6.3%
66.7%
49.1%
21.7%

Ο Άρειος Πάγκος έκανε εκκωφαντική εμφάνιση και κέρδισε με 37-77 τους Ατάλαντους, που είχαν απουσίες, για να συνεχίσει αήττητος με 3-0 στο πρωτάθλημα, αναγκάζοντας τους αντιπάλους του στην πρώτη τους ήττα. Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές, με τον Μαυρόπουλο να κάνει τρομερό double double με 17 πόντους και 16 ασίστ.

Το ματς ξεκίνησε με 7-0 για τον Άρειο Πάγκο με Μαυρόπουλο, Σαμοΐλη και Αντωνιάδη, για να φέρει ο Καλαθάς το ματς στο 9-1. Ο Ντάλλας πέτυχε το μοναδικό εντός παιδιάς καλάθι της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Καλαθά, τον Σαμοΐλη και τον Καλλιώρα να κλείνουν την περίοδο στο 15-3.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καλλιώρας με τον Καλαθά σκόραραν για το 18-3. Με τον Λουκά οι Ατάλαντοι μείωσαν σε 18-5, για να τρέξει ένα 13-0 ο Άρειος Πάγκος με τον Μαυρόπουλο, τον Καλλιώρα και τον Σαμοΐλη ως το 31-5. Ο Αρκολάκης έβαλε το μοναδικό εντός παιδιάς καλάθι της ομάδας του στη 2η περίοδο, 31-8, με τον Σαμοΐλη και τον Αργύρη να κλείνουν το ημίχρονο στο 36-8.

Στην επανάληψη οι Ατάλαντοι σκόραραν με τον Λουκά για το 36-10, για να απαντήσει ο Μαυρόπουλος. Ο ίδιος με τον Αθανασόπουλο έγραψαν ένα 6-0 μετά το καλάθι του Ντάλλα για το 45-12, με τον Αρκολάκη να σκοράρει στη συνέχεια. Στο 50-14 πήγαμε με τον Καλαθά και τον Καλλιώρα, ενώ με τον Βλάχο Ν. και τον Λουκά οι Ατάλαντοι σκόραραν για το 52-18.

Καλλιώρας και Αντωνιάδης έγραψαν το 57-18 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, για να μειώσει ο Πλυταριάς σε 58-21 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Ντάλλας έγραψε το 60-23, με τον Σαμοΐλη και τον Καλαθά να σκοράρουν για το 66-23. Με 4 πόντους του Λουκά οι Ατάλαντοι έφεραν το ματς στο 66-27, για να σκοράρουν ο Μαυρόπουλος με τον Καλλιώρα και τον Σαμοΐλη για το 75-29 και το 77-31 μετά το καλάθι του Λίτσα. Στο τέλος, ο Πλυταριάς με τον Κουφό έβαλαν 6 πόντους για το 77-37.

Για τους νικητές ο Μαυρόπουλος είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Καλαθάς 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σαμοΐλης 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Καλλιώρας 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 τάπες. Για τους Ατάλαντους ο Ντάλλας είχε 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, με τον Λουκά να έχει 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.