13.0%
46.2%
53.7%
20.8%

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, η Νίκαια κατάφερε να επιβληθεί των Ατάλαντων με το τελικό 59-71, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Rising League. Η Νίκαια μπήκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, αφού ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους, όμως στο 3ο δεκάλεπτο, οι Ατάλαντοι αντέδρασαν και μείωσαν μέχρι και τους 4 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου. Όλα λοιπόν κρίθηκαν στο 4ο δεκάλεπτο, όπου η Νίκαια παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ, έχτισαν και πάλι διψήφια διαφορά, την οποία οι Ατάλαντοι δεν μπορούσαν να ανατρέψουν και έτσι η Νίκαια πανηγύρισε το 7ο ροζ φύλλο της σεζόν, ανεβαίνοντας στο 7-6 του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σπύρου να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Μαργέλλο να απαντά με γκολ-φάουλ και τρίποντο για τη Νίκαια που θα πάρει κεφάλι στο σκορ για το 2-6. Εκεί, οι Ατάλαντοι θα απαντήσουν με 7 πόντους του Μακρή από γκολ-φάουλ και 2 δίποντα μέσης απόστασης αλλά και βολή του Σπύρου για να πάρουν το προβάδισμα για το 10-6, ενώ η Νίκαια θα απαντήσει με τρίποντο του Σιμιντζή, μειώνοντας το ματς στον πόντο για το 10-9. Στη συνέχεια, ο Μυσιρλής με εύστοχη βολή θα κάνει το 11-9, ο Λιάπης με δική του βολή και ο Οικονομάκος με όμορφο δίποντο θα πάρουν το προβάδισμα για το 11-12, ενώ ο Ελτσίδης με τρίποντο κορυφής θα διαμορφώσει το 14-12 στο ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο θα βρει τις 2 ομάδες σε απόλυτη ισορροπία, αφού ένα δίποντο του Τζελέπη μετά την assist του Σιμιντζή, θα γράψει το 14-14 για την περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νίκαια θα πατήσει γκάζι με 3 δίποντα των Ντζερεμέ και Μαργέλλο και βολή του Σιμιντζή για να κάνει το 14-21, ο Τσακμάκης με 1/2 βολές θα μειώσει σε 15-21, με τη Νίκαια να ανοίγει ακόμα περισσότερο τη διαφορά με ένα σερί 2-10 από 4 δίποντα και 2 βολές για το 17-31 του παιχνιδιού. Με δύσκολο δίποντο, ο Αρκολάκης θα μειώσει σε 19-31, ο Οικονομάκος θα απαντήσει με εύστοχο τρίποντο για το 19-34, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με 2 συνεχόμενα δίποντα ο Αρκολάκης, κλείνοντας την ανάπαυλα στο 23-34 για τη Νίκαια.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Ατάλαντοι θα μειώσουν με βολή του Σπύρου και μακρινό δίποντο του Μυσιρλή για το 26-34, με τη Νίκαια να απαντά στη συνέχεια με ένα σερί 0-6 με 2 δίποντα και 2 βολές των Μαργέλλο, Ντζερεμέ και Σιμιντζή για το 26-40 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Μυσιρλής με τρίποντο θα μειώσει σε 29-40, ο Σιμιντζής θα απαντήσει με έμμεσο τρίποντο για το 29-43, με τους Ατάλαντους να ευστοχούν σε 2 δίποντα των Μακρή και Χατζηβασιλείου για το 33-43. Εκεί, η Νίκαια με 2/4 βολές των Μαργέλλο και Οικονομάκο θα κάνει το 33-45, οι Ατάλαντοι θα μειώσουν με 2 δίποντα μέσης απόστασης του Μακρή για το 37-45, ενώ η Νίκαια με βολή του Λιάπη θα γράψει το 37-46 στο ματς. Με 3/5 βολές των Ατάλαντων, η διαφορά θα πέσει στους 6 πόντους για το 40-46, ο Λιάπης θα κάνει το 40-48 με δίποντο, για να κλείσει το δεκάλεπτο με δίποντο του Μακρή και 2/2 βολές του Χατζηβασιλείου για το 44-48 της 3ης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Νίκαια θα ανοίξει τη διαφορά στους 10 πόντους με ένα σερί 2-8 από 3 δίποντα του Μαργέλλου και 1 του Σιμιντζή για το 46-56, ο Χατζηβασιλείου θα μειώσει με τρίποντο σε 49-56, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο και ο Μαργέλλος, γράφοντας έτσι το 49-59 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Σπύρου με έναν όμορφο τρόπο θα μειώσει σε 51-59, ο Σιμιντζής με τρίποντο θα κάνει το 51-62 και ο Αρκολάκης με 3/4 βολές θα ροκανίσει το ματς στους 8 για το 54-62. Με 3 σερί δίποντα της Νίκαιας, η διαφορά θα πάει και πάλι σε διψήφιο νούμερο για το 54-68, ο Μακρής με βολή θα μειώσει σε 55-68, με τον Οικονομάκο να ευστοχεί σε δίποντο μέσης απόστασης για το 55-70. Οι Ατάλαντοι, με 2 λεπτά να απομένουν θα μειώσουν με 2 δίποντα των Ελτσίδη και Μακρή σε 59-70, με τον Σιμιντζή να σφραγίζει με βολή το ματς για το τελικό 59-71.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Σάββας Μαργέλλος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 23 πόντους με 2 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 11 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μαργέλλου από τη Νίκαια ξεχώρισε και ο Τζελέπης, με τον Τζιρίτη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Ατάλαντους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μακρής και ο Σπύρου.