14.3%
62.5%
26.1%
28.6%

Τη δεύτερη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια έκαναν οι Ατάλαντοι, καθώς πέρασαν από το δύσκολο εμπόδιο των Underdogz με 45-48, σε ένα ματς που κρίθηκε πραγματικά στο τελευταίο σουτ του αγώνα. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Ντάλλας με 2 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα φάνηκε ότι θα πάμε σε κλειστό ματς με χαμηλό σκορ και χωρίς ξεκάθαρο φαβορί. Ο Μαριόλης έβαλε το πρώτο καλάθι του ματς, οι Ντάλλας, Βελκίδης και Πλακούτσης απάντησαν με 5 πόντους για το 2-5, 4-5 ο Καραχάλιος, 4-8 οι Βελκίδης και Γεωργαντάς, 8-8 οι Αντωνάκης και Μαριόλης, 8-12 με 0-4 δια χειρός Πλακούτση και 11-12 από τους Αντωνάκη και Λιολιο για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με τους Ατάλαντους όμως να διατηρούν και να μεγαλώνουν ελαφρώς το προβάδισμα τους. Ο Πούλιος έγραψε το 13-12, 13-13 ο Αρκολάκης, 15-13 ξανά ο Πούλιος, 15-20 με 0-7 σερί οι Βελκίδης και Κιουμουρτζής και μια βολή του Μαριόλη για το τελικό 16-20 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ατάλαντοι συνέχισαν να είναι άστοχοι, όχι όμως και οι Underdogz, οι οποίοι μετέτρεψαν το εις βάρος τους -4 σε +6. Μαριόλης και Καραχάλιος ισοφάρισαν σε 20-20, 20-22 ο Βλάχος, 27-22 οι Μαριόλης και Καραχάλιος, 27-25 ο Πούλος και 31-25 με άλλους 4 πόντους του Μαριόλη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του ματς.

Στην τελευταία περίοδο οι Ατάλαντοι βρήκαν ρυθμό επιθετικά, πήραν ξανά τα ηνία του ματς και πήραν και τη νίκη χάρη στο τελευταίο άστοχο σουτ των Underdogz, το οποίο λίγο έλειψε να στείλει το ματς σε παράταση. Ο Μαριόλης έγραψε το 32-25, 32-30 οι Γεωργαντάς και Πλακούτσης, 33-30 ο Πούλιος, 33-34 ο Πλακούτσης, 35-34 ο Αντωνάκης, 35-36 ο Πλακούτσης, 38-36 ο Καραχάλιος 38-43 με 0-7 σερί οι Πλακούτσης και Γεωργαντάς, 41-43 ο Πούλιος, 41-44 ο Γεωργαντάς, 43-44 ο Λιόλιος, 43-46 ο Γεωργαντάς ξανά, 45-46 ο Μαριόλης και με 4″ για λήξη ο Πλακούτσης έβαλε 2/2 βολές για το τελικό 45-48, καθώς στην επόμενη τους επίθεση οι Underdogz αστόχησαν και δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς σε παράταση.

Για τους Ατάλαντους, πέρα από τον Ντάλλα, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Γεωργαντάς και Πλακούτσης. Για τους Underdogz ξεχώρισαν οι Μαριόλης, Καραχάλιος και Πούλιος.