασβοί θα προσπεράσουν με 2 καλάθια των Ζερβό και Αναγνωστόπουλο για το 71-69, ενώ ο Κατσαρός, θα ισοφαρίσει με 2/2 βολές για το 71-71. Με 2 βολές θα απαντήσει και ο Μακρυδάκης για το 73-71, ενώ ο Μιχαηλίδης θα στείλει σε 2η παράταση το ματς, έπειτα από δύσκολο δίποντο στη ρακέτα για το 73-73 του ματς.

Στο 2ο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ψαλιδόπουλος με δίποντο θα κάνει το 75-73, ο Γεργεριτάκης θα ισοφαρίσει με δικό του καλάθι στο 75-75, ενώ ο Μακρυδάκης με βολή, θα γράψει το 76-75 για τους Ασβούς. Στη συνέχεια, ο Κατσαρός με δίποντο μέσης απόστασης θα κάνει το 76-77, ενώ με 10 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Μακρυδάκης με ένα τρελό καλάθι, λύτρωσε τους Ασβούς για να γράψει το τελικό 78-77 του παιχνιδιού.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Κουτσουρής ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 17 πόντους, με 7 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 23 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Ασβούς ξεχώρισε επιπλέον ο Ζερβός, με τον Ψαλιδόπουλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Deflections σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μιχαηλίδης και ο Γεργεριτάκης.