0.0%
54.5%
37.0%
5.0%

Σε ένα ματς με αρκετά χαμηλό σκορ, ο Φωκιανός έφτασε στην πρώτη του νίκη στη σεζόν, αφού επικράτησε με 35-43 των Εφτάψυχων στην 5η αγωνιστική της Golden League. Ο Φωκιανός μπήκε πολύ καλά στο ματς, όμως οι Εφτάψυχοι στο ημίχρονο πήραν το προβάδισμα στον πόντο για το 20-19. Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Φωκιανός πήρε μία διαφορά 7 πόντων (24-31), με τους Εφτάψυχους να προσπαθούν να μειώσουν, όμως ο Φωκιανός δεν επέτρεψε την ανατροπή και έτσι έφυγε με το πρώτο ροζ φύλλο στις αποσκευές του για τη φετινή Gloden.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σφακιανάκη να ανοίγει το σκορ με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης και τους Τζούρτο και Μυλιόρδο να απαντούν με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το 2-5. Εκεί, ο Παπαδόπουλος με δίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 4-5, ενώ ο Φωκιανός θα διαμορφώσει το 4-11, έπειτα από 3 σερί δίποντα των Ρίπη και Σωτηρόπουλο, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με μία διαφορά 7 πόντων στο ξεκίνημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Εφτάψυχοι με ένα σερί 7-2 θα καταφέρουν να ροκανίσουν τη διαφορά στο καλάθι για το 11-13, ο Καρακατσάνης με βολή θα διαμορφώσει το 11-14, ενώ ο Παπαδόπουλος με τον Δημόπουλο θα δώσουν το προβάδισμα στους Εφτάψυχους, έπειτα από 2 σερί δίποντα και 1 βολή για το 16-14. Στη συνέχεια, ο Φωκιανός με 2 συνεχόμενους αιφνιδιασμούς θα βρει τρόπο να πάρει κεφάλι στο σκορ με δίποντα του Μιλιόρδου, με τους Εφτάψυχους να ευστοχούν σε 4/4 βολές, γράφοντας έτσι το 20-18 στην αναμέτρηση. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει ο Φωκιανός, έπειτα από βολή του Καρακατσάνη για το 20-19 υπέρ των Εφτάψυχων.

Στην επανάληψη, ο Φωκιανός θα περάσει μπροστά με 2 δίποντα από τους Ρίπη και Τσιώτση, με τον Σφακιανάκη να μειώνει στον πόντο με δικό του δίποντο για το 22-23. Εκεί, ο Φωκιανός με δίποντο στη λήξη της επίθεσης θα κάνει το 22-25 και ο Παντελεάκης με 2/2 βολές το 22-27, ο Σφακιανάκης θα μειώσει με δίποντο σε 24-27, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσουν με 2 δίποντα ο Ζουγανέλης με τον Καρακατσάνη για το 24-31 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στο τετάρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σφακιανάκης θα μειώσει με δίποντο σε 26-31, ο Σωτηρόπουλος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 26-33, με νέο δίποντο του Σφακιανάκη το ματς θα πάει στο 25-33, ενώ ο Παντελεάκης με σουτ μέσης απόστασης θα διαμορφώσει το 28-35 για τον Φωκιανό. Στη συνέχεια, ένα σερί 6-2 θα μειώσει τη διαφορά για τους Εφτάψυχους στους 3 πόντους (34-37), ο Φωκιανός θα απαντήσει με ένα 0-4 για το 34-41 και ο Σφακιανάκης με βολή θα μειώσει σε 35-41. Το τελικό 35-43 θα κάνει ο Μυλιόρδος με δίποντο για να φύγει ο Φωκιανός με το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Μιχάλης Σωτηρόπουλος ο οποίος σταμάτησε στους 8 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκλεψε 4 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 27 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Καρακατσάνης και Παντελεάκης, ενώ από τους Εφτάψυχους ξεχώρισε η προσπάθεια των Παπαδόπουλο και Γαλάνης.