26.1%
35.7%
34.1%
41.9%

Απίστευτη ματσάρα στο κλειστό της Καλλιθέας με τις ομάδες Μ.Κ.Ο. και Γ.Α.Σ.Τ. να τα δίνουν όλα για την νίκη. Η Μ.Κ.Ο. με απίστευτη ανατροπή, γύρισε το παιχνίδι από το -25 για να κερδίσει τον Γ.Α.Σ.Τ. με τελικό σκορ 72-65 για να κάνει το 4-4, αφήνοντας τον Γ.Α.Σ.Τ. πίσω έχοντας μόλις μία νίκη (1-7). Παραγωγική βραδιά για τον Σωτηρόπουλο σημειώνοντας 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού και ο Γ.Α.Σ.Τ. θα πατήσει πολύ δυναμικά στο παρκέ και με ένα γρήγορο σερί 3-12 θα πατήσει στα πόδια του, δείχνοντας ότι σήμερα θα έκανε την δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Αγγελίδης θα μειώσει με εύστοχο δίποντο στη συνέχεια για το 5-12 για να απαντήσει ο Γ.Α.Σ.Τ. με τους Αναστασίνη και Μίλση με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το 5-17. Ο Ασπιώτης θα μειώσει ξανά στους 10 πόντους με το σκορ να είναι στο 7-17 για να πατήσει γκάζι ο Γ.Α.Σ.Τ. και με ένα σερί 0-13 θα τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 7-30.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μ.Κ.Ο. θα μειώσει για το 9-30 με τον Τουρή και τον Βουλά να απαντάει από Γ.Α.Σ.Τ. με δίποντο και τρίποντο για το 9-35 και την Μ.Κ.Ο. να μειώνει με τους Βιδάλη, Ασπιώτη και Σωτηρόπουλο για το 16-35. Στη συνέχεια, ο Καμαριωτάκης θα ευστοχήσει σε ένα γκολ φάουλ για να κάνει το 16-38 και τον Ασπιώτη να μειώνει ξανά σε 17-38. Ο Αδαμαντίδης θα πετύχει δίποντο στη συνέχεια με τον Κυπριτίδη να γράφει το 20-40 με εύστοχο τρίποντο. Ο Γ.Α.Σ.Τ. θα τρέξει ακόμα ένα σερί 1-6 με τους Αδαμαντίδη, Διαμαντόπουλο να ευστοχούν σε 3 δίποντα για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 21-46.

Στην επιστροφή των ομάδων, η Μ.Κ.Ο. θα παρουσιάσει άλλο πρόσωπο από το πρώτο ημίχρονο, κάνοντας ένα γρήγορο σερί 20-0 για να πάει το ματς στο 41-46 και τον Λεμπέση να δίνει ανάσα στον Γ.Α.Σ.Τ. με εύστοχο δίποντο από κοντά για το 41-48. Ο Κυπριτίδης με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 44-48 και ο Καμαριωτάκης με 1/2 βολές θα διαμορφώσει το 44-49. 1/2 βολές και για τον Σωτηρόπουλο που θα κάνει το 45-49 και ακόμα μία βολή για τον Καμαριωτάκη που θα γράψει το 45-50. Στη συνέχεια, ο Σωτηρόπουλος θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές για το 46-50 με τον Μουζουράκη να αυξάνει την διαφορά στους 6 για το 46-52. Το τελικό σκορ 3ου δεκαλέπτου θα διαμορφώσει ο Κυπριτίδης με εύστοχο τρίποντο για το 49-52.

Στην τέταρτη και πιο κρίσιμη περίοδο, η Μ.Κ.Ο. θα προσπεράσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι με δίποντο και τρίποντο από τους Βαχαβιώλο και Κυπριτίδη αντίστοιχα για το 54-52 και τον Αδαμαντίδη να ευστοχεί σε δύσκολο δίποντο για το 54-54. Προβάδισμα ξανά για Μ.Κ.Ο. με τους Σωτηρόπουλο, Βαχαβιώλο να ευστοχούν σε δύο δίποντα για το 58-54 και τον Γ.Α.Σ.Τ. να αντιδρά με τους Μίλση, Καμαριωτάκη να πετυχαίνουν τρίποντο και γκολ φάουλ αντίστοιχα για να περάσουν μπροστά στο 58-60. Η Μ.Κ.Ο. όμως δεν τα παράτησε, αντέδρασε πατώντας γκάζι με ένα σερί 14-0 για το 72-60 με τον Γ.Α.Σ.Τ. απλά να μειώνει την διαφορά στο τέλος με τον Αναστασίνη να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Βουλά σε δίποντο για το τελικό 72-65.

MVP της αναμέτρησης, ο πολύ δυναμικός Γιάννης Σωτηρόπουλος, με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ήταν από τους βασικούς πρωταγωνιστές του παιχνιδιού που έκαναν την ανατροπή. Άξιοι σύμμαχοί του οι (25 πόντοι, 5 ασίστ), Βιδάλης (7 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Τουρής (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια των Καμαριωτάκη (17 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Αδαμαντίδη (12 πόντοι, 12 ριμπάουντ).