22.2%
80.0%
37.5%
26.3%

Ακάθεκτοι συνέχισαν στις νίκες οι Ασβοί, παίρνοντας το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμα παιχνίδια σε ένα ματς που μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά, έχτισαν μια διαφορά και την κράτησαν σε όλη τη διάρκεια κόντρα στους Phoenix Bums. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Καραγιώργος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Από τα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου οι Ασβοί μπήκαν δυνατά και πήραν μια διαφορά στο ματς. Ο Καραγιώργος έβαλε δύο καλάθια στο ξεκίνημα για το 4-0, 4-2 ο Φωτόπουλος, 9-2 οι Ζαφειράκης και Καραγιώργος, 9-4 ο Λάσπας, 13-4 οι Ζαφειράκης και Καραγιώργος ξανά, 13-7 με ένα καλάθι και μια βολή ο Καδάς, 19-7 οι Κουτσουρής και Ζαφειράκης, 19-9 ο Κοβάτσος, 23-9 με ένα καλάθι του Μακρυδάκη και ένα του Αγγελογιαννόπουλου και 23-13 με δύο βολές του Φωτόπουλου και ένα καλάθι του Βοντετσιάνου για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Ασβούς στο +10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ασβοί συνέχισαν το ίδιο καλά σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο. Ο Ζαφειράκης έγραψε ένα τρίποντο ακόμα για το 26-13, 26-15 ο Βοντετσιάνος, 27-15 με μια βολή ο Μακρυδάκης, 27-19 οι Καββαθάς και Κοβάτσος, 33-19 οι Γουλιέλμος και Καραγιώργος, 33-21 ο Λάσπας, 35-21 ο Κουτσουρής, 35-23 ξανά ο Λάσπας και 38-23 από τον Αγγελογιαννόπουλο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Bums ξεκίνησαν με καλάθι από τον Χαλκιόπουλο για το 38-25, 42-25 οι Καραγιώργος και Μακρυδάκης, 42-28 ο Λάσπας, 45-28 με τρίποντη απάντηση ο Μακρυδάκης, 45-31 με νέο τρίποντο στο ματς, αυτήν τη φορά από τον Φωτόπουλο, 49-31 ο Καραγιώργος, 49-33 ο Λάσπας, 54-33 οι Κουτσουρής και Αγγελογιαννόπουλος, 54-35 ο Καββαθάς, 57-35 ο Μακρυδάκης, 57-37 ο Κοβάτσος και από ένα καλάθι οι Αγγελογιαννόπουλος και Γάκης για το τελικό 61-37 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κοβάτσος με δύο βολές και ο Καββαθάς με τρίποντο μείωσαν σε 61-42, 63-42 ο Καραγιώργος, 63-44 ο Φωτόπουλος, 69-44 οι Κουτσουρής και Ψαλιδόπουλος, 69-52 με 0-8 σερί δια χειρός Λάσπα, 71-52 ο Μακρυδάκης και 0-5 σερί από τους Μοσκόφογλου και Λάσπα για το τελικό 71-57 του παιχνιδιού.

Για τους Ασβούς, πέρα από τον Καραγιώργο, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Μακρυδάκης, Κουτσουρής και Αγγελογιαννόπουλος. Για τους Phoenix Bums ξεχώρισαν οι Λάσπας, Κοβάτσος και Φωτόπουλος.