16.7%
62.5%
17.8%
27.3%

Σε ένα όμορφα ματς με δύο όψεις ο Αστέρας Ευελπίδων  νίκησε τα Χαμένα Ταλέντα, μένοντας οι πρώτοι αήττητοι, οι δεύτεροι χωρίς νίκη. Τα Χαμένα Ταλέντα πάλεψαν για είκοσι και κάτι λεπτά φτάνοντας στην ισοφάριση αρχές της τρίτης περιόδου, από κει και πέρα όμως η διαφορά εκτοξεύτηκε για να κλείσει το ματς με double score.

Με 9-0 ξεκίνησε ο Αστέρας έχοντας τον Μαγκώνη(4 πόντους) και τον Χαρμπαλή(5 πόντους) σε καλή μέρα. Ο Πενταγιώτης συνεργάστηκε όμορφα με τον Κυριακού για να σπάσει το ρόδι στα 4.30 λεπτά αγώνα, ωστόσο το τρίποντο του Λαμπρόπουλου και το καλάθι του Ανδρεόπουλου έκαναν το ματς 4-14! Δύο αιφνιδιασμοί για τα Χαμένα Ταλέντα , Κυριακού και Μπίλης, έκαναν το σκορ 8-14, ενώ ο τελευταίος με δικό του καλάθι έκανε το 10-17 του δεκαλέπτου.

Με το σταγονόμετρο το σκοράρισμα στην επανάληψη. Στο 7.22 ο Mindaugas άνοιξε τον χορό των πόντων με ωραίο χουκ, , ενώ ο Μπίλς πάσαρε στον Μπόικο για ένα ωραίο καλάθι και το 12-19. Βολές από τον Mindaugas και καλάθι από τον Κόλλια για το 14-21. Το 15-21 του 1ου ημιχρόνου έκανε ο Πιερρής μέσω της γραμμής της φιλανθρωπίας.

Δεν θα μπορούσαν να ξεκινήσουν με καλύτερο τρόπο τα Χαμένα Ταλέντα. Δύο σερί τρίποντα από Μπόικο και Κυριακού έκαναν ισόπαλο το ματς-21-21-και οδήγησαν τον κόουτς του Αστέρα Ευελπίδων σε time out. Στην επιστροφή Μαγκώνης και Γεροκωστόπουλος-ντράιβ στη λήξη- σκόραραν για τις ομάδες τους και το 23-23, εντούτοις ο Αστέρας έτρεξε ένα τρομερό σερί 10 πόντων δημιουργώντας διαφορά που δεν γύριζε εύκολα. Στο διάστημα αυτό ο Μαγκώνης έβαλε αιφνιδιασμό, ενώ έχασε τη συμπληρωματική βολή που έγινε επιθετικό ριμπαόυντ και καλάθι από τον Λαμπρόπουλο. Μερικά λεπτά αργότερα ο Χαρμπαλής έβαλε καλάθι και 1/1 βολή για το 24-36, σκορ που ο Μαγκώνης μεγάλωσε λίγο αργότερα. Τα Χαμένα Ταλέντα βρήκαν πόντους από βολές των Πιερρή και Μπίλη, ενώ ο Χαρμπαλής έβαλε τη σφραγίδα του για το 25-40 του δεκαλέπτου.

Η διαφορά όμως ξέφυγε στην τελευταία περίοδο, όπου οι ομάδες έκαναν επιμέρους 20-5 ! Συγκεκριμένα ο Αστέρας Ευελπίδων  έκανε ένα τρομερό σερί 18-2 για το 27-58, βρίσκοντας σκορ με κάθε τρόπο. Ενδεικτικά ο Μαγκώνης πάσαρε ωραία στον Ανδρεόπουλο, ενώ μας χάρισε και δύο καρφώματα, ο Κουρής έβαλε ντράιβ, ενώ ο Πρατικάκης αν και 5άρι έβαλε τρίποντο. Ο Πενταγιώτης σκόραρε από τα 6,75, με τον Κουρή όμως να διαμορφώνει το τελικό double score, 30-60.

Ο Χαρμπαλής με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ήταν εξαιρετικός, ενώ για ένα ακόμα ματς ο Μαγκώνης έκανε τη διαφορά με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα και 1 τάπα. Από την άλλη ο Κυριακού σκόραρε 10 πόντους, ενώ 7 πρόσθεσε ο Μπίλης.

7Mindaugas Vaiciunas422100.01333.300020211015