14.3%
30.8%
27.0%
0.0%

Εύκολο απόγευμα για τους Ατάλαντους οι οποίοι με πολύ rotation και δυνατές άμυνες κατάφεραν να κερδίσουν τους The Saints αφήνοντας έτσι πίσω τους το προηγούμενο κακό παιχνίδι για να σκαρφαλώσουν στον βαθμολογικό πίνακα με σκορ 3-1, αφήνοντας τους προβληματισμένους The Saints στο 2-2.

Ξεκίνημα πρώτου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες θα μπουν μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο αφού για 2 λεπτά δεν μπορούσαν να σκοράρουν. Ο Μπιλάλης θα ανοίξει το σκορ για τους Saints για να απαντήσει ο Ντάλλας με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι για το 2-2. Η συνέχεια δεν θα ευνοήσει τους Saints αφού ο επιθετικός πλουραλισμός των Ατάλαντων θα τους οδηγήσει σε ένα σερί 7-0 για το 9-2. Ο Σαρδιανός με εύστοχο δίποντο θα μειώσει σε 9-4 για να συνεχίσει το σερί της η ομάδα των Ατάλαντων και με ένα 6-0 θα τελειώσει το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 15-4.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες θα σκοράρουν η μία μετά την άλλη με τους Ατάλαντους να διευρύνουν περισσότερο την διαφορά για το 24-5. Οι Saints δεν τα παράτησαν όμως και με καλάθια των Καλογερόπουλο, Μπιλάλη και Σαρδιανό απαντούσαν όταν τους δινόταν η ευκαιρία χωρίς όμως να καταφέρουν να κατευνάσουν τους σεληνιασμένους Ατάλαντους που έβρισκαν λύσεις σε όλα και σκόραραν με κάθε τρόπο. Το ημίχρονο θα κλείσει με την διαφορά στο +22 και triple-score με τον πίνακα να αναγράφει 33-11 υπέρ των Ατάλαντων.

Στην επιστροφή των ομάδων δεν θα αλλάξουν και πολλά, οι Ατάλαντοι θα πατήσουν ακόμα περισσότερο το γκάζι ανεβάζοντας την διαφορά στο +38 για το 51-13 φτάνοντας ακόμα και στο +41 (56-15) με γκολ-φαουλ του Βελκίδη. Οι Saints θα κάνουν ένα μικρό σερί 0-4 με τον Σαρδιανό και τον Καλογερόπουλο για να απαντήσει ο Βελκίδης ξανά και να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 58-19.

Στο τελευταίο και διαδικαστικό δεκάλεπτο η διαφορά του σκορ επέτρψε στην ομάδα των Ατάλαντων να δοκιμάσει και διαφορετικά σχήματα στην 5αδα της για την συνέχεια του πρωταθλήματος αποδεικνύοντας με τον τρόπο αυτό ότι είναι ομάδα που έχει δυνατό έμψυχο δυναμικό και θα είναι από τις κορυφαίες ομάδες της Rising League.

MVP του παιχνιδιού ο Κώστας Ντάλλας αφού με τους 10 πόντους που πέτυχε αλλά και τα 22(!) ριμπάουντ που μάζεψε (13 αμυντικά, 9 επιθετικά) βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του να πανηγυρίσει ακόμα μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Πολύ θετικοί ήταν και οι Ξυγκάκης (10 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγεωργίου (12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βελκίδης (13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα). Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σαρδιανός (9 πόντους, 4 ριμπάουντ) και ο Μπιλάλης (9 πόντους, 11 ριμπαόυντ).