0.0%
55.0%
41.7%
22.2%

Ντέρμπι μόνο για ένα δεκάλεπτο αποδείχθηκε το ματς των Ατάλαντων με τους Anonymous, με τους δεύτερους να παίρνουν μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουν να μπουν στα playoffs, με σκορ 45-63. Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο πρώτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ: 6-8), ελέω και της μεγάλης αγωνιστικής απραξίας, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Anonymous ανέβασαν στροφές και πέτυχαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, καθώς οι Ατάλαντοι είχαν πολλές απουσίες και κουράστηκαν γρήγορα. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ηττημένοι επιχείρησαν να ανατρέψουν το ματς, φτάνοντας μέχρι το -11 (30-41), αλλά οι Anonymous επέβαλαν το ρυθμό τους στην τελευταία περίοδο και πήραν εύκολα το ροζ φύλλο. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Βελαώρας, με 10 πόντους (5/5 2π), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ξεχώρισε και ο Αποστόλης Παπαδήμας με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Έναρξη στον αγώνα με τις δύο ομάδες να ξεκινούν νευρικές, κάνοντας πολλά λάθη και αστοχώντας σε αρκετά σουτ. Ο Αρκολάκης άνοιξε πολύ γρήγορα το σκορ (2-0), οι Παπαδήμας και Τάγαρης έβαλαν τους Anonymous μπροστά στο σκορ (2-4), ο Πλακούτσης έκανε το 3-4 με 1/2 βολές, ο Κοντάμπασης από τα τέσσερα μέτρα πέτυχε το 3-6, ο Σπύρου μείωσε σε 5-6, ο Βελαώρας άνοιξε λογαριασμό για το 5-8 και ο Αρκολάκης με μία βολή έκανε το 6-8, με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Anonymous κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ, «χτίζοντας» διψήφια διαφορά. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Δρόσου το σκορ έφτασε στο 6-14, ο Αρκολάκης ξανά με μία βολή μείωσε σε 7-14, ο Αδάμης απάντησε, κι αυτός, από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» για το 7-15, ενώ ο Θειακούλης από τα πέντε μέτρα «έγραψε» το 7-17. Στη συνέχεια, ο Κουφός μείωσε σε 9-17, ο Σκιαδόπουλος έστειλε ξανά τη διαφορά στους 10 (9-19), ο Πλακούτσης με follow σημείωσε το 11-19, ο Σκιαδόπουλος ξανά για το 11-21 κι ο Μαυρογιαννάκης στον αιφνιδιασμό σκόραρε για το 13-21. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Anonymous «έτρεξαν» σερί 0-10 με τους Βελαώρα και Βλάχο για το 13-31.

Επιστροφή για τις δύο ομάδες από τα αποδυτήρια, με τους Ατάλαντους να μπαίνουν αποφασισμένοι να μειώσουν τη διαφορά. Ο Σπύρου μείωσε σε 15-31, οι Anonymous έφτασαν στο +21 (15-36) με τους Βλάχο και Αδάμη, ο Πλακούτσης σκόραρε από κοντά για το 17-36, ξανά ο Βλάχος με μία βολή για το 17-37 και ο Πλακούτσης ξανά, για το 19-37. Ο Αδάμης έστειλε ξανά τη διαφορά στο +20 (19-39) και με σερί 6-0 οι Ατάλαντοι πλησίασαν (25-39) με τους Πλακούτση και Αρκολάκη. Ο Βλάχος με μία βολή έκανε το 25-40 και ο Πλακούτσης μείωσε σε 27-40. Ο Σκιαδόπουλος, κι αυτός απ’ τις βολές, σημείωσε το 27-41 και οι Ατάλαντοι έφτασαν τη διαφορά στο -11 (30-41) με τους Μιχάλη Βλάχο και Σπύρου. Έπειτα, οι Τάγαρης και Σκιαδόπουλος σημείωσαν το 30-45 και ο Αρκολάκης μείωσε με δύσκολη προσπάθεια σε 32-45, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος του ματς με τους Anonymous να μην δίνουν άλλα δικαιώματα στους Ατάλαντους και να σφραγίζουν τη νίκη. Με σερί 0-5 αύξησαν τη διαφορά στο +18 (32-50) με τους Παπαδήμα και Βλάχο, ο Κουφός μείωσε με μία εύστοχη βολή (33-50), ξανά ο Βλάχος για το 33-52, δίποντο από κοντά του Σπύρου για το 35-52, ο Παπαδήμας έκανε το 35-54 και οι Ατάλαντοι μείωσαν στους 15 (39-54) με τους Κουφό και Σπύρου, όμως οι Βελαώρας και Δρόσος «κλείδωσαν» τη νίκη, «γράφοντας» το 39-59. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Αρκολάκη, μετά από όμορφη διείσδυση, να μειώνει σε 41-59, οι Σκιαδόπουλος και Δρόσος σημείωσαν το 41-63 και οι Λαζάρου, Πλακούτσης μείωσαν σε 45-63, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Πέρα από τους Βελαώρα και Παπαδήμα, από τους νικητές ξεχώρισε, επίσης, ο Σκιαδόπουλος. Για τους Ατάλαντους, σε καλή μέρα βρέθηκαν οι Σπύρου και Πλακούτσης.