16.7%
41.7%
41.2%
5.0%

Ο Αστέρας Ευελπίδων κέρδισε με 55-83 τους Κένταυρους για να ανέβει στο 10-4 στον όμιλο, παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ και εγκλωβίζοντας τους αντιπάλους του με τη συνεχή πίεση στα 4/4 του γηπέδου. Τεράστιο παιχνίδι από τον Λάκουρα με 34 πόντους, πολύ καλός με 21 ο Μαγκώνης Θ. για τους νικητές που πήραν περισσότερους από 50 πόντους μέσα από τη ρακέτα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πάντο να σκοράρει, για να απαντήσουν Αδαμάκης και Καλογερόπουλος για το 4-2. Ο Φραγκίστας ισοφάρισε, με τον Αδαμάκη και τον Παππά να φέρνουν τους Κένταυρους στο 8-6. Με τον Μαγκώνη Θ. ο Αστέρας Ευελπίδων προσπέρασε με 8-9, για να απαντήσει ο Μανώληκας για το 13-11 της ομάδας του. Ο Λάκουρας ισοφάρισε, με τον Βότσαρη να απαντά για το 15-13 στο τελευταίο προβάδισμα των Κένταυρων στην αναμέτρηση. Ο Λάκουρας ήταν που έκλεισε την περίοδο στο 15-18, με τον Ευθυμιάδη να σκοράρει για το 15-20 στις αρχές της 2ης περιόδου. Ο Μανώληκας μείωσε, με τον Πάντο και τον Φραγκίστα να σκοράρουν για το 17-24. Απάντησε από τον Κάκαρη, με τον Μαγκώνη Θ. να φέρνει το ματς στο 19-27 και τον Λάκουρα να γράφει το 20-29. Από τη γραμμή των βολών ο Κάκαρης μείωσε σε 22-29, με τον Λάκουρα να σκοράρει 5 μαζεμένους πόντους για το 22-34 δίνοντας διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Βότσαρης μείωσε, με τον Αδαμάκη και τον Καλλέργη να φέρνουν το ματς στο 28-36, πριν απαντήσει και πάλι ο Λάκουρας. Ο Αδαμάκης έφερε το ματς στο 31-39, με τον Μαγκώνη Θ. να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο 31-41.

Το 31-39 έμελλε να είναι και η τελευταία φορά που οι Κένταυροι βρέθηκαν σε μονοψήφια απόσταση από τους αντιπάλους τους, καθώς ο Αστέρας μπήκε με 0-9 στην επανάληψη, Λάκουρας και Μαγκώνης Θ. έφεραν το ματς στο 31-50. Το σερί το διέκοψε ο Κάκαρης, αλλά ο Λάκουρας με τον Παντο και τον Μαγκώνη Θ. σκόραραν για το 33-56. Ο Καλλέργης μείωσε, με τον Ανδρεόπουλο να φέρνει το ματς στο 35-60. Ο Καλλέργης σκόραρε ξανά, με τον Ανδρεόπουλο να απαντά, πριν έρθει ο Αδαμάκης για το 39-62 για να κλείσει στο 42-63 ο Κάκαρης το 3ο δεκάλεπτο.

Στην 4η περίοδο ο Λάκουρας με τον Ευθυμιάδη και τον Πάντο έφεραν την ομάδα τους στο 41-71 με 0-8 σερί, με τον Κανάκη να μειώνει και τον Κάκαρη να σκοράρει για το 47-73. Ο Λάκουρας απάντησε, με τον Κάκαρη να σκοράρει για το 49-75 και το 51-78 μετά το τρίποντο του Μαγκώνη Θ.. Ο Λάκουρας ήταν και πάλι εκεί για την ομάδα του ανεβάζοντας τη διαφορά στους 30 πόντους, με τον Καλλέργη να κλείνει το ματς στο 55-83.

Για τους νικητές ο Λάκουρας είχε 34 πόντους με 14/20 εντός παιδιάς, ο Μαγκώνης Θ. 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Πάντος 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Ανδρεόπουλος 7 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Καλλέργης είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κάκαρης 16 πόντους και ο Αδαμάκης 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.