18.8%
41.2%
40.4%
0.0%

Δεύτερη αγωνιστική για την Silver League, με την ομάδα του Αστέρα Ευελπίδων να πετυχαίνει μία ακόμα νίκη, πετυχαίνοντας το 2 στα 2, αυτή τη φορά απέναντι στους Athens Supergrungers, με σκορ 65-45. Παρά τη μεγάλη διαφορά στο τελικό σκορ, οι Athens Supergrungers πάλεψαν το παιχνίδι για τριάντα περίπου λεπτά, μένοντας σε απόσταση αναπνοής από τον Αστέρα, μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (37-35), εκεί όπου οι παίχτες του Αστέρα πάτησαν το γκάζι, βρήκαν λύσεις και ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 για τον Αστέρα, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων Χαρμπαλή. Η απάντηση όμως ήταν άμεση από τους Supergrungers και η ισοφάριση σε 6-6 ήρθε με δύο καλάθια του Κατσαμπάνη και ένα του Τσίπρα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από ισοπαλία σε ισοπαλία και το τελικό 13-12 να γράφεται με ένα τρομερό τρίποντο του Λαμπρόπουλου από τα 8 μέτρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Athens Supergrungers βρήκαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα και κατάφεραν να προηγηθούν αρκετές φορές με βραχεία κεφαλή μέχρι και με 17-20, έπειτα από καλάθι του Λιούτα. Από την άλλη ο μόνος που σκόραρε για τον Αστέρα έως εκείνη τη στιγμή ήταν ο Μαγκώνης Θ., οποίος όμως αρκούσε για να το προβάδισμα με 21-20 στην ομάδα του με 8 δικούς του πόντους. Στη συνέχεια το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 26-21, έπειτα από τρίποντο του Λαμπόπουλου, lay-up του Μαγκώνη Β. και μία εύστοχη βολή από τον Θεοδώρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Supergrungers μπήκαν φουριόζοι και κατάφεραν με ένα επιμέρους σκορ 1-8 να προηγηθούν με 27-29, βρίσκοντας πόντους από τους Τσίπρα και Κατσαμπάνη. Παρ’ ολ’ αυτά οι παίχτες του Αστέρα είχαν αντίδραση, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να παραμένουν συνεχώς κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με ένα ισχνό προβάδισμα για τον Αστέρα (37-35).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύο ήταν οι σημαντικότεροι παράγοντες που έκριναν το αποτέλεσμα. Από τη μία οι παίχτες του Αστέρα έτρεξαν, πίεσαν πολύ, έσφιξαν την άμυνά τους και βρήκαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και από την άλλη τα σημάδια της κούρασης, που έκαναν την εμφάνισή τους στην ομάδα των Supergrungers, γεγονός απόλυτα δικαιολογημένο μιας και το ρόστερ της ομάδας για το συγκεκριμένο παιχνίδι αποτελούταν από μόλις 7 παίχτες. Έτσι με τους παίχτες του Αστέρα να τρέχουν ένα εκπληκτικό 28-10 στο τελευταίο δεκάλεπτο, η νίκη ήρθε πολύ φυσιολογικά με 65-45. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μαγκώνης Θανάσης με 21(1) πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσίπρας με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.

7Mindaugas Vaiciunas422100.01333.300021301006