19.0%
46.7%
35.3%
7.1%

Μεγάλη νίκη για τους Γ.Α.Σ.Τ., που λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ήταν μπροστά με 11 και θα μπορούσαν να έχουν καλύψει τους 10 του πρώτου γύρου. Τελικά οι Kings κατάφεραν να μειώσουν, με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι το 49-56. MVP του αγώνα ήταν ο Στράτος Διαμαντόπουλος με μια πολύ γεμάτη στατιστική που έγραψε double-double σε πόντους και ριμπάουντ(11-11), ενώ είχε επίσης 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το παιχνίδι θα πάει σε χαμηλό σκορ, όπως και το πρώτο παιχνίδι των δύο. Δερματίνος και Τσαμπαλης ξεκίνησαν το ματς με 4-0, για να μειώσει ο Αδαμαντίδης σε 4-2 και να ακολουθήσει ένα τρίποντο από τον Τσάμπαλη για το 7-2. Ο Διαμαντόπουλος μείωσε σε 7-4, με τον Χαριτόπουλο να δίνει ξανά διαφορά 5 πόντων στους Kings (9-4) και να ακολουθεί ένα 0-5 από Ντάσκα και Καμαριωτάκη για το 9-9. Ο Χαριτόπουλος και πάλι έδωσε λύση σημειώνοντας το 11-9, ο Διαμαντόπουλος ισοφάρισε σε 11-11 και ο Γκοτζής έγραψε το τελικό 13-11 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο το σενάριο παρέμεινε ίδιο. Οι Γ.Α.Σ.Τ. ήταν καλά διαβασμενοι στην άμυνα τους, έπαιζαν ωραίες σετ επιθέσεις και εμπόδιζαν όσο μπορούσαν τα τρεξιματα των Kings. Ο Καρυπίδης σημείωσε το 15-11, για να ισοφαρίσουν οι Γ.Α.Σ.Τ σε 15-15 με τους Μίλση και Αδαμαντίδη. Καλάθι από τον Χατζηηλία για το 17-15 και μια βολή από τον Διαμαντόπουλο για το 17-16. Μια βολή του Τσάκωνα και ένα καλάθι του Δερματίνου για το 20-16, για να ακολουθήσει ένα 0-6 από Διαμαντόπουλο και Καμαριωτάκη για το τελικό 20-22 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Kings μπήκαν πιο δυνατά, έκλεψαν μπάλες, όμως οι Γ.Α.Σ.Τ. πήραν έξυπνα ένα time out, συντονίστηκαν και συνέχισαν το καλό παιχνίδι που έκαναν πιο πριν. Χαριτόπουλος και Γκοτζής για το 26-22. Απάντηση με 0-7 από Γρυπαίο, Αναστασινη και Μουζουράκη για το 26-29, για να μειώσει ο Μουστάκας σε 28-29 και να ανεβάσει πάλι στους 3 τη διαφορά ο Ντάσκας (28-31). Ξανά στον πόντο μειωσαν οι Kings, όμως ο Καμαριωτάκης με μια βολή και ένα διποντο ανέβασε στο 30-34. Το τελικό 33-34 της περιόδου σημειώθηκε από τον Καρυπίδη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γ.Α.Σ.Τ. Ήταν πολύ καλά συντονισμένοι, με την πεντάδα που έπαιζε κάθε φορά να ακούει τις οδηγίες του Αδαμαντίδη και του Μίλση όταν κάποιος από τους δύο ή και οι δύο βρίσκονταν εκτός παρκέ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οχι μόνο να μη χάσουν ποτέ το προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά να είναι άνετοι στα τελευταία λεπτά και να κοιτούν για τη διαφορά. Αδαμαντίδης, Καμαριωτάκης και Μουζουράκης έκαναν ένα 0-5 για το 33-39, για να απαντήσουν οι Δερματίνος, Γκοτζής και Μουστάκας με 4 ευστοχες βολές για το 37-39. Σε 37-41 ανέβασε ο Αδαμαντίδης, για να μειώσει ξανά στο καλάθι ο Χαριτόπουλος (39-41). Καμαριωτάκης, Μουζουράκης και Κοντεκάκης έκαναν άλλο ένα 0-7 και πήγαν τους Γ.Α.Σ.Τ. στο +9 (39-48). Δερματίνος και Γκοτζής μειωσαν σε 43-48, ο Διαμαντόπουλος έβαλε καλάθι για το 43-50 και ο Χαριτόπουλος μείωσε ξανά στους 5(45-50). Καμαριωτάκης και Αναστασινης ανέβασαν στο 45-56 και είχαν τη διαφορά του πρώτου γύρου, όμως ο Χαριτόπουλος έκανε ένα 4-0 ως το τέλος, σημείωσε το τελικό 49-56 και γλίτωσε την ομάδα του από τη “διπλή” ήττα.

Πέρα από τον Διαμαντόπουλο πολύ καλό ματς έκαναν και οι Καμαριωτάκης, Αδαμαντίδης και Μουζουράκης για τους Γ.Α.Σ.Τ.. Για τους Kings ξεχώρισαν οι Χαριτόπουλος και Γκοτζής.