22.2%
30.8%
29.4%
12.5%

Εσπασε το ρόδι ο Γ.Α.Σ.Τ. στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα, αφου κατάφερε να επικρατήσει με 41-33 των Χωμάτων σε ένα πολύ κλειστό σε όλη του τη διάρκεια παιχνίδι. Τα Χώματα μπήκαν οριακά λίγο καλύτερα στο παιχνίδι, όμως ο Γ.Α.Σ.Τ. ισοφάρισε στο πρώτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο για το 19-12. Στο 3ο δεκάλεπτο τα Χώματα ισοφάρισαν στο 26-26, όμως ο Γ.Α.Σ.Τ. με τον Οικονόμου να βρίσκεται σε πολύ καλή βραδιά, πέρασε ξανά μπροστά και έφτασε στη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τα Χώματα να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα των Κοντομίχο και Χατζάκη για το αρχικό 0-4, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα μπεί στο παιχνίδι με τρίποντο από τον Μουζουράκη για να μειώσει στον πόντο και στο 3-4. Εκεί, ο Χατζάκης με νέο δίποντο θα γράψει το 3-6, με τον Καμαριωτάκη να ισοφαρίζει σε 6-6, έπειτα από γκολ-φάουλ για τον Γ.Α.Σ.Τ.. Εκεί, ο Ζουρνατσίδης με ένα εύκολο καλάθι θα γράψει το 6-8, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Γιαλαμά για να φέρει το ματς ξανά στα ίσα με το σκορ στο 8-8 για τις δύο ομάδες στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Χώματα θα περάσουν μπροστά με καλάθι του Ντάσκα για το 10-8, ο Χατζάκης με δίποντο θα ισοφαρίσει ξανά στο 10-10, ενώ ο Γ.Α.Σ.Τ. θα καταφέρει να χτίσει ένα προβάδισμα 9 πόντων, έπειτα από 5 πόντους του Χαλδαίου, τρίποντο του Μίλση και βολή του Ντάσκα για το 19-10 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει ο Ζουρνατσίδης με δίποντο, για να μειώσει τη διαφορά στους 7 και στο 19-12 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κάκκος με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει στους 4 πόντους για το 19-15, με τους Χαλδαίο και Μουζουράκη να πηγαίνουν τη διαφορά στους 8 πόντους με 2 απανωτά δίποντα για το 23-15 του Γ.Α.Σ.Τ.. Εκεί, τα Χώματα θα τρέξουν ένα σερί 0-8 από 3 δίποντα των Ζουρνατσίδη, Μπενή και Χατζάκη αλλά και 2/2 βολές του Κάκκου για να ισοφαρίσουν στο 26-26, ενώ ο Οικονόμου με δίποντο και ο Μίλσης με βολή, θα σφραγίσουν το δεκάλεπτο στο +3 του Γ.Α.Σ.Τ. για το 26-23 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους έπειτα από 2 δίποντα των Οικονόμου και Χαλδαίο για το 30-23, τα Χώματα θα μειώσουν με 2 βολές από τους Κοντομίχο και Χατζάκη σε 30-25, ενώ ο Καμαριωτάκης με 2/2 βολές, θα στείλει την αναμέτρηση ξανά στους 7 για το 32-25. Εκεί, ο Ζουρνατσίδης με τρίποντο θα μειώσει στους 4 πόντους για το 32-28, ο Οικονόμου θα απαντήσει με 2 δικά του τρίποντα θα ανοίξει τη διαφορά στους 10, κάνοντας το 38-28, ο Σαραντόπουλος με τρίποντο για τα Χώματα θα μειώσει στο 38-31, ενώ ο Οικονόμου με ακόμα ένα σουτ πίσω από τα 6.75 θα στείλει τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ να γράφει 41-31 για τον Γ.Α.Σ.Τ.. Το τελευταίο δίποντο θα βάλει ο Ζουρνατσίδης για να σφραγίσει το ματς στο τελικό 41-33.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Σταύρος Οικονόμου ο οποίος σημείωσε 13 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 22 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Καμαριωτάκης και Μουζουράκης, ενώ από τα Χώματα ξεχώρισαν οι Ζουρνατσίδης και Χατζάκης.