20.0%
50.0%
28.9%
19.0%

Οι Ατάλαντοι, ελέγχοντας το παιχνίδι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, κέρδισαν τους Halia Mavericks με 50-64. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Κυριαθόπουλος με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks μπήκαν αρκετά δυνατά και κυρίως με μπροστάρη τον Αγγελιδέλη πήραν μια διαφορά, την οποία όμως έχασαν αρκετά γρήγορα. Ο Αγγελιδέλης έβαλε τους πέντε πρώτους πόντους του αγώνα, οι Παπαγεωργίου και Λουκά μείωσαν σε 5-4, 7-4 από τον Αγγελιδέλη και καλάθι ξανά από τον Παπαγεωργίου για το 7-6. Αγγελιδέλης, Γουναρίδης και Αγγελωνίτης ανέβασαν τη διαφορά με ένα 7-0 στο 14-6, 14-8 από τον Κυριαθόπουλο, 16-8 από τον Αγγελιδέλη και 16-10 ξανά από τον Παπαγεωργίου. Τρίποντο του Μανιού για το 19-10, αλλά από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος της περιόδου οι Ατάλαντοι έτρεξαν ένα 0-7 με τους Βελκίδη και Παπαγεωργίου για να μειώσουν σε 19-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ατάλαντοι άρχισαν να στροφάρουν και αμυντικά στο ματς, δέχτηκαν μόλις 4 πόντους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν θέση οδηγού και μάλιστα με καλή διαφορά στο ημίχρονο. Ο Βελκίδης έβαλε 3 πόντους για το 19-20, ο Αγγελιδέλης ισοφάρισε σε 20-20, 20-22 από τον Κτενίδη και ισοφάριση ξανά από τον Αγγελιδέλη. Λουκά, Παπαγεωργίου, Μάνος Αρκολάκης και Βλάχος έτρεξαν ένα 0-10 για να περάσουν μπροστά οι Ατάλαντοι με 22-32, 23-32 από τον Κλιμαντήρη και άλλο ένα σερί ως το ημίχρονο από Μάνο Αρκολάκη, Κυριαθόπουλο και Λουκά για το τελικό 23-39 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks ξεκίνησαν αρκετά καλά μετά την αναπαυλα του ημιχρόνου, όμως στη συνέχεια οι Ατάλαντοι βρήκαν ξανά τον καλό τους εαυτό και ξεφυγαν ξανά στο σκορ. Ο Αγγελιδέλης μείωσε σε 26-39, 26-41 από τον Γράψα και 9-0 από Κλιμαντήρη, Αγγελιδέλη και Πασσαλή για το 35-41. Απαντηση με 0-6 οι Γράψας, Λουκά και Βελκίδης για το 35-47, 36-47 με μια βολή του Γουναρίδη, 36-49 ο Γράψας και άλλη μια βολή των Halia, αυτήν τη φορά από τον Αγγελιδέλη για το 37-49. Ο Κυριαθόπουλος ανέβασε τη διαφορά στους 14 με το 37-51, όμως το τελικό σκορ της περιόδου το έγραψε ο Κλιμαντήρης σε νεκρό χρόνο με 2/3 βολές (39-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ατάλαντοι μπήκαν φουριόζοι, άνοιξα τη διαφορά και όταν ξεφυγαν έριξαν στροφές. Ο Κλιμαντήρης έβαλε άλλη μια βολή για το 40-51, απάντηση με 0-9 των Βελκίδη, Δημήτρη Αρκολάκη, Ξυγκάκη, Πλυταριά και Κυριαθόπουλο οι Ατάλαντοι για το 40-60 και 8-0 από Κλιμαντήρη, Αγγελιδέλη και Πασσαλή οι Halia Mavericks για το 48-60. Κυριαθόπουλος και Κτενίδης έγραψαν το 48-64 και ο Αγγελιδέλης σημείωσε το τελικό 50-64 του αγώνα.

Για τους Ατάλαντους, πέρα από τον Κυριαθόπουλο, πολύ καλο παιχνίδι έκαναν επίσης οι Παπαγεωργίου, Λουκά και Βελκίδης. Για τους Halia Mavericks ξεχώρισε η εκπληκτική εμφάνιση του Αγγελιδέλη, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κλιμαντήρης.