33.3%
38.5%
43.1%
27.3%

Σε ένα πολύ όμορφο ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, ο Αστέρας Ευελπίδων επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε με δυσκολία απέναντι στους αξιόμαχους Bacardi Tel Aviv με το τελικό 78-73, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Silver League. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες έδειχναν να πατούν πολύ δυνατά στο παρκέ, με τους Bacardi να παίρνουν ένα προβάδισμα μέχρι τους 11 πόντους (26-37) στα μέσα της 2ης περιόδου και τον Αστέρα να ροκανιζει τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο στους 3 και το 36-39. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι παρέμεινε σκληρό, οι Bacardi είχαν σε μεγάλη διάρκεια το προβάδισμα, ενώ στα τελευταία 3 λεπτά, ο Αστέρας φάνηκε ψυχραιμότερος και πιο εύστοχος, φτάνοντας έτσι στην 9η φετινή του νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αγγελιουδάκη να ανοίγει το σκορ με δίποντο για το αρχικό 0-2 και τον Αστέρα να μπαίνει στο ματς με δίποντο του Τομαρά και τρίποντο του Σαλάτα για το προβάδισμα και το 5-2 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Bacardi θα τρέξουν ένα σερί 0-10 με 6 πόντους του Σουβλέρη, 2 βολές του Παυλίδη και δίποντο του Μπούχαλη για το 5-12 του ματς. Εκεί, ο Τομαράς με δίποντο θα βάλει φρένο στο σερί αυτό και θα μειώσει στο 7-12, ο Μπούχαλης με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 7-14, ενώ ένα σερί 9-2 του Αστέρα Ευελπίδων από τους Σαλάτα, Χαρμπαλή, Πρατικάκη και Τομαρά, θα ροκανίσει τη διαφορά στον πόντο και το 15-16 της αναμέτρησης. Ένα τρίποντο του Σουβλέρη θα κάνει το 15-19, ο Τομαράς με νέο δίποντο θα μειώσει στο 17-19, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει ο Αγγελιουδάκης με δικό του δίποντο για το 17-21 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαγκώνης με δίποντο θα μειώσει στο καλάθι και το 19-21, ένα νέο σερί των Bacardi (2-9) με 3 δίποντα των Κτιστάκη, Αγγελιουδάκη, Καρυοφύλλη και τρίποντο του Σκλαβενίτη θα διαμορφώσουν το 21-30, ο Χαρτοκόλλης με γκολ-φάουλ θα μειώσει στο 24-30, ενώ 2 δίποντα των Κτιστάκη και Σουβλέρη, θα γράψουν το 24-34 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα σερί 12-3 από τον Αστέρα Ευεπίδων με 5 πόντους του Μαγκώνη, 4 του Ανδριόπουλου και 3 του Χαρμπαλή θα μειώσουν στον πόντο και το 36-37, ενώ το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με δίποντο ο Κτιστάκης, γράφοντας έτσι το 36-39.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Bacardi θα βρουν ρυθμό με δίποντο του Μπούχαλη και γκολ-φάουλ το Σουβλέρη για το 36-44, ο Παπαδόπουλος με δίποντο μείωσε στο 38-44, ενώ ο Καρυοφύλλης, διαμόρφωσε το 38-46 με δικό του καλάθι για τους Bacardi. Εκεί, ο Αστέρας Ευελπίδων θα καταφέρει να προσπεράσει με ένα σερί 11-0, έπειτα από 4 πόντους του Ανδριόπουλου, τρίποντο του Χαρτοκόλλη και 2 δίποντα των Μαγκώνη και Παπαδόπουλο για το 49-46. Με ένα σερί 1-9 θα απαντήσουν και οι Bacardi για να περάσουν μπροστά με το 50-55, όμως το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν με 2 τρίποντα οι Σαλάτας και Παπαδόπουλος για το προβάδισμα και το 56-55 του ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πρατικάκης με δίποντο θα πάει τη διαφορά στους 3 και το 58-55, οι Bacardi θα τρέξουν ένα σερί 2-11 και θα περάσουν μπροστά για το 60-66, όμως ο Αστέρας, θα απαντήσει και θα ισοφαρίσει με ένα γρήγορο 6-0 στο 66-66. Εκεί, ο Καρυοφύλλης με δύσκολο δίποντο στη ρακέτα θα κάνει το 66-68, ο Χαρτοκόλλης με τον ίδιο τρόπο θα φέρει το ματς στα ίσα για το 68-68, ενώ ο Καρυοφύλλης με νέο δίποντο, θα διαμορφώσει το 68-70 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια ο Χαρτοκόλλης με γκολ-φάουλ θα βάλει τον Αστέρα μπροστά στο σκορ για το 71-70, ο Σουβλέρης με γρήγορο δίποντο και ο Καρυοφύλλης με βολή θα διαμορφώσουν το 71-73 των Bacardi, όμως ο Ανδριόπουλος και ο Χαρτοκόλλης με βολή και 6 πόντους αντίστοιχα, θα στείλουν τον Αστέρα στο +5 και το τελικό 78-73 του παιχνιδιού.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Γεώργιος Ανδριόπουλος ο οποίος σημείωσε 9 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 17 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μαγκώνης και Χαρτοκόλλης, ενώ από τους Bacardi Tel Aviv ξεχώρισαν οι Σουβλέρης και Κτιστάκης.