10.5%
50.0%
58.1%
24.0%

Η τελική διαφορά δεν αντιπροσωπεύει την εξέλιξη του ματς. Ένας αγώνας που καθόλη την διάρκεια δεν σε άφηνε να χάσεις την προσοχή σου και το ενδιαφέρον σου. Οι Undertakers επικράτησαν με 17 πόντους των ΓΑΣΤ αν και ένιωσαν καυτή την ανάσα τους στο 2ο ημίχρονο. Το ξέσπασμα τους όμως στην 4η περίοδο πήρε από τους αντιπάλους κάθε ελπίδα για την νίκη.

Ξεκίνημα του ματς και οι Αντερτεηκερς με 2 γρήγορα δίποντα από τον Συριανό και τον Ορφανό κάνουν το 0-4. Ο Ντάσκας ανοίγει το σκορ για τους ΓΑΣΤ αλλά ο Ορφανός με 2ο σερι δικό του καλάθι κάνει το 2-6. Ο Καμαριωτάκης θα μείωνε στους 2. Καταιγισμος αιφνιδιασμών θα έπλυτε τους ΓΑΣΤ. Ο Ορφανός με 4 ποντους και από 2 ο Stermasi και ο Κιτσαντάς διαμόρφωσαν το 4-13.  Με 2 δίποντα των Ντάσκα και Αναστασίνη θα μείωναν οι ΓΑΣΤ για την ώρα, Το δεύτερο σερι των Αντερτεηκερες ήταν προ των πυλών. Το 10-0 που έτρεξαν με μπροστάρη τον Καρνέση σε εκτελεστικό αλλά και δημιουργικο ρόλο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους ΓΑΣΤ. Με δίποντο του Διαμαντόπουλου και 2/2 βολές από τον Καρνέση έκλεισε η πρωτη περίοδος με σκορ 10-25.

Ο Ορφανός ανοιξε το σκορ της 2ης περιόδου για να απαντήσει ο Αδαμαντίδης μεσα απτην ρακέτα. Ακόμα ένα 10-0 από τους Αντερτέηκερς ακολούθησε με 2 τρίποντα για τον Καρνέση που οδηγούσε μαεστρικά την ομάδα του. Με νέο 8-0 των ΓΑΣΤ αυτή την φορά συνεχίστηκε το ματς. Πρωταγονιστής ο Καμαριωτάκης με 6 δικούς του πόντους. Ο Συριανός απάντησε με δικο του σερι 4 ποντων για να κλείσει την περίοδο ο Καμαριωτάκης με 1/2 βολές και ένα δίποντο σε διαδοχικές φάσεις.

Τρίτη περίοδος και Αδαμαντίδης μαζί με τον Μιλσή θέλησαν να αλλάξουν το σκηνικό του αγώνα με 2 δικά τους δίποντα κάνουν το 27-42.  Από 4 πόντους πετυχαίνουν Συριανός και Αδαμαντίδης για κάθε ομάδα για να ακολουθήσει σερι των ΓΑΣΤ 10-0. Ο Διαμαντόπουλος με 2 δίποντα και οι Μίλσης και Ντάσκας με ένα τρίποντο ο καθένας έριξαν την διαφορά στους 6 υστερα από πολύ ωρα.Πέντε πόντοι και μια ασσιστ του Καρνέση στον Κιτσαντά ανέβασαν την διαφορά ξανά στους 13 για να κλείσουν την περίοδο οι ΓΑΣΤ με σερι 4-0 για το 44-53.

Με το ξεκίνημα της 4ης περιόδοι οι Αντερτεηκερς απάντησαν με τον ίδιο τρόπο με 2 δίποντα από Συριανό και Ορφανό. Με γκολ φάουλ ο Αδαμαντίδης θα μείωνε πάλι. Με πεταχτάρι ο Κιτσαντάς θα απαντούσε. Τα καλάθια ειχαν πάρει φωτιά και οι 2 ομάδες ευστοχούσαν η μια μετά την άλλη.  Καμαριωτάκης από κοντα για το 49-59. Κιτσαντάς απαντάει. Διαμαντόπουλος με πολύ δύσκολο λεη απ για να ξαναπαντήσει ο Κιτσαντάς. Οι μάχες κατω απτά στεφάνια έδιναν  και έπαιρναν με τον Καμαριωτάκη να γράφει το 53-63. Δύο βολές του Καρνέση ακολουθήθηκαν από 4 πόντους των ΓΑΣΤ για να έρθει νέο σερι 7-0 των Αντερτέηκερς. Ο χρόνος που απέμενε δέν ήταν αρκετός και κάπου εκεί οι ΓΑΣΤ σταμάτησαν την προσπάθεια τους για την ανατροπή. Ο Ορφανός και ο Καρνέσης με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα εκλεισαν το ματς για το τελικό 60-77.

MVP  δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Ορφανό Παναγιώτη. Έχασε το triple double για μια μονο ασσιστ… 19 πόντοι 17 ριμπάουντ 9 ασσιστ και μπόλικα highlights. Πολύ καλη εμφάνιση έκανε και  ο Καρνέσης με 26 πόντους και 12 ασσιστ!! Από τους ηττημένους ο Αδαμαντίδης πέτυχε double-double με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Καμαριωτάκης 18 πόντους.